مشکلات محیط زیستی

15 تصویر از بزرگترین مشکلات محیط زیستی جهان در سال 2017

مشکلات محیط زیستی در سال‌های اخیر باعث ایجاد اتفاقات ناگواری در کشورهای مختلف جهان شده که نگرانی‌ها را از تغییرات اقلیمی به شدت افزایش داده است. در ادامه باهم به تماشای 15 تصویر از خشم طبیعت در سال 2017 می‌نشینیم.تغییرات آب و هوایی نتیجه فعالیت‌های مضر بشر در طول صد سال گذشته است و سبب ایجاد مشکلات محیط زیستی شدیدی در جهان شده است که نتیجه آن رخ دادن حوادث ناگواری در سال 2017 بود.

سد Oroville dam -بلندترین سد آمریکا- در ماه فوریه دچار حادثه شد

مشکلات محیط زیستی

از سال 2011 تا 2016 منطقه کالیفرنیا زیر فشار بی‌سابقه‌ترین خشکسالی در 1200 سال اخیر قرار گرفته بود، اما در سال 2017 بارندگی‌های فراوان باعث شد تا سطح آب منطقه به شدت افزایش پیدا کند. در اوایل ماه فوریه سطح آب سد به بالاترین حد خود رسید و همین امر موجب تخریب ناگهانی بخشی از سد شد. مسئولان به همین دلیل دستور تخلیه 200 هزار نفر از ساکنان چند شهر ایالت کالیفرنیا را دادند.

دمای هوا در آمریکا به بالاترین حد خود در 122 سال اخیر رسید

از آپریل 2016 تا مارچ 2017 ایالات متحده یکی از گرم‌ترین دوره‌های هوایی تاریخ خود را سپری کرد. طبق اعلام واشینگتن پست میانگین دمای آمریکا نسب به قرن گذشته 3.2 درجه فارنهایت افزایش یافته است که یکی از دلایل آن افزایش گازهای گلخانه‌ای است. پیش‌بینی دانشمندان نشان می‌دهد که در صورت ادامه یافتن این روند تا سال 2100 دمای کره زمین احتمالا تا 15% گرم‌تر خواهد شد.

بالاترین غلظت دی اکسید کربن آمریکا

مشکلات محیط زیستی

یک مطالعه نشان می‌دهد که اگر روند مصرف سوخت‌های فسیلی به همین اندازه ادامه پیدا کند می‌تواند دی‌اکسید کربن جو را به بالاترین غلظت در 50 میلیون سال گذشته برساند. این در حالی است که دولت ترامپ از قرارداد اقلیمی پاریس خارج شد. تصویر بالا مربوط به نیروگاه تولید برق در سان فرناندو کالیفرنیا است.

افزایش آب دریاها در جهان ممکن است به 3 برابر سال 1990 برسد

مشکلات محیط زیستی

تحقیقات در سال 2017 نشان داده است که سطح آب دریاها بیشتر از پیش بینی‌های گذشته در حال افزایش است به گونه‌ای که میزان افزایش سطح آب دریا از متوسط 1.5 میلی‌متر در سال به 3.5 میلی‌متر در سال افزایش یافته است و دانشمندان پیش بینی می‌کنند این روند تا سال 2100 دو برابر شود که می‌تواند به فجایع عظیم زیست محیطی و انسانی منجر شود. برخی از دانشمندان یکی از دلایل این اتفاق را افزایش دمای کره زمین که در نتیجه باعث آب شدن یخ‌های قطبی و بالا رفتن سطح دریاها می‌شود می‌دانند.

احداث 2 خط لوله نفتی بحث برانگیز و ایجاد مشکلات محیط زیستی

مشکلات محیط زیستی

تصویری از معترضان در راهپیمایی 10 مارس 2017 برای مخالف با احداث 2 خط لوله انتقال نفت. دولت ترامپ عبور این دو خط لوله را رسماً تأیید کرده است. مخالفان این طرح می‌گویند که احداث این خط لوله سبب انتشار بیشتر Co2، آسیب رساندن به محیط زیست، حیاط وحش، زمین‌های کشاورزی و منابع آبی می‌شود.

ترامپ اعلام کرد که ایالات متحده از توافق‌نامه آب و هوایی پاریس خارج می‌شود

مشکلات محیط زیستی

امریکا تنها کشور مهمی در جهان است که از توافق نامه آب و هوایی پاریس خارج شده است. این توافق‌نامه که در سال 2015 اجرا شد یک هدف مهم برای حفظ کره زمین داشت و قرار است کشورها با برنامه منظم از افزایش گرمای کره زمین جلوگیری کنند. زیرا دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند درصورت افزایش دمای کره زمین عواقب جدی مانند خشک‌سالی‌های گسترده، آتش سوزی، بالا آمدن سطح دریا و امواج گرمایی آسیب‌های غیر قابل جبرانی را به کره زمین وارد می‌کند.

یک کوه یخی از یخچال‌های “لارسن سی” قطب جنوب جدا شد

مشکلات محیط زیستی

این شبه جزیره یخی که به اندازه ایالت دلاویر آمریکا است، بیش از 1.5 تریلیون تن وزن دارد، دانشمندان که نام آن را A68 گذاشته‌ و اعلام کرده‌اند این کوه یخ بزرگ سال‌ها در اقیانوس سرگردان خواهد بود تا اینکه کم کم به آب دریا تبدیل شود.

خورشید گرفتگی در ماه آگوست؛ آمریکا

مشکلات محیط زیستی

این خورشید گرفتگی که در 21 آگوست 217 صورت گرفت از اورگان تا کارولینای جنوبی قابل مشاهده بود، اما دیگر بخش‌های آمریکا آن را به صورت جزئی رویت کردند. خورشید گرفتی که به طور کامل در کل آمریکا دیده شده برای اولین بار در سال 1979 رخ داده است.

خلیج مکزیک یک فصل بد و خشمگین را تجربه کرد

مشکلات محیط زیستی

تصویر بالا مربوط به 27 سپتامبر است که توفان ماریا بخش‌های از مورویس و پورتوریکو را درنوردید و مردم محلی برای نجات جان خود در حال عبور از رودخانه هستند. در سال 2017 طوفان آتلانتیس بسیار فعال بود و در ماه اوت کار خود را با طوفان و بارندگی‌های بسیار شدید در هوستون، جزایر ویرجینیا و دیگر نقاط کارائیب قبل از رسیدن به فلوریدا آغاز کرد. در ماه سپتامبر بود که این طوفان بیشتر خانه‌های دومنیکا و پورتوریکو را از بین برد، هزاران نفر آواره شدند و نیاز به آب و غذا پیدا کردند و مشکلات محیط زیستی را برای این منطقه پدید آورده است.

توفان موزون برخی هند، بنگلادش، نپال و پاکستان را تخریب کرد

مشکلات محیط زیستی

تصویر بالا نمای از یک پسر گریان روهینگیایی است که از طوفان به اردوگاه تاینخالی بنگلادش پناه برده است. بخش‌های از هند، نپال، بنگلادش و پاکستان امسال دوران سختی را تجربه کردند. این طوفان شدید بیشتر سدهای منطقه‌ای را شکست و سیل ویران کننده‌ای را به راه انداخت که باعث کشتند بیش از 1400 نفر شد و تخریب ساختمان‌ها و از بین رفتن خانه و کاشانه آنها شد.

به گفته OXFAM حدود دوسوم بنگلادش درگیر سیل بی‌سابقه‌ای شد که بدترین بلای طبیعی از سال 1988 تا به امروز در این کشور بوده است. در همین حین نیز حدود 500 هزار نفر از مسلمانان روهینگیایی به علت خشونت دولت مرکزی از ایالت راخین میانمار به سمت بنگلادش فرار کرده‌اند که همین امر باعث ایجاد بحرانی انسانی در این منطقه شده است

زلزله بزرگ در مرکز مکزیک

مشکلات محیط زیستی

تصویر بالا مربوط به 19 سپتامبر 2017 است که داوطلبان و نیروهای امدادی بعد از زلزله در حال جست و جو برای پیدا کردن افراد زنده زیر آوار در محله رم –مکزیکوسیتی هستند؛ رخ دادن یک زمین لرزه به بزرگی 7.1 ریشتر باعث کشته شدن حدود 200 نفر شد. بیش از 40 ساختمان از جمله یک مدرسه به طور کامل تخریب شد و در برخی از نقاط نیز آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای رخ داد.

مرگبارترین سری آتش‌سوزی‌ها در کالیفرنیا به وقوع پیوست

مشکلات محیط زیستی

طبق گزارش سازمان جنگلداری آمریکا در سال 2017 حدود 9050 آتش سوزی در جنگل‌های کالیفرنیا رخ داده که حدود 1 میلیون هکتار از این زمین‌ها را سوزانده است. در این آتش‌سوزی‌ها حدود 44 نفر زخمی و 100 نفر نیز جان خود را از دست دادند و فقط آتش‌سوزی‌های شمال کالیفرنیا 9.5 میلیارد دلار خسارت وارد کرده و باعث ایجاد مشکلات محیط زیستی در آینده خواهد شد. همچنین بادهای قوی سانتا آنا در ماه دسامبر باعث گسترش آتش‌سوزی‌ها شده و بیش از 200 هزار نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شدند.

زلزله شدید در مرز ایران و عراق بیش از 500 کشته بجای گذاشت

مشکلات محیط زیستی

در تاریخ 12 نوامبر 2017، زلزله‌ای به بزرگی 7.3 دهم ریشتر مرز بین ایران و عراق را لرزاند، در این زلزله وحشتناک حدود 530 نفر کشته و 7000 نفر زخمی شدند. این مرگبارترین زلزله جهان در سال 2017 بود که حتی در کشورهای همسایه مانند ترکیه و پاکستان نیز احساس شد. بیشترین خسارت به محدود سرپل ذهاب در ایران وارد شد که سبب تخریب بیشتر خانه‌ها، ساختمان‌ها، مدارس و کلیه زیرساخت‌ها شد.

فوران آتشفشان کوه آگینگ در بالی اندونزی

مشکلات محیط زیستی

در اواخر ماه نوامبر کوه آگینگ در جزیره بالی اندونزی طی 2 روز 4 بار فعال شد و مواد مذاب را تا ارتفاع 3.7 مایلی به هوا پرتاب می‌کرد. حدود 100 هزار نفر از مردم محلی در 22 روستا از ترس گسترش خطرات این آتشفشان خانه‌های خود را ترک کردند و 445 پرواز در این منطقه به خاطر شرایط آب و هوایی لغو شد و حدود 59 هزار مسافر را سرگردان کرد.

ترامپ اعلام کرد که سایت Bears Ears National Monument را تا 85% کاهش می‌دهد

مشکلات محیط زیستی

کاهش 85% درصدی سایت حفاظت شده ملی Bears Ears National Monument در واقع بزرگ‌ترین کاهش و از بین رفتن یک اثر ملی در آمریکا تلقی می‌شود. دولت ترامپ همچنین اعلام کرده که نیمی از پارک ملی Grand Staircase-Escalante را نیز کاهش داده است. محققان محیط زیست می‌گویند که این کار ترامپ باعث نابودی بیش از 100 سایت با اهمیت باستان شناسی و ایجاد مشکلات محیط زیستی خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

7 دیدگاه

  1. اون زلزله مرز عراق و ایران تا پاکستان هم حس شده اون وقت چطور ما حس نکردیم؟

  2. اون بزرگترین سد آمریکا از همه بدتر بود

  3. توی همش ما مقصریم داریم هم خودمونو هم دنیامونو خراب میکنیم

  4. زلزه هم که فعلا شده امروز فقط نزدیک هفت هشتا زلزله امده تو یاران همه سه و نیم چهار سو دو ریشتر بودن

  5. این ترامپ احمق احمق ترین ادمیه که دیدم

  6. هر خبره نکبت باره از جهان خواره بزرگ امریکا میاد