برگزاری نشست فوق العاده بررسی تهدیدات سیارکی در سازمان ملل

 گذر نزدیک یک سیارک از کنار زمین و بارش شهابی روز جمعه در روسیه با نشست فوق العاده کمیته علمی – فنی سازمان ملل در خصوص تهدیدات سیارکی همزمان شد. پنجاهمین نشست کمیته فرعی علمی – فنی کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (COPUOS)‌ از تاریخ ۱۱ تا ۲۲ فوریه (۲۳ بهمن تا سوم اسفند) در مقر این سازمان در وین در حال برگزاری است.

 تلاش های چندین ساله تیم اقدام- ۱۴ یا به اختصار (AT-14)‌ کمیته فرعی علمی – فنی ملل متحد، بر روی اعمال فشار به جامعه جهانی در خصوص اقدام موثر در خصوص تهدیدات سیارکی و سایر اجرام آسمانی نزدیک به زمین (NEOs)‌ متمرکز شده است.

تیم اقدام-۱۴ سازمان ملل با استفاده از شبکه داده ها، آنالیز و هشدار (IAWN)‌ اقدام به دریافت و آنالیز داده های NEOs‌ تهدید کننده زمین می کند.این نشست که با هدف بررسی تهدیدات سیارکی علیه زمین برگزار شده است، با وقوع دو پدیده نجومی گذر سیارک ۲۰۱۲DA14‌ از کنار زمین و بارش شهابی بر فراز شهر «چلیابینسک» همزمان شد.

«ری ویلیامسون» مشاور ارشد بنیاد Secure World‌ و از اعضای شرکت کننده در نشست وین تأکید می کند: بارش شهابی روسیه و گذر سیارک، نمونه هایی خوبی برای یادآوری خطرات اجرام آسمانی تهدید کننده زمین محسوب می شوند.

محققان هشدار می دهند که اجرام آسمانی بزرگتری در حال حرکت بسوی زمین هستند که برخورد احتمالی آنها می تواند خطرات جدی برای ساکنان زمین در پی داشته باشد.

«ویلیامسون» خاطر نشان می کند، سازمان ملل به تلاش های خود برای ترغیب جامعه جهانی به واکنش نسبت به خطر فزاینده سیارک های تهدید کننده زمین و یافتن شیوه مناسب برای مقابله با این تهدیدات ادامه خواهد داد.


منبع : spaceref

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*