دست نوشته های مرموز ووینیچ توسط هوش مصنوعی رمزگشایی می‌شوند!

دست نوشته های مرموز ووینیچ به وسیله‌ی هوش مصنوعی رمزگشایی می‌شوند!

دست نوشته های مرموز ووینیچ کتابی اسرارآمیز با قدمت 600 سال است که بر اساس ادعای دانشمندان،‌ توسط تکنولوژی هوش مصنوعی رمزگشایی خواهد شد.

قرن‌هاست که کتاب اسرارآمیزی با نام دست نوشته های ووینیچ (Voynich Manuscript) منبعی از رمز و راز برای دانشمندان بوده است؛ مجموعه‌ی این نوشته‌ها که با نام مرموزترین کتاب دنیا هم شناخته می‌شود، به قرن 15 میلادی مربوط بوده و شامل 240 صفحه نوشته و تصویر است که تاکنون توسط هیچ انسانی رمزگشایی نشده است.

به نظر می‌رسد که کتاب خطی ووینیچ شامل شش بخش ستاره‌شناسی، کیهان‌شناسی، داروسازی، گیاه‌شناسی، بیولوژی و دستورالعمل باشد و در تمامی صفحه‌های پنج بخش اول، نقاشی‌های مختلفی کشیده شده‌اند و در بخش ششم، فقط متن وجود دارد؛ هرکدام از بخش‌ها هم حاوی تصاویر و سبک‌های نوشتاری متفاوتی هستند.

برخی متخصصان اعلام کرده‌اند که متن استفاده‌شده در دست نوشته های مرموز ووینیچ نوعی زبان رمز گزاری شده است که با دانش زبان شناسان مطابقت ندارد و تصاویر هم صحنه‌های عجیبی را نشان می‌دهند. این کتاب که در بین امپراتورها، کیمیاگران و افراد گوناگون دست به دست شده، در اوایل قرن بیستم توسط کتاب‌فروش لهستانی به نام ولیفرد وونیچ (Wilfrid Voynich) به عموم جامعه شناسانده شد و از سال 1912 تاکنون، توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

دست نوشته های مرموز ووینیچ توسط هوش مصنوعی رمزگشایی می‌شوند!

از زمان کشف تا به امروز تعداد زیادی متخصص زبان شناسی و کارشناسان رمزگشایی در تلاش برای ترجمه دست نوشته‌ها بوده‌اند، اما این تلاش‌ها دائما به در بسته خورده است و تصاویر موجود در مورد گیاهان، سمبل‌های مختلف و زنان در حال استحمام، هیچ کمکی به فهمیدن نوشته‌ها نکرده‌اند.

با این حال، اخیرا دانشمندان علوم کامپیوتری از کانادا روش‌های جالب و عجیبی را به کار برده‌اند که امید به ترجمه نوشته‌ها را به میزان زیادی افزایش داده است.

هوش مصنوعی و رمزگشایی دست نوشته های مرموز ووینیچ

پژوهشگران دانشگاه آلبرتا کانادا اخیرا موفق شده‌اند تا با استفاده از فناوری شگفت‌انگیز هوش مصنوعی (AI) بخش‌هایی از متن کتاب وونیچ را ترجمه کنند؛ دانشمندان اعلام کرده‌اند که روش استفاده‌شده، رمزگشایی الگوریتم (Algorithmic decipherment) نام دارد و بهترین شانس محققان برای فهمیدن اسرار این نوشته‌هاست.

دست نوشته های مرموز ووینیچ توسط هوش مصنوعی رمزگشایی می‌شوند!

نویسنده‌های مقاله‌ای که توسط این دانشمندان به چاپ رسیده میگویند که رمزگشایی نوشته های وونیچ به عنوان سخت‌ترین حالت ممکن در ترجمه متن‌های ناشناخته بوده، چون در آن متنی ناشناخته برای رمز گزاری زبانی نامشخص استفاده شده است.

در ابتدا، برای تعیین دقت و درستی روش الگوریتم استفاده‌شده، دانشمندان 380 ترجمه مختلف از اعلامیه جهانی حقوق بشر را به کمک هوش مصنوعی آنالیز کردند و در 97 درصد موارد این تکنولوژی توانست تا زبان اصلی استفاده‌شده در ترجمه را شناسایی کند.

در قدم بعدی، دست نوشته های مرموز وونیچ توسط AI تحلیل شد و محققان در ابتدا احتمال می‌دادند که اصل متن مرجعی عربی داشته باشد؛ با این حال الگوریتم رمزگشایی ریشه عربی نوشته‌ها را رد کرد و مشخص شد که احتمال عبری بودن متن از تمامی احتمالات بالاتر است. البته زبان‌های دیگری هم به این نوشته‌ها شبیه بودند، اما چون این زبان‌ها در قرون‌وسطی و دوره نگارش این کتاب رایج نبودند،‌ احتمال مربوط به آن‌ها هم رد شد.

گرگ کوندراک (Greg Kondrak)، یکی از زبان شناسان محاسباتی تیم این مقاله می‌گوید که با این کشف، 10 صفحه اول متن توسط هوش مصنوعی آنالیز شد و در عین حال که نتایج به دست آمده کمی عجیب بودند،‌ مشخص شد که 80 درصد کلمات استفاده در دست نوشته های مرموز ووینیچ در لغت‌نامه‌های عبری وجود دارند.

دست نوشته های مرموز ووینیچ توسط هوش مصنوعی رمزگشایی می‌شوند!

از آنجایی که هنوز مشخص نشده بود که کلمات عبری کشف‌شده در کنار هم معنا پیدا می‌کنند، تیم کوندراک تلاش کردند تا با متخصصان زبان عبری مشورت کنند، اما این کار موفقیت‌آمیز نبود و محققان در ابتدا مجبور شدند که از ترجمه گوگل برای تایید عبری بودن متن استفاده کنند؛ در حالی که مشکلات مشخصی در استفاده از این سرویس کمپانی گوگل وجود دارد، به نظر می‌رسید که کشف کوندراک و همکارانش صحت داشت.

به عنوان مثال، در ابتدای فصلی از کتاب ووینیچ که مربوط به گیاهان است، نقاشی‌ها مرتبطی کشیده شده و کلماتی مانند «کشاورز»، «نور»، «هوا» و «آتش» به کار رفته که به مفاهیم گیاه‌شناسی و استفاده دارویی از گیاهان مربوط هستند؛ کلمات آغازین دست نوشته های مرموز ووینیچ هم آن‌ طور که انتظار می‌رفت بسیار مبهم هستند و خط اول کتاب هم بر اساس رمزگشایی هوش مصنوعی،‌ این گونه نوشته شده است:

او (مونث) به کشیش، مرد خانه،‌ من و همچنین مردم، توصیه‌هایی کرد.

کوندراک می‌گوید که جمله اول کتاب که توسط هوش مصنوعی ترجمه شده، با وجود اینکه روش عجیبی برای شروع یک کتاب است، هم از نظر گرامری قابل‌قبول بوده و هم امکان تفسیر آن وجود دارد.

دست نوشته های مرموز ووینیچ توسط هوش مصنوعی رمزگشایی می‌شوند!

با این وجود تیم دانشمندان دانشگاه آلبرتا تایید می‌کنند که قدم بعدی در تحقیقات، مشاوره با متخصصان تاریخ باستانی عبری است و باید در سطح دیگری مطمئن شد که الگوریتم کامپیوتری توسعه‌یافته، نوشته‌ها را به صورت اشتباه تفسیر نمی‌کند.

در مقاله جدید مربوط به دست نوشته های مرموز ووینیچ اظهار شده است که خروجی آنالیزهای انجام‌شده توسط تیم علوم کامپیوتری کانادا تنها به عنوان اطلاعاتی اولیه برای حجم زیادی از رمزگشایی‌هایی در نظر گرفته می‌شود که باید توسط تاریخ دادان و زبان شناسان برجسته‌ای که تجربه‌ای ارزشمند در زمینه متون قدیمی دارند،‌ انجام شود.

البته انتظار می‌رود که دانشمندان چنین حوزه‌هایی به صورت صد درصدی با روش‌های جدید تکنولوژیکی برای رمزگشایی نوشته‌ای باستانی موافق نبوده و بیشتر علاقه‌مند به استفاده از روش‌های سنتی در این حوزه باشند، اما همانطور که کوندراک می‌گوید، هوش مصنوعی فرصتی منحصر به فرد را در اختیار محققان قرار داده تا بتوانند اسرار یکی از معماهای حل‌نشده علمی را برای همیشه آشکار کنند.

یافته‌های تیم کوندراک به تازگی در ژورنال “Transactions of the Association of Computational Linguistics” به چاپ رسیده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

9 دیدگاه

 1. سلام
  من بر این باورم که نویسنده این کتاب منم در زندگی گزشته

 2. سلام دوستان امیدوارم سالم وسرحال باشیدوهمچنین ادمین های سایت بابت زحماتشون.دوستان بیخیال دانشمندان نتونستن؟دقیقأبهتون بگم چیه؟بامدرک میگم هرکسیم حاظره بیادپیشم درخدمتم.دوستان کتاب درباره طلسماته دقیقأمیدونم ک میگم ازروهواحرف نمیزنم هرکسی خواست بیاد تابیشترکلماتشوکه نوشتم تودفترم بامعنیش نشون بدم ببینیداین کتاب نحوه نوشتن طلسمات وکامل توضیح داده وبخاطر فهمش دقیقأ گیاهان مورداستفاده شو هم نقاشی کرده و شرایط کواکب برای نوشتن رو.اگرکسی بانحوه نوشتن طلسمات کامل وبطوراموزش دیده اشنایی داشته باشه(نه ازچندتاکتاب وسایت چیزی خونده باشه واقعأاینکاره باشه)میدونه داستان کتاب که گفتن ستاره شناسی وگیاه شناسی وداروسازی هست چیه.دقیقأستاره شناسی درباره بروج کواکب توضیح داده گیاه شناسی گیاه هانی ک کشیده برای هر طلسم گیاه مورداستفاده شو هم کشیده جالبه ریشه هاشم کشیده یعنی دقیقأمشخص کرده برای این طلسم باید ریشه استفاده کردیا قسمتهای دیگشو درباره داروسازی هم این نیست ک چندتاگیاه درحال مخلوط کردن نشون داده داروسازی نیست بلکه نشوندهنده استفاده ازچندگیاه برای طلسمه یا نشون دهنده گرفتن عصاره گیاه هست برای طلسم.دقیقأ اول کتاب از عناصر طبیعت و حروف وطبع شون توضیح داده ک اب وباد واتش وخاک واین ربطی ب کشاورزی نداره طبایب حروف وعناصرتوضیح داده.خیلی ازطلسمات بصورت دایره مینویسن که اینجاهم دقیقأتصویر اخرسمت راست بشکل دایره نوشته وبعضی ازطلسماتوبصورت دایره چهارتیکه یعنی دایره نصف میشه بادوخط و توهرخونه یکیش نوشته میشه ک توصمت چپش هست انقددلیل قانعتون نکرد؟دوستان حالاچه دلیلی داره ک نتونستن رمزگشایش کنن؟چراباچندین خط مختلف نوشته؟ببینید بخاطر این چندین خط داره چون طرف فوق العاده حرفه ای بوده وتونوشتن الگوی اصلی رو رعایت نکرده یعنی هرطلسمو که باید ازیک زبان حروف یادوتانوشته بشه ک ازاولم این بوده اومده ساختارشو عوض کرده جای نهایتأ دوخط از چندخط استفاده کرده که اینکارفوق العاده خطرناکه چون وقتی کلماتوکه شناخته شدس اینجورترکیب میکنی معلوم نیست چه نتیجه ای میده ولی این طرف بااینکار روش جدیدی باترکیب چندین حروف ابداع کرده و باتوضیح دقیق وحتی کشیدن نقاشی و کواکب وغیره همچیزوموبه مونگارش کرده و خطوط وحروف زبان طلسمات بسیارگستردهست و شرق اسیا خاورمیانه اسیااروپا افریقا وامریکاوتقریبأ ازتمام دنیا ازهرگوشش چهارپنج زبان برداشته کل زبانش ک چندجلدکتاب میشه و هرقسمت تعدادزیادی زبان داشتن بخاطرهمین همشوباهم استفاده نکرده فقط چندزبان ازهرجارو ترکیب کرده مثلأ اون عکس دوم یاسوم خط وزبان استفاده کرده دوخط طلسمات یونانی یک خط طلسمات عبری ودوخط طلسمات حروف اعداد ابجد این اعداد ابجد هر عدد خودش یک زبان داره و مجموعش68زبان هست ویک خط طلسمات هندی یعنی اون نوشته ای ک فک میکنید شبیه به هم هست دراصل6تا زبان بکاربرده شده توش هست واز هرقسمت ترکیباتی کرده و گیاه شم پیداکرده و تو هرصفحه ازیک قسمت باهم ترکیب کرده بخاطراین ترکیباته که نتونستن رمزگشایش بکنن وبخاطراینه که هرصفحه باصفحه دیگ فرق میکنه واینم بگم کسی ک خیلی بلدباشه خودش میتونه خط اختراع کنه وانقدرباید بلدباشه خطی ک اختراع کرد منظورم همون خط طلسمات هست باید ترکیبش ووقت نوشتنش وکواکب شوگیاه شو طبع شو همه ایناروباید دقیق بدونه چون شوخی بردارنیست وجالبه این ترکیباتی ک کرده انقد خط وباهم بجزاون یک خط خودش اختراع کرده ک ده درصد ازنوشته ها خط خودشه اینم برا رمزگشایی سخت میشه یاحق

 3. چرا طرف کتابی نوشته که کسی نتونه ازش استفاده کنه؟

 4. مهم ترین اتفاق در رمزگشایی، آشنایی با نحوه زندگی و همینطور نحوه ارتباطات مردم در اون زمان هست
  این کتاب میتونه در مورد اقتصاد، فرهنگ، سلطه مذهبی و حاکمیتی، بیماری های فراگیر، وضعیت پزشکی، جنگ های رخداده و … اطلاعاتی رو در اختیار ما قرار بده

 5. چی کار نمی کنه این هوش مصنوعی!!

  عاشق این دست نوشته ها و دیوار نوشته های مرموزم

 6. ممکنه خیلی از چیزارو افشا کنه خیلی از کارا خییلی از فوت و فن زندگی

 7. هوش مصنوعی اینجا هوش مصنوعی اونجا هوش مصنوعی همه جا

 8. به نظرم چیز خاصی نباشه!!

  در حد یه سری توصیه سطحی مثل استحمام کنیم D: گیاهان را نکنیم و…

 9. ?ملت عاشق این چیزان