تعرفه واردات خودرو

افزایش تعرفه واردات خودرو توسط دیوان عدالت اداری لغو شد

پس از کشمکش‌های فراوان، دیوان عدالت اداری طی حکمی، رای موقت لغو مصوبه دولت برای افزایش تعرفه واردات خودرو را صادر کرد. بنابراین واردات خودرو بر اساس تعرفه‌های قبلی انجام خواهد شد.

شعبه سوم دیوان عدالت اداری، مصوبه افزایش تعرفه واردات خودرو را با دستوری موقت ابطال کرد. طبق این حکم موقت، دولت موظف است تا زمان صدور حکم قطعی از سوی دیوان عدالت اداری، تعرفه های واردات خودرو را بر اساس مصوبه‌های قبلی محاسبه کند. دیوان عدالت اداری بر مبنای قانون مصوب سال 1371 رای به لغو این مصوبه داده است. طبق این قانون، تعرفه های واردات خودرو باید در راستای حمایت از تولید داخلی باشد، اما در مصوبه دولت موضوع حمایت از تولید داخل و رقابت با محصولات داخلی در خودروهای وارد شده به خصوص خودروهای هیبریدی به طور مناسبی تبیین و اعلام نشده است.

یک وکیل پایه یک دادگستری در خصوص صدور این حکم گفت:

احکام و دستورات دیوان عدالت اداری لازم‌الاجراست و با صدور این دستور، دولت موظف است اجرای تعرفه جدید واردات خودرو به کشور را متوقف کند و خودروها با تعرفه‌های قبلی به کشور وارد شوند. این روند تا اعلام حکم قطعی دیوان اجرا خواهد شد. به طور معمول حکم قطعی در چنین پرونده‌هایی مانند دستور موقت است و در صورت وقوع این اتفاق، تعرفه واردات به مصوبه‌های قبلی بازمی‌گردد. همچنین گمرک نیز موظف به بازگرداندن اضافه تعرفه‌های اخذ شده خواهد بود و واردکنندگان نیز موظف به بازگرداندن آن به خریداران هستند.

میثم رضایی، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو نیز خبر اعلام شده در مورد لغو مصوبه افزایش تعرفه واردات خودرو را تایید کرد و افزود طبق این حکم، واردات خودرو بر اساس تعرفه‌های افزایش یافته غیر قانونی است و واردات خودروها باید بر مبنای تعرفه‌های قبلی صورت بگیرد. وی در این رابطه اظهار کرد که طبق حکم دیوان عدالت اداری موضوع افزایش تعرفه‌ها خلاف قانون دیده شده، اما در مورد سقف ارزش گمرکی خودروها (40 هزار دلار) و حجم موتور آن‌ها (2500 سی‌سی) ابطالی صورت نگرفته و این محدودیت‌ها به قوت خود باقی است.

کاهش قیمت خودروهای خارجی با لغو افزایش تعرفه واردات خودرو

به گفته میثم رضایی، احتمالا رای نهایی دیوان عدالت اداری 3 تا 6 ماه دیگر صادر می‌شود. رئیس انجمن واردکنندگان خودرو همچنین پیش‌بینی کرد با بازگشت تعرفه واردات خودرو به ارقام قبلی، قیمت خودروهای خارجی نسبت به نرخ‌های فعلی بین 30 تا 40 درصد کاهش پیدا کند. هنوز دولت واکنشی به این خبر نشان نداده و باید دید در روزهای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. آیا قیمت خودروهای وارداتی کاهش پیدا می‌کند؟

تعرفه واردات خودرو تعرفه واردات خودرو

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

9 دیدگاه

 1. اره تو راس میگی هه

  بازم دهه فجر شد کلی حرف اینکارو میکنیم اون کارو میکنیم اخرشم هیچی همش بدترشد
  یکی نیس بگه اخه تعرفه گذاشتی که نباید باشه بعدشم با وضعیت دلار به این گرونی بدونه تعرفم ما مردم جز اندکی کسی نمیتونه بخره
  این ماه هم میگذره بعدش انگار نه انگار حرفی گفته شده تازه بدترم میشه
  خیلی خودم رو گرفتم چیزی نگم گفتم شاید تایید نشه

 2. خیلی ممنونیم که نذاشتن بیشتر از این ب… بریم

 3. دلخوش به این دستورات نباشید
  واسه شرکت گاز هم دستور دادن اما شرکت مذکور اهمیتی نداد!
  این هم همونجور میشه
  پس دلخوش به این حرفا و دستورات نباشید

 4. بسیار عالی، رسما با این تعرفه واردات، گمرک و… دارن سر مردم می برن

 5. بالاخره یه کار انجام دادن که به نفع مردم باشه!