آخرین مطالب
29
امروز
المپیک دردسر ساز برای سامسونگ؛ از سیر تا پیاز جنجان بی احترامی سامسونگ به ورزشکاران المپیکی ایران

المپیک دردسر ساز برای سامسونگ؛ از سیر تا پیاز جنجال بی احترامی سامسونگ به ورزشکاران المپیکی ایران

حدود یک ماه پیش بود که سامسونگ اعلام کرد به تمامی ورزشکاران و مقامات ورزشی حاضر در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ کره جنوبی یک گوشی گلکسی نوت 8 هدیه خواهد داد. حالا در اقدامی عجیب و به بهانه تحریم، این هدیه به ورزشکاران ایران و کره شمالی داده نشده است.

کره جنوبی امسال میزبان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ است و ورزشکاران از سرار دنیا در این رویداد بزرگ ورزشی حاظر شده و در حال آماده شدن برای شرکت در آن هستند. کمپانی سامسونگ به عنوان یکی از شرکت های معتبر و صاحب نام کره جنوبی، از مدت ها قبل اعلام کرده بود که قصد دارد یک نسخه رایگان از گوشی هوشمند پرچمدار جدیدش، گلکسی نوت ۸، را به ورزشکاران و مقامات ورزشی حاضر در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ کره جنوبی اهدا کند؛ موضوعی که حالا تبدیل به یک جنجال بزرگ و دردسر ساز برای این کمپانی شده است!

شروع داستان؛ ورزشکاران کره شمالی و ایران گلکسی نوت 8 را دریافت نمی‌کنند!

دیروز (چهارشنبه 18 بهمن 96) شرکت سامسونگ اسپانسر بازی‌های المپیک زمستانی 2018 اعلام کرد که به تمامی ورزشکاران و مسئولان حاضر در این بازی‌ها گوشی‌های همراه گلکسی نوت 8 (Galaxy note 8) اهدا خواهد کرد، اما ورزشکاران کره شمالی و ایران این هدایا را دریافت نمی‌کنند. 22 ورزشکار از کره شمالی و چهار ورزشکار از ایران در بازی‌های  المپیک زمستانی امسال حضور دارند.

طبق گزارش AFP دلیل اهدا نشدن گوشی‌های سامسونگ به ورزشکاران و مسئولان کره شمالی و ایران تحریم روابط تجاری با این کشورها از سوی سازمان ملل است. از آنجایی که هر گوشی سامسونگ 920 دلار ارزش دارد، داده شدن این گوشی‌ها به ورزشکاران ایرانی و کره شمالی به عنوان یک کالای لاکچری، باعث می‌شود که کره جنوبی بیش از حد مجازی که سازمان ملل برای آنها تعیین کرده است با این  دو کشور تبادل تجاری کالاهای لوکس داشته باشد.

پیش از این مشخص شده بود که مسئولان کره شمالی این دستگاه‌ها را از ورزشکاران خود می‌گیرند و استفاده ازGPS و اینترنت را بر روی این گوشی‌ها قدغن می‌کنند. همچنین در گزارش نیویورک تایمز به احتمال به کار گیری  از گوشی های هوشمند به منظور استفاده از اپلیکیشن های نظامی اشاره شده که می‌تواند یکی از دلایل داده نشدن این گوشی‌ها به ورزشکاران دو کشور ایران و کره شمالی باشد.

اعتراض همه جانبه به سامسونگ

کمیته ملی المپیک ایران

پس از این اتفاق کمیته ملی المپیک ایران به IOC نامه اعتراضی نوشت و این رفتار را ناقض منشور المپیک دانست. همچنین رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک ایران به سرپرست کاروان ایران در المپیک زمستانی دستور داده برای تمام ورزشکاران ایرانی یک گوشی موبایل به عنوان هدیه داده شود. رئیس کمیته ملی المپیک اقدامات صورت گرفته در واکنش به این موضوع را به شرح زیر اعلام کرد.

از ساعت ۷ صبح که از رفتار غیر اخلاقی و غیر حرفه‌ای سامسونگ در دهکده المپیک زمستانی مطلع شدم چند اقدام هم‌زمان را در دستور کار قرار دادم:

 1. اعتراض رسمی به سفارت و سفیر کره جنوبی در تهران.
 2. تماس با وزیر محترم امور خارجه و تقاضای احضار سفیر کره جنوبی به وزارت خارجه که نتیجه آن در بیانیه وزارت خارجه اعلام گردید.
 3. اعتراض رسمی به کمیته بین‌المللی المپیک نسبت به ورود سیاست به حوزه ورزش که مغایر با منشور و اساسنامه کمیته ملی المپیک است.
 4. مذاکره با وزیر محترم ورزش جهت هماهنگی با دولت‌مردان به منظور انجام اقدامات تنبیهی علیه سامسونگ.
 5. هماهنگی با رسانه‌های داخلی برای ایجاد کمپین اجتماعی علیه رفتار توهین‌آمیز سامسونگ.

صالحی امیری در پایان تاکید کرد: بر اساس آخرین تصمیمات مشترک کمیته ملی المپیک با وزارت خارجه، در صورت عدم عذرخواهی رسمی شرکت سامسونگ عکس‌العمل متناسب اجرا خواهد شد.

احضار سفیر کره جنوبی به وزارت خارجه

در پی این اقدام عجیب و غیر حرفه ای، سفیر کره جنوبی به وزارت امور خارجه احضار شد. در این دیدار مراتب اعتراض شدید وزارت امور خارجه و جمهوری اسلامی ایران نسبت به این رفتار غیر اخلاقی و مغایر با روح حاکم بر بازیهای المپیک که شعار خود را ورای رنگ، دین، نژاد و سیاست قرار داده، به وی اعلام شد. همچنین خاطر نشان شد در صورتی که شرکت سامسونگ مراتب عذرخواهی خود را از این اقدام نابخردانه اعلام ننماید، این موضوع شدیدا بر روابط تجاری شرکت سامسونگ با جمهوری اسلامی ایران تاثیر خواهد گذاشت.

سفیر کره جنوبی ضمن ابراز تاسف  فراوان در این دیدار اعلام داشت طی تماس های مکرر با مقامات ذیربط در وزارت امور خارجه و دولت کره جنوبی و شرکت سامسونگ موضوع را به دلیل اهمیت و حساسیت دنبال کرده و طبق اظهارات مقامات رسمی دولت کره جنوبی و شرکت سامسونگ هیچگونه دخالتی در بروز این سوء تفاهم و توزیع اقلام اهدائی به عنوان اسپانسر این بازیها نداشته اند.

ورود گوشی‌های سامسونگ به کشور ممنوع می‌شود

به گزارش یک منبع آگاه، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال آن است که در صورتیکه شرکت سامسونگ تا پایان روز جاری عذرخواهی رسمی نکند، پیشنهاد عدم ثبت گوشی های سامسونگ در کشور را در کارگروه مربوطه مطرح و از ورود این برند به کشور جلوگیری نماید.

واکنش محمد جواد ظریف

اما شاید جالبت ترین واکنش مقامات رسمی ایران به این موضوع را وزیر امور خارجه کشورمان، آقای محمد جواد ظریف داده باشد. وزیرامورخارجه کشورمان پس از اقدام غیراخلاقی شرکت سامسونگ در عدم ارائه گوشی سامسونگ به ورزشکاران ایرانی در جریان برگزاری المپیک زمستانی در کره جنوبی در جلسه‌ای به سفیر کره جنوبی در تهران اعلام کرد که اگر کره‌ای‌ها تا پایان امروز این اقدام خود را جبران نکنند، گوشی خود را تغییر خواهد داد. در حال حاضر محمد جواد ظریف از گلکسی اس 8 استفاده می‌کند.

فرصت طلبی رقیب کره‌ای!

ساعاتی پس از شروع این جنجال، کمپانی ال جی به عنوان رقیب سرسخت سامسونگ در اقدامی جالب و البته فرصت طلبانه، جوایزی را برای ورزشکاران ایرانی حاظر در المپیک زمستانی 2018 تعیین کرد.

ال جی در بیانیه خود پیرامون این موضوع اعلام کرد :

در راستای حمایت از ورزشکاران ایرانی شرکت کننده در المپیک زمستانی 2018 کره جنوبی، شرکت ال جی الکترونیکس یک دستگاه گوشی پرچمدار + V30 و یک دستگاه تلویزیون OLED به تمامی ورزشکاران ایرانی این دوره اهدا خواهد کرد.

جالب است بدانید ارزش هدایای شرکت سامسونگ 4 میلیون تومان بوده و ارزش هدایایی که ال جی فقط به ورزشکاران ایرانی اهدا کرده، 12 میلیون تومان است!

پاسخ سامسونگ

یکی از مدیران دفتر ایران سامسونگ درباره عدم اهدای موبایل‌های گلکسی نوت ۸ به ورزشکاران ایرانی و تحریم ایران گفت :  تمامی تلفن‌های ویژه المپیک‌زمستانی یعنی ۴ هزار دستگاه تلفن هوشمند گلکسی نوت ۸ با طراحی مخصوص به کمیته جهانی المپیک تحویل داده شده بود و سامسونگ تنها حامی این مسابقات بوده است.

وی افزود: تحریم ورزشکاران ایرانی از سوی کمیته المپیک به دلیل تحریم سازمان ملل متحد از تحویل گوشی به ورزشکاران کشورهای ایران و کره شمالی انجام شده است.

این مدیر دفتر ایران همچنین متذکر شد: سامسونگ درباره اتفاقات اخیر مقصودی نداشته و بازار ایران برای سامسونگ اهمیت بسیار زیادی دارد. سامسونگ برای مشتری ایرانی اهمیت بالایی قائل است به‌همین دلیل، کمپانی سامسونگ همواره سرمایه‌گذاری بزرگی را در بخش تولید و آموزش ایران دارد و بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات را با سرعت بالا و قیمت مناسب در ایران عرضه می‌کند.

 همچنین، دفتر نمایندگی سامسونگ در ایران ، در پاسخ به بهرام رادان (هنرپیشه سینما) پیرامون علت این اقدام سامسونگ گفت : ما تمام گوشی‌ها را به کمیته جهانی المپیک تحویل دادیم ولی کمیته برگزاری به دلیل تحریم سازمان ملل از تحویل گوشی به ورزشکاران ایران و کره شمالی سرباز زده.

آنطور که مشخص است، این داستان همچنان ادامه داشته و اقدام غیراخلاقی سامسونگ یا کمیته برگزاری المپیک خون بسیاری از ایرانی ها را به جوش آورده است. حال باید دید طی ساعات آینده چه واکنش های جدیدی به این موضوع داده خواهد شد.

۲۸ دیدگاه

 1. faghat harekate LG…..awwwwliii booooooddd..vali engar sobh to tv migoft rasman ozr khahi kardano name dadanooo in harfaa

  (-1)
 2. خوب قدرت مردم ایرانو به رخ سامسونگ کشیدین
  دمتون گرم

  آمریکا سامسونگ و هوآوی بخاطر تجارت با ایران جریمه میلیاردی کرد حتی تویوتا رو

  حالا سامسونگ نامه غلط کردم برا مردم ایران فرستاده
  عجب مردم یکپارچه ای داری ایران من

  وطنم پاره طنم….

  (-1)
 3. اوون دوستانی که میگن به امریکا ربطی نداره میشه بگین چرا سازمان ملل مارو تحریم کرده همش به خاطر امریکا است دیگه وگرنه ماکه بمب اتم نریختیم رو سر ملت . هر کی با امریکا مخالفه سازمان ملل تحریمش کرده

  (0)
 4. فقط به ایرانی ها گوشی ندادن چرا حرف درمیارین که به کره هم نداده و نگرفته خوب کاری کردن ندادن شرکت خودش دوست داره به بازیکنان ایرانی گوشیشو نده.

  (-9)
 5. فرضا حرف شما درست که سامسونگ گناه کاره .
  اصلا به این فکر میکنید که اگه سامسونگ رو کلا از ایران جمع کنن چی میشه
  کلی کارگر ایرانی توی کارخونه های سامسونگ ایران مشغول کارن.که بیکار میشن .
  من خودم دانشجوی خارج از کشور ام این واقعه یه حقیقت تلخه
  بله دنیا به ایرانیا احترام قائل نیست ، ببینید مشکل از کجاست ؟ چرا عراق این مشکلاتو نداره؟

  (-2)
 6. انصافا عذرخواهی نکنن، منم سامسونگمو عوض میکنم، تازه به نظر من بعد از اینکه عذرخواهیم کردن هم ورزشکارا نباید گوشیو بگیرن و شاید حتی اگه مقدوره یه چیزی مثلا تابلو فرشی یا یه نمادی چیزی بدن به سامسونگ که بفهمونن بهشون ما که محتاج گوشی اونا نیستیم، مهم صلح و احترام به همه عقایده، این خودش از هزار تا حرفم بدتره بهشون

  (3)
 7. ورود سیاست به حوزه ورزش ……. خنده داره چون اولین کشوری که سیاست رو وارد ورزش کرده خود ما هستیم اونوقت الان که یکی پیدا شده همون رفتار رو با خودمون میکنه شاکی میشیم

  (4)
 8. این ال جی چقدر زرنگه باهدایای زیادش میخواد جای سامسونگو تو بازار ایران بگیره .باجنسای آشغالش.
  بنظر من بازیکنای ماهم باید دلیل سیاسی تحریم رو باید اونجا نشون میدادن مثلا با عکس و تصاویر جنگ یمن و منطقه مظلوم اطرافمون که باعثش اسراییل و امریکا و بمبهای انگلیسن .

  (-2)
 9. بیاید منطقی باشیم
  رفتار سامسونگ هیچ مدله توجیه پذیر نیست، هیچ نهاد و سازمانی نمیتونه منعش کنه، بعدشم معامله تجاری کدوم صیغه ایه؟ گوشی داشته هدیه میداده

  (2)
 10. واقعا متاسفم برا سامسونگ -دست من بود کلا نمایندگی های سامسونگ رو تو ایران محدود میکردم و کم کم روابط رو باهاشو فطع میکردم تا کلی ضرر کنن و بیان معذرت خواهی

  (-1)
 11. کشورهایی ک با نظام سلطه جهانی هم‌جهت نیست ای نوع تحریم ها و تبعیض ها طبیعیه … ب نظرم باید یک درس خوبی به سامسونگ داده بشه

  (-3)
 12. واقعا دم الجی گرم و خاک بر سر سام هنگ

  (-2)
 13. چقدر زشت !
  آدم این اتفاقات رو میبینه واقعا متأسف میشه

  (-6)
 14. میدادنم ما نمیگرفتیم خخخخ

  (0)
 15. مردم غیرتمند ایران با نخریدن گوشیهای سامسونگ جواب دندان شکنی به این نوکران امریکا وغرب خواهند داد

  (-5)
  • نوکر آمریکا کجاس؟؟؟

   فاز شماها چیه؟؟؟؟

   ما تحریمیم، و به اون خاطر به ما گوشی ندادن

   کلی از این تحریم ها، به علت کارهای اشتباه خود ماست!

   از ماست که بر ماست…..

   (2)
  • حاجی ربطی به امریکا نداره اونا هم اگه اینجوری مارو تحریم کردن بخاطر سیاست های شماست اخه کی تو دنیا ما رو قبول داره

   (1)
 16. خب ندن، ایران به اندازه کافی بمب و نارنجک داره ???

  (2)
 17. مرگ بر سامسون
  اپل اعلام کرد به هر بازیکن ایران یهک ایفون ۸ پلاس ۲۵۶ گیگ میدهد و به حقوق تمامی بازیکنان دنیا احترام میگزارد و برای تحریمای ترام ارزشی قاعل نیست بله دوستان این است شرفو منظلته یه شرکته درست حسابی

  اپل متشکریم

  (-6)
  • چرا از خودت حرف در میاری کی گفت؟!داره وسط دعوا نرخ تعیین میکنه اینم?

   (0)
  • مجبوری به خودت و همه دروغی به این بزرگی بگی بهتره بگم جک . ببین اپل حتی برنامه هاش هم تحریم کرده . و سامسونگ قرار بود گوشی بده اینو هیت المپیک نزاشته و مقصر نه سامسونگه نه کره جنوبی

   (-2)
 18. مرگ بر سامسونگ
  زنده باد الجی

  (14)
 19. سلام
  چه عجب
  اولین جایی که این طرح ریجستری بدرد خورد
  باید سامسونگ عذرخواهی کند
  حتمی
  این تو مسابقات و سطح جهانی خیلی مهمه

  (14)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*