آخرین مطالب
5
امروز
پروتکل اچ تی تی پی

گوگل کروم صفحات دارای پروتکل اچ تی تی پی (HTTP) را غیر ایمن معرفی می‌کند

پروتکل اچ تی تی پی مدت‌ها است جای خود را به پروتکل اچ تی تی پی اس داده است، اما هنوز تعداد زیادی از وب سایت‌ها از پروتکل HTTP استفاده می‌کنند. گوگل قصد دارد در مرورگر کروم، تغییراتی را برای مجاب کردن این وب سایت‌ها به افزایش ایمنی اعمال کند. اما چگونه؟

حدود یک سال قبل، بر اساس یک قانون جدید از سوی گوگل، مرورگر کروم صفحاتی که به جای پروتکل اچ تی تی پی اس در آن‌ها از پروتکل اچ تی تی پی استفاده شده بود را با برچسب غیر ایمن (Not Secure) نشان می‌داد. این شرکت به تازگی اعلام کرده استراتژی‌های سرسختانه و جدی‌تری برای ترغیب مدیران وب سایت‌ها به مهاجرت به رمزنگاری HTTPS دارد.

از ماه جولای (تیر – شهریور 1397) و زمانی که نسخه پایدار گوگل کروم 68 منتشر شد، تمامی صفحات وب دارای پروتکل اچ تی تی پی با عنوان غیر ایمن برچسب‌گذاری می‌شوند. این برچسب همانند تصویر زیر نمایش داده خواهد شد. اگر وب سایت از پروتکل اچ تی تی پی اس استفاده کند، آدرس آن به صورت عادی نمایش داده خواهد شد، در غیر این صورت در سمت چپ نوار آدرس، عبارت “Not Secure” نمایش داده می‌شود.

پروتکل اچ تی تی پی

گوگل قصد وادار کردن وب سایت‌های دارای پروتکل اچ تی تی پی به مهاجرت را دارد!

طی سال‌های اخیر، پیشرفت پروتکل HTTPS قابل توجه بود و رفته رفته وب سایت‌های بسیار بیشتری به استفاده از آن روی آوردند. اکنون 81 مورد از 100 وب سایت برتر دنیا به صورت پیش‌فرض از اچ تی تی پی اس استفاده می‌کنند. علاوه بر آن، اکنون روی هم رفته 68 درصد ترافیک مرورگر گوگل کروم بر روی پلتفرم‌های اندروید و ویندوز کاملا محافظت شده است. این میزان در سیستم عامل‌های کروم و مک به 78 درصد افزایش پیدا می‌کند. اما با ترفند جدید گوگل این میزان در آینده‌ای نزدیک شدیدا افزایش پیدا خواهد کرد.

۷ دیدگاه

 1. گجت نیوز چند روز پیش نظرمو در مورد اینکه خود سایت گجت نیوز هم امن نیست تایید نکردید. قبل از اینکه سایت گجت نیوز رو دنبال کنم سایت جی اس ام رو دنبال میکردم ولی چون دیدم به صورت دیکتاتوری مدیریت میشه دیگه اونجارو تعطیل کردم و بعد از سرچ تو گوگل با سایت شما آشنا شدم ولی حالا میبینم شما هم دست کمی از جی اس ام ندارید.به قول گفتنی کثافت کثافته.خشک یا مرطوبش فرق نمیکنه. متاسفم که بخاطر اینکه چند نفر از سایتتون فرار کنن نظر من و امثال منو تایید نکردید که نه توهین آمیز بود نه چیز خاصی داشت فقط گفته بودم که سایت خودتونم امن نیست.خدا میدونه بغیر از من کامنت چند نفر دیگه رو تایید نکردید.برای خودم متاسفم که بین مردمی مثل شما زندگی میکنم.

  (0)
  • درود بر شما
   هرچند که به فوحش کشیدید مارو اما ممنون میشم بفرمایید چرا وب سایت ما امن نیست؟!!

   (0)
   • به فحش نکشیدم جناب باستانی فقط واقعیتی‌رو به طرز کوبنده‌ای گفتم.
    در این مطلب گفته میشه که وب‌سایت‌هایی که دارای پروتکل https نیستند رو گوگل‌کروم غیر ایمن نشون میده و وب‌سایت گجت‌نیوز هم فاقد این پروتکله.

    (0)
 2. اینم شده عین تلگرام میگه اقا غیر ایمنه استفاده نکنید ولی همه از موبو گرام استفاده میکنن

  (0)
 3. مرورگر خوبی فقط مشکل time zone هم حل کنن دیگ عالی میشه در هر شرایط اضطراری.

  (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*