آخرین مطالب
5
امروز
نابودی ناگهانی جهان آنقدرها هم دور از ذهن نیست!

نابودی ناگهانی جهان آنقدرها هم دور از ذهن نیست!

نابودی ناگهانی جهان به واسطه بلعیده شدن دنیای ما در حبابی از انرژی منفی که به ذرات بنیادی بوزون هیگز یا همان ذرات خدا مربوط می‌شود، موضوع جنجالی تحقیق جدید دانشمندان است.

اختر فیزیکدانان به تازگی مقاله‌ای را به چاپ رسانده‌اند که در آن احتمال نابودی ناگهانی جهان توسط ذره‌ای بنیادی که به هر آنچه می‌بینیم جرم داده، مطرح شده است. این ذره، بوزون هیگز (Higgins Boson)‌ یا ذره خدا نامیده شده و از زمان اثبات تجربی وجود آن در سال 2012، بعد از 5 دهه تحقیق و پژوهش در زمینه فیزیک تئوری، توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه هاروارد هم نشان می‌دهد که ممکن است فرآیندی توسط بوزون هیگز در گوشه‌ای از کیهان آغاز شده باشد که با فروپاشی خود ذره،‌ میدانی قدرتمند و در حال گسترش از انرژی منفی به وجود آمده است؛ گفته شده که این میدان می‌تواند مانند حبابی از انرژی هر آنچه در جهان وجود دارد را ببلعد و به حیات ما در بخشی فوق‌العاده جزئی از کهکشان راه شیری پایان دهد.

مقاله جدید در مورد نابودی ناگهانی جهان

به طور کلی جالب است بدانیم که مسئله پایان دنیا موضوعی آشنا و بررسی‌ شده در دانش فیزیک بوده و نظریه‌های مختلفی در مورد آن مطرح شده است؛ به عنوان مثال بر طبق نظریه مدل استاندارد (The Standard Model) در فیزیک ذرات بنیادی که به عنوان تئوری جامعی برای توصیف تمامی نیروها و ذرات شناخته‌شده در جهان، در نظر گرفته می‌شود، همانطور که دنیا در رویداد بیگ بنگ با همان مهبانگ شروعی داشته،‌ پایانی هم برای آن وجود دارد.

به بیان دقیق‌تر، از آنجایی که مفهوم انرژی تاریک (dark energy) شتاب انبساط اجرام موجود در کیهان را دائما زیادتر می‌کند، محققان می‌گویند که در آینده مواد سازنده جهان به میزان فوق‌العاده زیادی از یکدیگر دور شده و چرخه‌ی زندگی آخرین ستاره‌ها هم به پایان می‌رسد؛ با خاموش شدن این اجرام نورانی،‌ چیزی جز تاریکی و خلا بی‌انتها و تاریک باقی نخواهد ماند.

نابودی ناگهانی جهان آنقدرها هم دور از ذهن نیست!

مدلی از تمامی اجزا قابل رویت در کیهان

با این تفاسیر، پژوهش جدید محققان هاروارد سناریو دیگری را ارائه می‌دهد که در آن یک بوزون هیگز ویرانگر باعث نابودی ناگهانی جهان در انفجاری سریع، غیرقابل پیش‌بینی و دراماتیک می‌شود.

کشف اخیر از طریق بررسی جرم ذرات و آثار متقابل این ذرات با یکدیگر ممکن شد؛ دانشمندان می‌دانند که بوزون هیگز 125 گیگاالکتروولت جرم دارد، اما اینطور که به نظر می‌رسد،‌ جرم محاسبه‌شده ممکن است برای همیشه ثابت نماند. از آنجایی هم که ذره کوانتومی موردنظر به تمامی مواد شناخته‌شده جرم می‌دهد،‌ چنین اتفاقی احتمالا تمامی شرایط مساعد برای پرورش حیات در دنیای ما را مختل می‌کند و با ایجاد حباب در حال انبساطی از انرژی منفی، کل کیهان را وارد مرحله جدید، ناشناخته و خطرناکی خواهد کرد.

نابودی ناگهانی جهان آنقدرها هم دور از ذهن نیست!

عصرهای مختلف سپری‌شده از آغاز جهان تا این لحظه

به طور کلی، احتمال رفتار موجی ‌تمامی ذرات زیر اتمی از جمله بوزون هیگز، مدت‌هاست که از طرف دانشمندان مطرح شده است و به همین خاطر می‌توان گفته که امکان تعیین موقعیت و ویژگی‌های ثابت برای این اجزا فوق‌العاده ریز تشکیل‌دهنده دنیا وجود ندارد.

از طرف دیگر ما انسان‌ها توانایی این را نداریم که تمامی نقاط کیهان را رصد کنیم و به دلیل محدودیت‌های فوق‌العاده زیاد و گوناگون، اگر پروسه نابودی ناگهانی جهان با فروپاشی بوزون هیگز در گوشه‌ای از دنیا اتفاق افتاده باشد، حباب ایجادشده توسط آن که دیواره‌هایش با سرعت نور پیش می‌روند، برای ما قابل رویت نیست و به همین دلیل، احتمال بروز رویداد غیرقابل پیش‌بینی پایان جهان صفر نیست.

همانطور که اندرز آندرئاسن (Anders Andreassen) سرپرست تحقیق چاپ‌شده اظهار کرده است، تصور گسترش حجم فوق‌العاده زیادی از انرژی تاریک در کیهان بسیار نگران‌کننده بوده و به نظر می‌رسد ذره بنیادی تشکیل‌دهنده دنیا می‌تواند پیش از انبساط تدریجی و زمان‌بر پیش‌بینی‌شده در نظریه مدل استاندارد، به همه‌چیز پایان دهد.

نتایج پژوهش اخیر در ژورنال “Physical Review” به چاپ رسیده است.

۹ دیدگاه

 1. من نمیخام اینجوری بمیرم😐
  دوست دارم با هیجان بمیرم مثلا ادم فضاییا بیان حمله کنن نه اینکه یهویی بمیرم😑😐

  (0)
 2. ضمن تشکر از مقالات خیلی خوب علمی که منتشر میکنید چند تا نکته را عرض میکنم : 1-مدل استاندارد ذرات را تمام مراکز علمی جهان قبول ندارند این مدل بیشتر در کشور های اروپایی طرفدار دارد و اکثر مجامع علمی آمریکایی شمالی مطابق این مدل تحقیق نمی کنند یا حداقل به طور تمام و کمال آن را قبول ندارند شتابدهنده سرن در اروپا برای تحقیق و کشف ذره هیگز ساخته شد در حالی که ده ها شتابدهنده بزرگ در آمریکا هیچ کدام روی این ذره تحقیق نکرده اند و اگر هم تحقیقی بوده افشا نشده 2- در مدل استاندارد پیش بینی شده که تعداد ذرات بنیادی 63 عدد هست در حالی که عده زیادی از دانشمندان اعتقاد به بی نهایت بودن تعداد ذرات بنیادی دارند 3- همانطور که در تعداد اجرام فضایی و ابعاد مختلف فضا نمی توان انتها و ابتدایی در نظر گرفت و به نوعی باید گفت ابعاد فضا بی نهایت است در تعداد ذرات بنیادی نیز نمی توان دانش بشر را محدود به تعداد خاصی ذره کرد. 4- اگر ابتدا و انتهایی برای جهان در نظر بگیریم باید فرمول یا نظریه کاملا مشخصی برای چیزی که پشت این ابتدا و انتها قرار دارد ارائه دهیم 5- متاسفانه تمام دانش موجود در مورد ذرات زیر اتمی بر اثر ، اثری که روی مواد دیگر داشتند به وجود آمده مثلا وقتی ذره در شتابدهنده به ذرات ریزتر تبدیل میشود ( واپاشی ) دانشمندان با استفاده از اثری که این ذره روی مواد حساس ( مثل گرافیت) میگذارد آن را شناسایی میکنند و تا حالا کسی این ذرات را با چشم مسلح ندیده یعنی ما تصویری خیالی بر اثر واکنشی که این ذره روی یک فیلم داشته از ذرات داریم آن هم در زمان های خیلی کوتاه و ده ها میلیون برابر کوچکتر از یک ثانیه البته نمیخوام بگم ذرات بنیادی خیالی هستن فقط میخوام بگم تصویر واضحی از ذرات نداریم همه چی با فرمول های پیچیده و تصاویر کامپیوتری ثابت شده من خودم به بی نهایت بودن تعداد ذرات بنیادی اعتقاد دارم .

  (3)
 3. بسیار عالی

  (0)
 4. بخوایم ساده بگیم مثل خاموش شدن تلویزیون میمونه! واقعا وحشتناکه

  (2)
 5. این جهان انتها نداره؟؟/

  (-3)
 6. بله کاملا درست و حساب شده!!! سپاسگذارم گجت نیوز
  🙂

  (5)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*