ارز دیجیتال ملی

مدل آزمایشی ارز دیجیتال ملی آماده شده است

وزیر ارتباطات با اعلام این خبر که مدل آزمایشی ارز دیجیتال ملی آماده شده است، گفت ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده توسط بانک مرکزی بدین منظور نیست که به کارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی ممنوعیت یا محدودیت دارد.

ارزهای دیجیتال یا مجازی علاوه بر ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود و تسهیلاتی که می‌توانند ایجاد کنند، می‌توانند مخاطراتی برای سیستم‌های پولی و امنیتی کشور نیز داشته باشند. اخیرا بانک مرکزی ایران اطلاعیه‌ای منتشر کرد که بر اساس آن به کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمامی مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در مورد این مصوبه و ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال گفت:

مصوبه بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار اصلی پولی و مالی کشور در مورد ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین که به بانک‌ها و صرافی‌ها اعلام شده و استفاده از این ارزها را ممنوع کرده است، بدین منظور نیست که به‌کارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی ممنوعیت یا محدودیت دارد.

آذری جهرمی به پروژه مشترک با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه پولی و مالی بانک مرکزی و پست بانک ایران اشاره کرد و افزود در جلسه مشترک هفته گذشته که برای بررسی میزان پیشرفت این پروژه برگزار شده بود، اعلام کردند که مدل آزمایشی ارز دیجیتال ملی آماده شده است.

وزیر ارتباطات همچنین اظهار کرد نتیجه تحقیق در مورد ارز دیجیتال ملی باید به سوالاتی در بخش‌های مختلف تبدیل شود تا در حالت‌های مختلف به مدل برسیم که بعد از آن پیاده‌سازی بشود. به گفته آذری جهرمی، در برابر ارز دیجیتال، برگشت به عقب معنی ندارد، چرا که پیکره آینده دنیا بر اساس تکنولوژی بلاک چین (Blockchain) است و به همین دلیل باید آن را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم. وی در ادامه افزود نگرانی بانک مرکزی ناشی از خروج ارز و آسیب دیدن مردم و موضوعات این چنینی است که بر همین اساس تصمیم گرفتند تا خرید و فروش بیت کوین را ممنوع کنند. بیت کوین همه ارز دیجیتال نیست و آینده پیکره اینترنت دنیا مبتنی بر بلاک چین خواهد بود.

فراخوان برای طراحی ارز دیجیتال ملی

وزیر ارتباطات پیش از این نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود دنیا در حال تحول است و یکی از این تحولات، ارزهای دیجیتال هستند. رویکرد انفعالی درباره فناوری و انتظار دستگاه‌ها از یکدیگر طبیعتا باعث عقب ماندگی و در نهایت انفعال حاکمیت خواهد شد. بر همین اساس در جلسه‌ای با هیئت مدیره پست بانک ایران، قرار شد این بانک با اعلام فراخوان و شناسایی نخبگان کشور در این عرصه، اولین ارز دیجیتال ملی را به صورت آزمایشی پیاده‌سازی و این مدل را برای بررسی و تایید به نظام بانکی کشور عرضه کند. فراخوان اولیه منتشر شده و کسانی که می‌توانند به ما در این حوزه کمک کنند انتخاب خواهند شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

  1. بازم خوبه ولی اگه به فکر اباد شدن باشن نه به فکر دزدی

  2. آخه یکی نیست بگه ارز دیجیتال ملی به چه درد میخوره. همه میخوان پولشون رو به هر چیزی غیر از ریال تبدیل کنن که اینقدر زود بی ارزش نشه.