دبی

بزرگترین مزرعه عمودی دنیا برای غلبه بر مشکل کم آبی در دبی احداث می‌شود

با احداث بزرگترین مزرعه عمودی دنیا در دبی، این شهر بار دیگر از سازه‌ای میزبانی خواهد کرد که در نوع خود بی‌نظیر است. این پروژه با هدف گذر از موانعی چون کم آبی، کمبود زمین قابل کشت و گرمای شدید هوا اجرا خواهد شد.

در کشور امارات عربی متحده و به طور خاص بندر دبی، علاقه وافری به احداث بزرگترین و بلندترین سازه‌ها وجود دارد؛ اما در پروژه ساخت بزرگترین مزرعه عمودی دنیا آنچه که بیشتر به چشم می‌آید آینده‌نگری دست‌اندرکاران آن است تا علاقه‌ی آن‌ها به خودنمایی!

از آنجایی که کمبود آب در امارات مهم‌ترین مساله پیش روی ساکنین این کشور محسوب می‌شود، استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و ارائه روش‌هایی برای به حداقل رساندن مصرف آب در کشاورزی، به امری ضروری بدل شده است. در همین راستا بزرگترین مزرعه عمودی جهان در محدوده‌ای به وسعت ۱۲ هزار متر مربع و با هزینه‌ای بالغ بر ۴۰ میلیون دلار در شهر دبی ساخته می‌شود. کلنگ اجرای این عملیات در پاییز سال جاری (ماه نوامبر) به زمین خواهد خورد.

بزرگترین مزرعه عمودی دنیا

استفاده از محصولات بزرگترین مزرعه عمودی دنیا برای تهیه غذای مسافران فرودگاه دبی

این پروژه حاصل همکاری شرکت کشاورزی کراپ وان (Crop One Holdings) و کترینگ هوایی امارات (Emirates Flight Catering) است که به طور روزانه وظیفه تامین ۲۰۰ هزار وعده غذایی برای مسافران هواپیمایی امارات در فرودگاه بین‌المللی دبی را بر عهده دارد.

به ادعای سران این دو کمپانی، چنین تاسیساتی در قیاس با کشاورزی مرسوم در زمین‌های روباز، مصرف آب را تا ۹۹ درصد کاهش خواهد داد و این مزرعه پس از بهره‌برداری، ظرفیت برداشت روزانه ۲۷۲۰ کیلوگرم سبزیجات برگی را خواهد داشت.

امارات یکی از عمده‌ترین واردکنندگان مواد غذایی است و حدود ۸۵ درصد از محصولات کشاورزی مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می‌کند، چرا که بخش اندکی از خاک این کشور قابلیت کشت و کار دارد.

اما مزارع عمودی امکان تولید محصول در ۳۶۵ روز سال و بدون توجه به تغییرات فصلی را فراهم می‌کنند. گیاهان در این شیوه کشاورزی به جای قرار گرفتن در خاک، با محلولی حاوی ترکیبات مغذی پرورش داده می‌شوند. همچنین در این محیط‌های بسته، عواملی نظیر رطوبت و دما نیز برای رسیدن به حداکثر بازدهی، به خوبی قابل مدیریت است.