ساخت کانکشن وی پی ان

آموزش ساخت کانکشن وی پی ان (VPN) در ویندوز، اندروید و آی او اس

به دلیل پیچیدگی‌ها و تنظیمات مخصوص هر سیستم عامل، ساختن VPN روی دیوایس‌های مختلف کمی چالش برانگیز به نظر می‌آید. در ادامه آموزش ساخت کانکشن وی پی ان در اندروید ، iOS، ویندوز ۱۰، ChromeOS و macOS را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم.

معمولا بهترین راه اعمال تنظیمات VPN، استفاده از برنامه‌ای است که عرضه‌کننده به شما توصیه می‌کند. بدین ترتیب شما تنها با دانلود برنامه و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور می‌توانید به راحتی از VPN خود استفاده کنید. اما از آنجایی که بسیاری از عرضه‌کنندگان اپلیکیشن خاصی را معرفی نمی‌کنند و همچنین روی برخی از سیستم عامل‌ها نرم افزار مشخصی برای این کار وجود ندارد، کاربر بایستی به صورتی دستی تنظیماتی را اعمال کند. اگر از نحوه تنظیم و ساخت VPN اطلاعی ندارید، در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش ساخت کانکشن وی پی ان در اندروید

ساختن VPN در اندروید چندان کار مشکلی نیست، تنها کافیست به بخش Settings > Wireless & Networks > More مراجعه کرده و علامت + در گوشه سمت راست نمایشگر را لمس کنید. سپس تمامی فیلدها را با توجه به اطلاعاتی که از عرضه‌کننده‌تان دریافت کرده‌اید پر کنید و در نهایت دکمه Save را لمس کنید.

منوی برنامه تنظیمات دیوایس ممکن است با توجه به نوع رابط کاربری گوشی کمی متفاوت باشد و ممکن است قسمت VPN در فولدر دیگری از تنظیمات قرار داشته باشد، اما مسیر یاد شده تقریبا در تمامی گوشی‌های اندرویدی یکسان است و با اندک گشت و گذار در تنظیمات، می‌توانید آن را پیدا و تنظیمات را اعمال کنید.

راهنمای گام به گام ساخت کانکشن وی پی ان در اندروید

 1. به مسیر Settings > Wireless & Networks > More بروید. در صورتی که زبان گوشی شما فارسی است، باید به آدرس تنظیمات > تنظیمات شبکه و بی‌سیم > بیشتر مراجعه کنید.
 2. علامت + را در گوشه سمت راست و بالایی صفحه نمایش لمس کنید.
 3. اطلاعات مربوط به VPNتان که از عرضه‌کننده گرفته‌اید را وارد کنید.
 4. در پایان دکمه Save یا ذخیره را لمس کنید تا فرآیند ساختن VPN به اتمام برسد.

ساخت کانکشن وی پی ان در ChromeOS

ساخت کانکشن وی پی ان

پیش از انجام هر کاری، برای ساختن VPN باید گواهی‌نامه CA را در کروم بوک‌تان وارد کنید. البته این گواهی‌نامه تنها توسط برخی عرضه‌کنندگان استفاده می‌شود و ممکن است شما نیازی به وارد کردن آن نداشته باشید. برای وارد کردن گواهی‌نامه CA باید در نوار آدرس مرورگر کروم  chrome://settings/certificates را تایپ کنید و دکمه Enter را بفشارید. روی تب «Authorities» که در بالای صفحه قرار گرفته کلیک کرده و گزینه «Import» و سپس CA certificate را انتخاب کنید و در پایان از دستوراتی که روی صفحه به نمایش در آمده‌اند پیروی کنید.

راهنمای گام به گام وارد کردن گواهی‌نامه CA در ChromeOS

 1. گواهی‌نامه CA را از عرضه‌کننده VPNتان دریافت و آن را در کامپیوترتان ذخیره کنید.
 2. مرورگر کروم را باز کنید و به آدرس chrome://settings/certificates بروید.
 3. روی تب «Authorities»  در بالای صفحه کلیک کنید.
 4. در زیرشاخه‌های Import روی CA Certificate کلیک کرده و از دستورات روی صفحه پیروی کنید.

ساخت کانکشن وی پی ان

تا به اینجا، مرحله اول ساختن VPN انجام شده و حالا نوبت به اعمال تنظیمات VPN رسیده است. بر روی عکس اکانت رو گوشه پایین و سمت چپ صفحه کلیک کرده و Settings را باز کنید. سپس گزینه «Add connection» که زیر قسمت Network قرار گرفته را انتخاب کرده و روی «Add OpenVPN/L2TP» کلیک کنید.

سپس اطلاعات مربوط به VPNتان نظیر نام سرور و سرویس را وارد کنید و در آخر با زدن دکمه Connect، شما می‌توانید به VPN متصل شوید.

راهنمای گام به گام ساخت کانکشن وی پی ان در ChromeOS

 1. روی عکس اکانتتان که در گوشه پایینی سمت راست صفحه قرار گرفته کلیک کنید.
 2. Settings را باز کنید.
 3. گزینه «Add connection» که زیر قسمت Network قرار دارد را انتخاب کنید.
 4. روی «Add OpenVPN/L2TP» کلیک کنید.
 5. اطلاعات مربوطه را در فیلدها وارد کنید و در پایان دکمه Connect را بزنید.

ساخت کانکشن وی پی ان در ویندوز ۱۰

ساخت کانکشن وی پی ان

برای ساختن VPN با پروتوکل PPTP روی ویندوز ۱۰ باید در ابتدا به بخش Network Settings > VPN > Add a VPN connection مراجعه کنید. هنگامی که پنجره جدید باز شد، گزینه «(Windows (built-in» را از منوی VPN Provider و «(Point to Point Tunneling Protocol (PPTP» را انتخاب کرده و سپس اطلاعات مربوط به VPN نظیر نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید.

اگر کامپیوترتان از نوع شخصی بوده و تنها کاربر آن شما هستید، می‌توانید برای جلوگیری از اتلاف زمان و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور برای هربار اتصال به VPN،‌ به سادگی گزینه «Remember my sign-in info» را فعال کنید. در پایان بایستی دکمه Save را بزنید و VPN‌ جدیدی که ساخته‌اید را انتخاب کنید و به راحتی به VPN متصل شوید.

راهنمای گام به گام ساخت کانکشن وی پی ان در ویندوز ۱۰

 1. به Network settings > VPN > Add a VPN connection بروید.
 2. تمامی اطلاعات مورد نیاز را در فیلدهای پنجره جدید وارد کنید. شما می‌توانید این اطلاعات را از عرضه‌کننده VPNتان دریافت کنید.
 3. گزینه «Remember my sign-in info» را بررسی کنید.
 4. روی دکمه Save کلیک کنید.
 5. VPN جدید ساخته شده را انتخاب کنید و روی دکمه Connect کلیک کنید.

ساخت کانکشن وی پی ان در iOS

ساخت کانکشن وی پی ان

هرکسی می‌تواند بدون داشتن اطلاعات تخصصی و با صرف چند دقیقه، روی آی دیوایس‌ها VPN بسازد. برای ساختن VPN‌با پروتوکل PPTP در iOS، باید در بخش تنظیمات به آدرس General > VPN > Add VPN Configuration > Type مراجعه کرده، پروتوکل PPTP را انتخاب کنید و به صفحه قبلی برگردید. سپس تمامی اطلاعات مربوط به تنظیمات VPN را وارد کنید و اگر نیاز به کمک داشتید، با عرضه‌کننده VPNتان تماس بگیرید. سپس Done را لمس کرده و VPN را روشن کنید.

راهنمای گام به گام ساخت کانکشن وی پی ان در iOS

 1. برنامه Settings‌ را روی آی دیوایس‌تان باز کنید.
 2. به بخش General > VPN > Add VPN Configuration رفته و پروتوکل PPTP را انتخاب کنید.
 3. به صفحه قبلی بازگردید.
 4. اطلاعات مربوط به VPN‌ را که از عرضه‌کننده دریافت کرده‌اید وارد کنید.
 5. گزینه Done را لمس کنید و VPN‌ را روشن کنید.

ساخت کانکشن وی پی ان در macOS

ساخت کانکشن وی پی ان

برای ساختن VPN در مک بوک‌ها، باید به آدرس Apple menu > System Preferences > Network رفته و روی علامت + کلیک کنید. سپس VPN‌ را از منو انتخاب کنید. سپس نوع اتصال VPN خود را از منو انتخاب کرده، برای VPNتان یک نام انتخاب کنید و روی Create کلیک کنید. در این مرحله باید اطلاعات مربوط به VPN را تایپ کنید و پس از اتمام تایپ، روی «Authentication Settings» کلیک کنید. در این قسمت نیز باید فیلدها را پر کنید  و در نهایت روی دکمه OK کلیک کنید.

راهنمای گام به گام ساخت VPN‌ در macOS

 1. به آدرس Apple menu > System Preferences > Network بروید.
 2. گزینه VPN را از منو انتخاب کنید.
 3. نوع اتصال VPNتان را مشخص کنید.
 4. برای VPNتان یک نام انتخاب کنید و روی Create کلیک کنید.
 5. نام اکانت و آدرس سرور را وارد کنید.
 6. روی «Authentication Settings» کلیک کرده و فیلدهای موردنیاز را پر کنید.
 7. در نهایت با کلیک روی OK و Connect به VPN متصل شوید.

آیا در مورد نحوه ساخت وی پی ان به مشکل برخورده‌اید یا سوالی دارید؟ با کاربران گجت نیوز به تبادل نظر بپردازید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۹ دیدگاه

 1. سلام من بار اولمه وی پی ان نصب میکنم میخوام برای تلگرام fish vpn رو از google play بگیرم منتها نمیدونم اطلاعات مربوط به وی پی ان مثل نوعش یا آدرس سرورش چی هستن و کجا نوشته شدن ممنونم

 2. توی ویندوز به چه دردی میخوره حاالا

 3. ببخشیدا بدون این کلا همونشم کار نمیکنه

 4. این غرتی بازیا چیه بابا یا هات اسپات میارزه همش