کنجکاوی به حالت عملیاتی بازگشت : شروع دور دوم حفاری در دل سنگهای مریخی

 مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا خود را آماده دومین دور حفاری در یک سنگ مریخی می‌کند که می تواند تأییدکننده نتایج غیرمنتظره دور نخست حفاری در سیاره سرخ باشد.با اتمام مقارنه خورشیدی مریخ و توقف یک ماهه ارسال دستورات جدید به مریخ نورد کنجکاوی، تیم مأموریت در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا آماده دومین دور استفاده از ابزار مته حفاری می شود.

 دومین هدف در نظر گرفته شده برای حفاری، سنگی موسوم به Cumberland‌ است که در فاصله ۲.۷۵ متری سنگ نخست قرار دارد؛ مریخ نورد کنجکاوی در ماه فوریه ۲۰۱۳ اقدام به حفاری و جمع آوری نمونه پودر از عمق ۶.۴ سانتیمتری سنگ John Klein‌ کرد.هدف اصلی دور دوم حفاری در منطقه ای نزدیک به حفاری نخست، تأیید نتایج بدست آمده در دور نخست حفاری عنوان شده است.

سنگ Cumberland‌ دومین هدف حفاری مریخ نورد کنجکاوی

«آشوین واساوادا» معاون پروژه کنجکاوی در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) تأکید می کند:

نتایج بدست آمده از دور نخست حفاری در برخی موارد بقدری عجیب و غیرمنتظره است که محققان بدنبال راستی آزمایی نتایج پیش از انتشار رسمی آنها هستند.

دور دوم حفاری تا چند روز آینده آغاز می شود. سنگ Cumberland‌ نیز دارای نشانه های مختلفی است که قرار گرفتن در معرض آب جاری در گذشته های بسیار دور را تأیید می کند.آنالیز نمونه پودر جمع آوری شده از حفاری در دل سنگ های مریخ به دانشمندان برای بررسی احتمال وجود حیات در حیات چند میلیارد ساله سیاره سرخ کمک می کند.پس از پایان حفاری در دومین سنگ مریخی و انجام چند مأموریت علمی در منطقه، حرکت مریخ نورد در مسیر هشت کیلومتری بسمت کوه شارپ (Sharp)‌ آغاز می شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*