هوش مصنوعی

استراتژی هواوی در زمینه هوش مصنوعی ؛ آینده AI چگونه خواهد بود؟

هوش مصنوعی به عنوان یکی از گرایش‌های قدرتمند حاکم بر بازار تکنولوژی شناخته شده است. اما استراتژی هواوی در زمینه هوش مصنوعی چیست و آینده AI در حوزه تکنولوژی چگونه خواهد بود؟

بر اساس جدیدترین گزارش گارتنر در خصوص تکنولوژی‌های در حال ظهور، هوش مصنوعی یا AI یکی از گرایش‌های قدرتمند حاکم بر بازار تکنولوژی به حساب می‌آید. هوش‌مصنوعی یک فناوری ایزوله نبوده، بلکه حوزه‌ای است که روی طیف گسترده‌ای از تکنولوژی‌ها از طراحی نیمه‌هادی تا بزرگ‌داده‌ها و حتی شبکه‌های عصبی تاثیرگذار بوده است.

در حال حاضر سر و صدای زیادی حول تکنولوژی هوش مصنوعی به پا شده است، اما هواوی به این تکنولوژی به عنوان قابلیت پایه‌ای که در نهایت راه خود را به دستگاه‌های کاربران پیدا خواهد کرد، نگاه می‌کند. برای چنین قابلیت پایه‌ای، باید مزایای واقعی و عملی هم برای مصرف‌کنندگان وجود داشته باشد. تمامی نوآوری‌های هواوی در این حوزه، با بررسی نیازهای کاربران توسعه یافته‌اند.

هوش مصنوعی

با این تفاسیر، پرسش اینجاست که هواوی در این حوزه چه اقداماتی انجام داده است؟ در ادامه اطلاعاتی را در خصوص نوآوری‌ها و سهم هواوی آمده است.

سیاست فراگیر هواوی در خصوص هوش مصنوعی

هواوی تمرکز خود را روی توسعه تکنولوژی هوش مصنوعی در دو بخش سرویس‌های ابری (سمت سرویس‌دهنده) و سرویس‌های موجود روی دستگاه‌ها (سمت سرویس‌گیرنده) گذاشته است. از نگاه هواوی، این دو بخش مکمل یکدیگر هستند.

در حال حاضر تمرکز هواوی روی هوش مصنوعی دستگاه محور، از تمرکز روی حریم خصوصی مشتریان سرچشمه می‌گیرد. به عنوان مثال، می‌توان به گالری هوشمند اشاره و یا به عنوان نمونه‌ای دیگر، جدیدترین بهره‌برداری هواوی از تکنولوژی تشخیص عکس را می‌‌توان ذکر کرد.

هوش مصنوعی دستگاه‌های الکترونیکی همراه یا همان Mobile AI برای رسیدن به بالاترین سطح قابلیت‌ها به منابع و سرویس‌های ابری نیاز دارد. دلیل این امر، نیاز برخی محاسبات، به توان پردازشی فراتر از چیزی است که امروزه در گوشی‌های هوشمند شاهد هستیم.

هوش مصنوعی

تراشه قدرتمند Kirin 970 که به معماری محاسبات همراه HiAI و واحد پردازش شبکه عصبی مجهز شده نیز سطح عملکردی را از هوش مصنوعی ارائه می‌دهد که از هر پردازشگر دیگری در انجام عملیات هوش‌ مصنوعی پیشی گرفته و تا 50 برابر از نظر بهره‌وری و 25 برابر از نظر عملکرد، بهتر عمل می‌کند.

پیشتازی توسعه هوش مصنوعی

هواوی، رواج هوش مصنوعی را پیش‌بینی کرده و در این راستا اولین تراشه جهان مجهز به واحد پردازش عصبی (NPU) مستقل را در قالب Kirin 970 طراحی کرده است. به فاصله کمی از رونمایی این تراشه در IFA 2017، هواوی از سری Mate 10 پرده‌برداری کرد که به کاربران اجازه می‌دهد قدرت هوش مصنوعی را شخصا تجربه کنند. عملکرد خیره‌کننده واحد پردازش عصبی در حوزه پردازش، باعث شده دیگر بازیگران بازار نیز بازنگری ویژه‌ای روی سیاست‌های خود در حوزه هوش مصنوعی داشته باشند.

هوش مصنوعی

به علاوه هواوی قابلیت ترجمه با استفاده از هوش مصنوعی را به نحوی توسعه داده تا کاربران بتوانند بر محدودیت‌های خود در این زمینه غلبه کنند. این قابلیت، از طیف مختلفی از کاربردهای ترجمه محور شامل ترجمه لحظه‌ای گفتار، تماس، ایمیل‌ها و محتویات توسعه یافته بر پایه تکنولوژی واقعیت افزوده پشتیبانی می‌کند. این قابلیت، اولین مترجم با یادگیری عمیق است که به جای توسعه بر پایه پلتفرم‌های ابری، در بخش مشتریان و روی دستگاه آن‌ها، آماده بهره‌برداری شده است.

با بهره‌گیری از پردازنده Kirin 970، سری HUAWEI P20 به طور خودکار عمل شناسایی بیش از 500 سناریو را در 19 دسته انجام داده و مدهای عکاسی و تنظیمات دوربین را به منظور ارائه خروجی حرفه‌ای حتی برای عکاسان تازه‌کار، انتخاب می‌کند.

چالش‌های اصلی در پیاده‌سازی استراتژی هوش مصنوعی

برخلاف باور عموم، نوآوری هیچ‌گاه برای هواوی مشکلی ایجاد نکرده است. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در حوزه هوش مصنوعی، امتحان کردن تکنولوژی‌ها در تعامل با کاربران است زیرا بهترین تکنولوژی‌ها هم اگر به مرحله بهره‌برداری نرسند، بدون استفاده خواهند بود.

هوش مصنوعی

با استفاده هرچه بیشتر از تکنولوژی هوش مصنوعی، بسیاری از کاربران به دنبال اپلیکیشنی خارق‌العاده بر پایه هوش مصنوعی هستند. این امر نیز چالش دیگری به همراه دارد زیرا هیچ اپلیکیشن بی‌همتایی برای هوش مصنوعی تعریف نمی‌شود. در عوض، هوش مصنوعی قرار است به تدریج در اپلیکیشن‌ها ادغام شود.

در نهایت، هوش مصنوعی برای رسیدن به قابلیت‌های کامل خود به پشتیبانی توسعه‌دهندگان آزاد نیز نیاز دارد. به این منظور، هواوی پلتفرم محاسباتی HiAI را توسعه داده تا توسعه‌دهندگان به سادگی بتوانند از مزایا و قابلیت‌های تراشه‌های هوش مصنوعی این شرکت استفاده کنند.

پشتیبانی هواوی از توسعه‌دهندگان

هواوی اکوسیستمی باز را ایجاد کرده تا در قالب آن متخصصان این شرکت و توسعه‌دهندگان به سادگی بتوانند با هم تعامل داشته باشند. در قالب پلتفرم HiAI نیز توسعه‌دهندگان بیش از 20 رابط برنامه‌نویسی را در اختیار دارند که امکان ادغام قابلیت‌های هوش مصنوعی را در اپلیکیشن‌های موجود در دستگاه‌های هواوی فراهم می‌کند.

در حالی که هواوی تمرکز خود را روی هوش مصنوعی موجود روی دستگاه‌ها ادامه می‌دهد، توسعه‌دهندگان می‌توانند دستگاه‌هایی را پیش رو داشته باشند که در آینده از قابلیت‌های بیشتری بر پایه AI پشتیبانی می‌کنند.

تعامل هواوی با دیگر شرکت‌های حوزه تکنولوژی برای پیشبرد AI

در کنار همکاری با توسعه‌دهندگان، هواوی تعاملاتی هم با دیگر شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی دارد. به عنوان مثال در دسامبر 2017 میلادی، هواوی و Baidu از همکاری استراتژیکی خبر دادند که روی سرویس‌دهی بهتر تکنولوژی‌های هوش مصنوعی به توسعه‌دهندگان از طریق پلتفرم HiAI و همچنین چارچوب نرم‌افزاری یادگیری عمیق PadlePaddle تمرکز دارد. پیش از این و در ماه می نیز هواوی و iFlytek همکاری را برای توسعه اپلیکیشن‌های تشخیص گفتار با استفاده از هوش مصنوعی و کاوش فرصت‌ها در بازارهای در حال توسعه آغاز کردند.

آینده هوش مصنوعی از دید هواوی

در آینده، هوش مصنوعی موجود روی دستگاه‌ها و همچنین هوش مصنوعی آماده شده بر پایه پلتفرم ابری، همچنان به نقش مکمل برای یکدیگر ادامه خواهند داد. هوش مصنوعی توسعه‌یافته روی دستگاه‌ها، برآورده کردن نیازهای آنی و همچنین مدیریت داده‌های حساس را بر عهده خواهد گرفت و این در حالی است که هوش مصنوعی توسعه‌یافته بر پایه سرویس‌های ابری نیز از توان پردازشی سطح بالا پشتیبانی خواهند کرد.

هواوی معتقد است دو روند به شرح زیر در حوزه هوش مصنوعی ظهور خواهد کرد:

1. رابط‌های کاربری طبیعی: به مرور زمان کاربران می‌توانند به راهکارهای طبیعی‌تر برای تعامل با دستگاه‌ها و دریافت بازخوردهای منطقی دست‌یابی پیدا کنند.

2. سرویس‌های پیش‌گویانه: با درک کردن کاربر و شرایط پیرامون آن، دستگاه‌های الکترونیکی قادر خواهند بود حتی پیش از درخواست کاربر، سرویس را برای او فعال کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. اگه خودشو به سامسونگ بفروشه موفق تره