رقابت بزرگ : چه کسی بلند ترین برج را می سازد

بازار خبر بلندترین ساختمان جهان، هر ‌از چندگاهی مانند آتشفشان فوران کرده و داغ داغ شده اما دوباره آرام می‌گیرد و خاموش می‌شود. همین چند وقت پیش بود که امارات متحده عربی اعلام کرد که بلندترین ساختمان جهان یعنی «برج الخلیفه» به ارتفاع ۸۲۸ متر در این کشور ساخته شده‌ و در حال اتمام است اما گویا کشورها قصد دارند گوی سبقت را در این زمینه از یکدیگر بربایند و رکورد بلند‌ترین ساختمان جهان را از آن خود کنند.

چینی‌ها که فقط در زمینه ساختمان سازی با جهانیان رقابت نکرده‌بودند اعلام کردند که قصد دارند بلندترین ساختمان جهان را در فضای بیرونی شهر «چانگشا» بنا کنند و گوی سبقت را از رقیب اماراتی خود بربایند. آن‌ها قصد دارند تا ساختمانی به ارتفاع ۸۳۸ متر بسازند. اما نکته عجیب و غریب ماجرا این است که آن‌ها قرار است این کار را تنها در ۹۰ روز به اتمام برسانند!

آن‌ها در زمینه کیفیت ساختمان‌سازی خیلی خوش‌نام نیستند؛ افزون بر این که برای ساخت یک چنین ساختمانی احتمالا به بیش از ۲۷۰,۰۰۰ تن فولاد نیاز دارند که تهیه این مقدار فولاد آن‌هم در یک چنین بازه زمانی عملا امکان‌ناپذیر است؛ بنابراین نمی‌توان خیلی به ادعای چینی‌ها در این زمینه اطمینان کرد.

با همه این اوصاف چنانچه این طرح با موفقیت به اتمام برسد و ساختمان در میانه راه فرو نریزد، این طرح می‌تواند برای بیش از ۳۰,۰۰۰ نفر مسکن تهیه کند و با توجه به استفاده از دیوارهایی با عایق حرارتی و لامپ‌های LED، می‌توان امیدوار بود که صرفه جویی کلانی در مصرف انرژی صورت بگیرد.

البته این‌طور که چینی‌ها پیش می‌روند بعید نیست که تا چند وقت دیگر در سراسر دنیا هم شاهد چنین ساختمان‌های چند‌صد متری ساخت چین باشیم اما باید دانست که ساختمان، دیگر لپ‌تاپ و گوشی تلفن نیست که اگر خراب شده، بسوزد و یا منفجر شود بتوانیم به راحتی آن‌را تعویض کنیم بلکه احتمالا خدای نکرده در آن شرایط باید قید ادامه حیات را بزنیم!

نظر شما در مورد بلندترین ساختمان دنیا چیست؟ براستی چرا کشور‌ها سعی دارند تا با خرج هزینه‌های گزاف، در این زمینه به رتبه نخست دست‌یابند؟


منبع : architizer

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*