بارش شهابی جوزایی

بارش شهابی جوزایی ؛ امشب پربارش‌ترین شهاب باران فصل پاییز را از دست ندهید

بارش شهابی جوزایی به عنوان پربارش‌ترین شهاب باران فصل پاییز شناخته می‌شود. علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی می‌توانند در ۲۳ و ۲۴ آذرماه ۱۳۹۷ این پدیده زیبا را در آسمان مشاهده کنند.

خسرو جعفری‌زاده، فعال حوزه نجوم آماتوری عنوان کرد بارش شهابی جوزایی به عنوان پربارش‌ترین شهاب باران فصل پاییز شناخته می‌شود و اوج بارش آن نیز در روز جمعه ۲۳ آذرماه سال جاری خواهد بود. روزهای ۲۳ و ۲۴ آذرماه برای مشاهده این پدیده نجومی بسیار مناسب است؛ چرا که بارش شهابی جوزایی به اوج خود می‌رسد و ساعت سرسویی این شهاب باران ۱۲۰ شهاب در ساعت خواهد بود که با سرعت ۳۵ کیلومتر بر ثانیه به جو زمین برخورد می‌کنند.

بارش شهابی جوزایی

نحوه شکل‌گیری بارش شهابی جوزایی

خسرو جعفری‌زاده اظهار کرد سیارک فایتون ۲۳۰۰ منشا بارش شهابی جوزایی است. این سیارک در سال ۱۹۸۳ کشف شد و نزدیک‌ترین فاصله آن با زمین حدود ۱۰.۳ میلیون کیلومتر است. به دلیل فاصله سیارک فایتون با زمین، نیروی سیاره زمین روی مدار آن تاثیر می‌گذارد و با حرکت خود آن را قطع می‌کند که با قطع شدن مدار فایتون ۲۳۰۰، تکه‌های آن به جو زمین برخورد کرده و بارش شهابی را به وجود می‌آورد.

این فعال حوزه نجوم در ادامه افزود برخی از مردم بارش شهابی را با عنوان بارش شهاب‌سنگ‌ها یکی می‌دانند که باید بگویم چنین باوری اشتباه است و این رویداد فقط یک بارش شهابی محسوب می‌شود. مهم‌ترین ویژگی بارش شهابی جوزایی، پرنور بودن آن است. امسال به دلیل وزش بادهای غربی در ایران و با وجود هوای سالم و پاک می‌توان با شرایط بسیار خوبی بارش شهابی جوزایی را رصد کرد. از سویی کره ماه در حالت هلال قرار دارد و میزان درخشندگی آن نیز کمتر است و به همین دلیل مردم می‌توانند به آسانی شهاب‌های پرنور (آذرگوی) بارش شهابی جوزایی را رویت کنند. البته اصطلاح آذرگوی زمانی استفاده می‌شود که میزان درخشندگی شهاب‌ها به بیشترین حد خود برسد.

بارش شهابی جوزایی

کانون بارش جوزایی

کانون بارش شهابی جوزایی در صورت فلکی دو پیکری است و علاقه‌مندان می‌توانند بعد از غروب خورشید روز جمعه و شنبه ۲۳ و ۲۴ آذرماه ۱۳۹۷ از سمت بالای افق شرقی این پدیده را به‌راحتی مشاهده کنند. گفتنی است بارش شهابی جوزایی از آسمان تمامی نقاط ایران قابل مشاهده است و نیازی نیست علاقه‌مندان فقط در صورت فلکی جوزا به دنبال بارش شهابی باشند. همچنین علاقه‌مندان به سیاره نپتون می‌توانند از ساعت ۱۸ روز جمعه این سیاره را در ۳.۷ درجه‌ای شمال کره ماه رصد کنند. به دلیل دور بودن سیاره نپتون باید از یک دوربین چشمی کوچک برای رویت آن استفاده شود. لازم به ذکر است که کره مریخ نیز با همین فاصله در شرق سیاره نپتون با قدر ۰.۲ درجه قابل مشاهده خواهد بود.

بارش شهابی جوزایی

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

  1. کلا تو هر فصل ک بیشتر از یبار اتفاق نمیفته خب

  2. نگفته چه ساعتی که ..

  3. اینا خطر مطری نداره؟ بخای بدون چشم مسلح ببینیش

  4. دوربین چشمی نداریم چیکار کنیم خب

  5. آخ جون دوباره بارش شهابی داریم