بزرگترین هواپیماهای مسافربری

بزرگترین هواپیماهای مسافربری در جهان کدامند؟

هواپیماهای مسافربری امروزه به جزئی جداناپذیر از زندگی انسان‌ها تبدیل شده و روزانه با انجام چند صد هزار پرواز در سراسر این کره خاکی، مسافران را جابجا می‌کنند. در این نوشتار قصد داریم تا شما را با بزرگترین هواپیماهای مسافربری که در دنیا آشنا کنیم.

شاید برای بسیاری جالب باشد که بدانند بزرگترین هواپیماهای مسافربری در جهان کدام‌ها هستند؟ غول‌های بی‌شاخ و با دمی که عموما سفید رنگ بوده و با سرعت بسیار بالا،‌ در هر پرواز چند صد مسافر را بین دو نقطه جابجا می‌کنند. در این نوشتار به معرفی ۱۰ فروند از بزرگترین هواپیماهای مسافربری می‌پردازیم.

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

هواپیماهای مسافربری پیل پیکر برای مسافت‌های طولانی استفاده شده و ضمن داشتن برد بالا، توان حمل مسافر و بار بسیار زیادی دارند. در ادامه با ۱۰ فروند از بزرگترین آن‌ها آشنا می‌شویم که همگی ساخت کمپانی هوافضا،‌ دفاعی و امنیتی آمریکایی بوئینگ (Boeing) یا رقیب اروپایی آن یعنی ایرباس (AIRBUS) هستند. به عبارتی دیگر در این باشگاه جایی برای دیگر سازندگان نیست و فقط بزرگان توان خودنمایی و حضور در آن را دارند.

رتبه شماره ۱۰: ایرباس A333-300

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

هواپیمای مسافربری Airbus A333-300 یک هواپیمای پهن پیکر با دوموتور است و با داشتن سه ردیف صندلی، می‌تواند ۲۷۷ تا ۴۰۰ مسافر را جابجا کند. این هواپیما می‌تواند در فرودگاه‌های بزرگ و کوچک نشست و برخاست انجام دهد. کابین ایرباس A333-300 یکی از راحت‌ترین و بی‌صداترین کابین‌ها در دنیاست. برد این هواپیما نیز ۱۱۷۵۰ کیلومتر است. دارازی این هواپیمای زیبا ۶۳.۶۶ متر، دهانه بال آن (فاصله بین دو سر بال از یکدیگر) ۶۰.۳۰ و ارتفاع هواپیما نیز ۱۶.۷۹ متر است. نزدیک‌ترین رقیب A333-300 هواپیمای آمریکایی بوئینگ ۷۷۷ مدل ۲۰۰/۲۰۰ER  است.

رتبه شماره ۹: ایرباس A340-300

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

ایرباس A340-300 یک هواپیمای پهن پیکر چهار موتوره با برد ۱۳۵۰۰ کیلومتر است. این هواپیما برای پرواز‌های مستقیم اما پیوسته در مسیرهای طولانی طراحی شده است و می‌تواند بین ۲۷۷ تا ۴۴۰ مسافر را جابجا کند. Airbus A340-300 برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ ساخته شد. طول هواپیما ۶۳.۶۹ متر، دهانه بال ۶۰.۳۰ و ارتفاعش نیز ۱۶.۹۹ متر است. رقیب اصلی آن نیز بوئینگ ۷۷۷ مدل ۲۰۰ER است.

رتبه شماره ۸: بوئینگ ۲۰۰-۷۷۷

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

بوئینگ ۲۰۰-۷۷۷ یک هواپیمای پهن پیکر با دو موتور ساخت آمریکاست که اولین بار در سال ۱۹۹۴ تولید و اولین خریدارش نیز یونایتد ایرلاینز بود. این هواپیما ۶۳.۷ متر داراز دارد و دهانه بال و ارتفاعش نیز به ترتیب ۶۴.۸ متر و ۱۸.۶ است. این هواپیما می‌تواند ۴۰۰ مسافر را جابجا کند و بردش نیز ۱۴۲۶۰ کیلومتر است.

رتبه شماره ۷: ایرباس A340-500

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

ایرباس A340-500 یک هواپیمای پهن پیکر با ۴ موتور است که می‌تواند بین ۲۹۳ تا ۴۴۰ مسافر را جابجا کند. Airbus A340-500 اولین پروازش را سال ۲۰۰۲ انجام داد و در کارخانه‌های ایرباس در فرانسه ساخته شد. این هواپیما ۱۶۶۷۰ کیلومتر برد دارد و می‌تواند در دورترین مسیرهای پروازی دنیا به جابجایی مسافر بپردازد. بیان این نکته نیز خالی از لطف نیست که A340-500 در زمان تولید دوربرد ترین هواپیمای مسافربری دنیا بود. درازا، دهانه بال و ارتفاع هواپیما نیز به ترتیب برابر با ۶۷.۹۳، ۶۳.۴۵ و ۱۷.۵۳ متر است.

رتبه شماره ۶: ایرباس A350-900

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

A350-900 نیز یک هواپیمای پهن پیکر دیگر ساخت ایرباس است که دو موتور دارد و در جایگاه ششم از لیست بزرگترین هواپیماهای مسافربری جهان قرار می‌گیرد. بدنه و بال این هواپیما از فیبرکربن تقویت شده با پلیمر ساخته شده و می‌تواند در طولانی‌ترین مسیرها پرواز کند. این هواپیما که ۱۵ هزار کیلومتر برد دارد، می‌تواند بین ۳۲۵ تا ۴۴۰ مسافر را جابجا کند. این هواپیما ۶۶.۸۰ متر طول دارد، دهانه بال آن ۶۴.۷۵ متر و ارتفاعش نیز برابر با ۱۷.۰۵ متر است. رقبای آن نیز بوئینگ ۸-۷۷۷ و بوئینگ ۱۰-۷۸۷ هستند.

رتبه شماره ۵: بوئینگ ۳۰۰-۷۷۷

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

بوئینگ ۳۰۰-۷۷۷ یک هواپیمای پهن پیکر دو موتور است که به عنوان بزرگترین هواپیمای دو موتور در دنیا شناخته می‌شود. این هواپیما می‌تواند ۵۰۰ مسافر حمل کند. برد هواپیما ۱۱۱۳۵ است که در نمونه ER از همین مدل به ۱۳۶۵۰ کیلومتر می‌رسد. طول، دهانه بال و ارتفاع هواپیما نیز به ترتیب برابر با ۷۳.۹ متر، ۶۴.۸ متر و ۱۸.۵ متر است.

رتبه شماره ۴: ایرباس A340-600

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

ایرباس A340 با اشغال رتبه پنجم از لیست بزرگترین هواپیماهای مسافربری جهان، پر تکرارترین هواپیما در این مقاله است. Airbus A340-600 نیز همچون دیگر هم‌خانواده‌هایش هواپیمایی پهن پیکر با چهار موتور است. این هواپیما بین ۳۵۰ تا ۴۷۵ مسافر حمل می‌کند. A340-600 که اولین پروازش را در سال ۲۰۰۱ انجام داد، بزرگترین نمونه در خانواده A340 است. این هواپیما ۱۴۴۵۰ کیلومتر برد دارد و طول بدنه‌اش ۷۵.۳۶، دهانه بال آن ۶۳.۴۵ و ارتفاعش نیز ۱۷.۹۳ متر است. رقیب اصلی آن نیز هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ مدل ۳۰۰ER است.

رتبه شماره ۳: بوئینگ ۴۰۰-۷۴۷

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

و اما به معروف‌ترین هواپیمای مسافربری دنیا می‌رسیم؛‌ بوئینگ ۷۴۷ افسانه‌ای! این پرنده زیبا می‌تواند ۶۲۴ مسافر را حمل کند و ۱۳۴۵۰ کیلومتر برد دارد. جالب است بدانید بوئینگ ۷۴۷ حاصل یک طرح نظامی است. نیروی هوایی آمریکا به دنبال یک هواپیمای ترابری راهبردی بزرگ با برد پروازی زیاد بود که دو کمپانی هوافضا، امنیتی و دفاعی آمریکایی لاکهید (Lockheed) و بوئینگ طرح‌های خود را ارائه داند. در نهایت طرح لاکهید انتخاب و هواپیمای C-5 گلکسی (Galaxy) به خدمت نیروی هوایی در آمد. بوئینگ نیز که زحمت زیادی برای طرح خود گرفته بود، تصمیم گرفت آن را به یک هواپیمای مسافربری تبدیل و بدین‌ترتیب هواپیمایی که برای ترابری نظامی طراحی شده بود، با نام بوئینگ ۷۴۷ وارد صنعت مسافربری شد. و اما از داستان ۷۴۷ که بگذریم، طول، دهانه بال و ارتفاع بوئینگ ۴۰۰-۷۴۷ به ترتیب برابر با ۷۰.۶۶ متر، ۶۴.۴۴ متر و ۱۹.۴۱ متر است. البته این هواپیما از نظر طولی از دو هواپیمای ایرباس A340-600 و بوئینگ ۳۰۰-۷۷۷ اندکی کوتاه‌تر است، اما به دلیل توان حمل مسافر بیشتر بزرگتر از آن‌ها محسوب می‌شود.

رتبه شماره ۲: بوئینگ ۸-۷۴۷

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

بوئینگ ۸-۷۴۷ نسل سوم از خانواده ۷۴۷ و جدیدترین عضو آن خانواده است که در سال ۲۰۰۵ معرفی شد. این هواپیمای پهن پیکر همچون دیگر مدل‌های ۷۴۷ دارای ۴ موتور است و البته بزرگ‌ترین مدل در بین انوع هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ است. در این مدل طراحی بال‌ و موتور مجددا از ابتدا صورت گرفته و هواپیمایی با کارایی بالاتر داریم. بوئینگ ۸-۷۴۷ بزرگترین هواپیمای مسافربری ساخت آمریکا و طویل‌ترین هواپیمای مسافربری در دنیاست. طول این هواپیما به ۷۶.۳ متر افزایش یافته و دهانه بال و ارتفاعش نیز به ترتیب برابر با ۶۸.۴ متر و ۱۹.۴ متر هستند. این هواپیما می‌تواند بیش از ۷۰۰ مسافر حمل کند و برد پروازی‌اش نیز ۱۵ هزار کیلومتر است.

رتبه شماره ۱: ایرباس A380-800

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

و اما به پیل پیکرترین در لیست بزرگترین هواپیماهای مسافربری می‌رسیم. Airbus A380-800 یک هواپیمای مسافربری پهن پیکر با ۴ موتور است که اولین پروازش را در سال ۲۰۰۵ انجام داد و از سال ۲۰۰۷ وارد خدمت شد. این هواپیما آمد تا به انحصار بوئینگ در ساخت هواپیماهای فوق بزرگ پایان دهد. در حال حاضر هواپیمایی امارت متحده عربی بزرگترین دارنده ایرباس A380 است. این هواپیما توان حمل ۸۵۳ مسافر را دارد و برد پروازی آن نیز ۱۵۲۰۰ کیلومتر است. این هواپیما در کارخانه‌های ایرباس در فرانسه ساخته می‌شود و هر فروند آن ۴۴۵.۶ میلیون دلار قیمت دارد. طول این هوایپما ۷۲.۷۲ متر،‌ دهانه بالش ۷۹.۷۵ متر و ارتفاعش نیز ۲۴.۰۹ متر است. ناگفته نماند با وجود اینکه ایرباس A380-800 بزرگترین هواپیمای مسافربری حال حاضر در دنیاست، اما ایرباس مشغول کار روی نمونه ایرباس A380 پلاس است که تا ۲۰۲۰ آماده پرواز می‌شود. این هواپیما ۸۰ صندلی بیشتر نسبت به A380-800 دارد و ضمن مصرف سوخت کمتر، هزینه‌ کمتری به ازای هر صندلی نیز دارد.

اما بزرگترین هواپیمای دنیا کدام است؟

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

در بالا به معرفی ده مورد از بزرگترین هواپیماهای مسافربری فعال در دنیا پرداختیم. اما بزرگترین هواپیمای فعال در دنیا کدام است؟ برای پاسخ به این سوال باید به اروپای شرقی سفر کرده و با «رویا» ملاقات کنیم. آنتونوف An-225 که با نام میرای (در زبان اوکراینی به معنی رویا) شناخته می‌شود، بزرگترین هواپیمای دنیاست. این هواپیما توسط کمپانی هوافضای اوکراینی آنتونوف طراحی و ساخته شده و تنها یک فروند از آن در دنیا موجود است. البته اواسط ۲۰۱۶ آنتونوف با ساخت دومین نمونه از این هواپیما برای چین موافقت کرد. طول An-225 برابر با ۸۴ متر، دهانه بالش ۸۸.۴ و ارتفاعش نیز ۱۸.۱ متر است. این هواپیمای ترابری راهبردی ۶ موتور دارد و می‌تواند ۲۵۰ تن بار حمل کند که بیشتر از توان حمل هر هواپیمای دیگری است. این هواپیما در خدمت خطوط هوایی آنتونوف است و به صورت سفارشی به حمل بارهای فوق سنگین می‌پردازد. بد نیست بدانید این هواپیما در ابتدا برای حمل فضاپیمای بوران (رقیب روسی شاتل) طراحی شده بود که با شکست پروژه بوران، کاربری هواپیما نیز تغییر یافت.

بزرگترین هواپیماهای مسافربری

البته حکومت رویا تنها تا سال ۲۰۲۰ دوام خواهد داشت. در حال حاضر کمپانی هوافضای آمریکایی استراتولانچ سیستم کورپوریشین (Stratolaunch Systems Corporation) مشغول کار روی یک هواپیمای حامل به منظور پرتاب فضاپیما به فضا است. این هواپیما دارای دهانه بال به طول ۱۱۷ متر است و با داشتن ۶ موتور، می‌تواند ۲۵۰ تن بار را جابجا کند. گرچه برد پروازی‌اش بسیار کمتر از آنتونوف An-225 میرای خواهد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.

۷ دیدگاه

  1. چرا اینقدر ما بد بختیم

  2. کلا به ما همه چی حرام بوده و هست

  3. خب چیش به ما میرسه جز آه و حسرت

  4. از داخلشم باید عکس میزاشتن

  5. باید کنار هم میبودن مقایسه میکردیم

  6. داشتن هواپیمای نو مارک بویینگ بر مردم فلسطین واجب است و بر ما حرام است

    باید گریست

    با سپاس