ماهواره پیام

پرتاب ماهواره پیام به مدار زمین شکست خورد

وزیر ارتباطات در صفحه شخصی توییتری خود از شکست پرتاب ماهواره پیام خبر داد و گفت این ماهواره ایرانی در مدار قرار نگرفت. رئیس دانشگاه امیرکبیر نیز درباره علت ناموفق بودن این پروژه توضیح داد.

سازمان فضایی ایران اواسط دهه 80 شمسی تاسیس شد و در همان شروع کار، پروژه ساخت ماهواره پیام به سه دانشگاه صنعتی ایران واگذار شد. این ماهواره جزو میکروماهواره‌های توسعه فناوری فضایی سازمان شناخته می‌شود. در مراحل ساخت ماهواره ایرانی پیام 4 دانشکده مهندسی هوافضا، برق، کامپیوتر و مکانیک و همچنین 16 نفر از استادان دانشکده‌های دانشگاه امیر کبیر همکاری کردند. دانشجویان ارشد و دکتری نیز عمده فعالیت ساخت این ماهواره را انجام دادند. از مهم‌ترین ماموریت‌ها و اهداف این ماهواره می‌توان به بررسی پوشش گیاهی، بهبود پایش گرد و غبار، پایش آتش‌سوزی و اراضی کشاورزی، ذخیره و ارسال داده، اندازه‌گیری تشعشعات فضایی با هدف بررسی اثر پرتو‌های کیهانی بر عملکرد ماهواره اشاره کرد. یکی از ماموریت‌های مهم این ماهواره عملکرد مخابراتی بود که باید یک پیام را ذخیره و به زمین ارسال می‌کرد. پیام با برخورداری از 4 دوربین می‌توانست از سطح زمین عکس‌برداری کند.

طق برنامه‌ریزی‌های قبلی قرار بود پرتابگر ایرانی سیمرغ این ماهواره را به مدار زمین بفرستد. مراحل طراحی پیام از سال 1384 شروع شد. این ماهواره با داشتن 100 کیلوگر وزن جزو میکروماهواره‌های توسعه فناوری فضایی قرار می‌گیرد که با هدف تصویربرداری از سطح زمین طراحی شده است. ماهواره امیرکبیر قرار بود در مدار 500 کیلومتری از سطح زمین و با شیب مداری 55 درجه قرار بگیرد و دقت تصاویر آن نیز 45 متر است. گفته می‌شد پیام حدود 3 سال در مدار زمین به ماموریت خود ادامه می‌دهد و در طول این مدت به ماموریت‌های اصلی خود چون تصویربرداری، ذخیره و ارسال داده‌ها مشغول خواهد بود.

ماهواره پیام

ماهواره پیام در مدار قرار نگرفت

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در صفحه توییتری خود از قرار نگرفتن پیام در مدار زمین خبر داد و نوشت:

بامداد امروز (سه شنبه) با وزرای ICT دولت‌های هشتم تا دوازدهم به پایگاه فضایی امام خمینی رفتیم. ماهواره‌بر با طی 2 مرحله موفق، در مرحله 3 به سرعت کافی نرسید و پیام در مدار آرام نگرفت.

وزیر ارتباطات صبح امروز در مصاحبه تلفنی با یک برنامه تلویزیونی در خصوص دلیل شکست پیام عنوان کرد:

سرعت جدا شدن پیام از ماهواره‌بر سیمرغ مناسب نبود و به همین دلیل به سرعت مطلوب نرسید و در لحظه آخر ماهواره در مدار قرار نگرفت. ما دوست داشتیم خبر خوب به مردم بدهیم، اما به هر حال هر کاری فراز و فرود‌هایی دارد، اما ناامید نمی‌شویم و مجددا برای این موضوع تلاش می‌کنیم. تمام شوخی‌های مردم زیر پست خودم را خواندم، به کامنت کسی که برایم نوشته بود حامله‌ای بسیار خندیدم و می‌خواستم جواب دهم بله! حامل پیام خوبی هستم، اما فرصت نشد.

ماهواره پیام

مراحل پرتاب ماهواره ایرانی پیام

احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص پرتاب ماهواره ایرانی پیام عنوان کرد پیام پس از جدا شدن از ماهواره‌بر سیمرغ فعالیت خود را آغاز کرد و عملکرد آن هیچ مشکلی نداشت و این یک نکته مثبت محسوب می‌شود. ماهواره‌بر پیام هم عملکرد خوبی داشت، زیرا توانست ماموریت خود را حدود 90 درصد با موفقیت پشت سر بگذارد و فقط در مرحله‌ای که می‌بایست سرعت اولیه را به پیام تزریق کند با مشکل مواجه شد. این ماهواره بعد از پرتاب به فضا توانست سیگنال‌هایی را به زمین مخابره کند که با آنالیز این سیگنال‌ها اطلاعات دقیق‌تری مشخص می‌شود. وی در پایان خاطرنشان کرد ما توانستیم این ماهواره ایرانی را طراحی کنیم و با تجربه‌ای که داریم به زودی ماهواره جدیدی طراحی خواهیم کرد و حتی وزیر ارتباطات دستور داد که بلافاصله پروژه بعدی ساخت ماهواره در این دانشگاه شروع شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

15 دیدگاه

 1. توروخدا جمع کنید این حرفهای چرت وپرتو ..از دوران قاجارتااخرپهلوی وقتی که کشورهای دنیا درحال ساخت ماهواره بودن مردم مارو به خوردن وفحشای جنسی و..مشغول کرده بودن. تازه تازه می‌خوایم تودانش روزدنیا حرفی براگفتن داشته باشیم اونم با استقلال خودمون. بعد یه عده نفهم عقب مونده میگن اینارو نمی‌خوایم واینا آهن پاره ست وفلان …بدبخت همین آهن پاره ها شده ابزارقدرتمندی ابرقدرتها…
  واقعا که خلایق هرچه لایق…
  کشور ی جهان سومیه که شعورمردمش جهان سومی باشه فکرشون شکم وزیرشکمی باشه …

 2. یک میلیون و دویست هزار یورو خرج این آهن پاره شده

  اولاً مسئله اینه که اگر قادر به تولید ماهواره هستند، پس چرا هزینه به یورو بیان میشه!!!

  دوماً مگر قیمت یک ماهواره آماده پرتاپ چه قدر هستش؟ نهایتاً یک میلیون یورو

  خیلی ساده میشه نتیجه گرفت که فقط اموال مردم رو دارن چپاول می کنند

  باید گریست

  با سپاس

 3. من بسیار خوشحالم که داریم توانمند مبشیم در صنعت ساخت و پرتاب ماهواره

  امیدوارم پرتابگر برای ماهواره بعدی درست عمل کنه .

  اگرم پرتاب نشه که پولش تو جیب ما نمیره

  پس خدا کنه برسه به مدار که حداقل عملکردش شاید به یک دردی بخوره

 4. من بسیار خوشحالم که داریم توانمند مبشیم در صنعت ساخت و پرتاب ماهواره

  امیدوارم پرتابگر برای ماهواره بعدی درست عمل کنه .

  اگرم پرتاب نشه که پولش تو جیب ما نمیره

  پس خدا کنه برسه به مدار که حداقل عملکردش شاید به یک دردی بخوره

 5. سلام , خدا امواتتان را بیامرزد , مادر بزرگی داشیتیم هربار که کارهای عجیب انجام می دادیم , می گفت مادر کارهای زمین را نکو ساختی که اکنون بر آسمان زینه (پله) ساختی , حکایت موشک هوا کردن امروز ماست , البته بنده مخالف اینکار نیستم اما در وقت و زمان مناسب و درصورتیکه که ما در خیلی چیزها ی روز مره مان وابسته به بیگانگان هستیم بهتر است اول از آنها شروع کنیم

 6. از گجت نیوز درخواست دارم مثبت و منفی ها رو مستلزم ثبت نام در وبسایت کنه تا به کامپیوتر دوستانی! که چندین بار اقدام به رای دادن می کنند، فشار نیاد!

  چه حوصله ای هم دارند!

  با سپاس

 7. این همه چرتو پرتم گفتن خخخخ

 8. خخخخ هنوز نرفته فضا گوزززرززید!!
  😀

 9. با هزینه ای که برای پرتاب و تولید این آهن پاره شد، می توان به 10 هزار خانواده ایرانی، خودرو هدیه داد

  پول های کشور رو ببین چه طور حروم می کنند

  حالا فکر کنید این آهن پاره رو حتی می توننستند کامل بارگزاری کنند، سودش برای مردم چی بود؟؟؟

  هزینه هایی که مردم دارند می پردازند خیلی زیاد شده

  تمام جوون ها تو فکر خودکشی هستند

  باید گریست

  با سپاس

 10. نمیگم کار بدی انجام میدن چه این ماهواره میرفت بالا چه نمیرفت من نظرم همین بود که میگم این همه هزینه میکنن بجای این هزینه ها روی موضوعات دیگه سرمایه گزارش کنن مردم دارن از گشنگی میمیرن ما کشور جهان سومی هستیم و اون ته ته ته کشور های جهان سومی داریم دست و پا میزنیم بهتر نیست بجای ارسال ماهواره هزینه کشاورزی و جاهای دیگه بشه مثلاً بشه هزینه ساخت قطعات خودرو که لنگ کشور های دیگه نباشیم وجود ماهواره برای کشور چ سودی داره در حالی که اینجا رو زمین داریم گوشت تن همو گاز میگیریم و رو سر و کله هم پا میزاریم

  • تفکر شما خیلی عقب مانده تر و جهان سومی تر از کشور ماست. مگه برای تحقیقات کشاورزی و غیره هزینه نمیشه؟!؟ چه دلیلی داره ما هم تا حدودی به فکر پیشرفت و ورود به تکنولژی باشیم؟! مگه قراره همه برن قطعه خودرو بسازن؟! اونی که قطعه خودرو میسازه باید کارشو درست انجام بده.

   • شما رو دارن گول می زنن

    برای استفاده موثر در کشاورزی، ماهواره باید از زمین تصویربرداری

    مگر عکسی از ماهواره های قبلی وجود داره از شهر تهران و یا هر گوشه ای از ایران!!!

    شما می تونی یک عکس از ماهواره های قبلی که از شهر تهران گرفتن، نشون ما بدی؟؟؟

    این ها پیشرفت نیست، فقط نمایش آهن پاره هست که هیچ کاری نمی تونه انجام بده

    ایران گیربکس خودرو اتومات رو نمی تونه تولید کنه، به نظر شما خنده دار نیست که توانایی تولید ماهواره داره؟

    واردات قطعه خودروسازی ایران، سالی 3 میلیارد دلار!!!! هست

    کل خودروسازی میتسوبیشی ژاپن رو میشه با 12 میلیارد دلار خرید!!!! یعنی 4 سال پول واردات قطعه!!!!

    وقتی ECU رو نمی تونن تولید کنند چه طور مدعی تولید ماهواره هستند!!!!

    چرا دانشگاه هایی که یک تیکه آهن رو به عنوان ماهواره به خورد مردم می دن، ECU تو لید نمی کنند؟؟؟؟

    ECU تولید کنند تا نیاز ایران به پژو-سیتروئن و رنو از بین بره!!!!

    بیشتر فکر کن عزیز جان

    شما یا سن پایینی داری و یا داری از سیستم، در ازای هیچ، پول می گیری که میای اینجوری از حروم شدن پول های کشور دفاع می کنی

    با سپاس

 11. این دوستان در سازمان فضایی این کاره نیستند به دولت آقای روحانی هم نمیاد که بخواد کارای احمدی نژادی بکنه.