چانگ ای ۴

ماه نورد چانگ ای ۴ موفق به پرورش کتان بر روی کره ماه شد

ماه نورد چانگ ای ۴ موفق به پرورش گیاه کتان بر روی ماه شده است. کشور چین اخیرا و با یک جهش بزرگ در حوزه پژوهش های هوا فضا موفق شد تا ماه نورد چانگ ای ۴ را به فضا پرتاب کند. هدف این ماه نورد رسیدن به نیمه پنهان ماه و جمع آوری دیتاهای لازم از روی سطح قمر زمین بود.

به نظر می رسد پرورش گیاه توسط ماه نورد چانگ ای ۴ بر روی ماه انجام شده است. این ماه نورد که چندی پیش از سوی کشور چین و به منظور تحقیق بر روی نیمه پنهان ماه به فضا اعزام شد، توانسته است خود را به قمر زمین برساند و بر روی آن به کشت گیاه بپردازد.

پرورش گیاه بر روی ماه توسط ماه نورد چانگ ای ۴ یک رکورد تاریخی به حساب می آید. در واقع ماه نورد چانگ ای ۴ موفق شده تا دانه های کتان را بر روی ماه بکارد و شاهد جوانه زدن آنها باشد.

البته باید توجه داشته باشیم که قبل از این انسان موفق شده بود تا در مدار زمین به پرورش گل و دیگر گیاهان بپردازد که این فرایند نیز در نوع خود موفقیتی بزرگ به حساب می آمد. اما اکنون می توان مدعی بود که چینی ها با ماه نورد چانگ ای ۴ دو رکورد در تاریخ موفقیت های هوا فضا از خود به جای گذاشته؛ اول آنکه برای نخستین بار به نیمه پنهان ماه سفر کرده اند و دوم اینکه بر روی ماه موفق به پرورش گیاه شده اند.

ماه نورد چانگ ای ۴  و ایجاد یک اکوسیستم زیستی بر روی ماه

ماه نورد چانگ ای ۴ مجهز به یک فرودگر و یک سطح نورد است که آن را قادر می سازد تا بر روی سطح ماه مسافت های مختلف را طی نماید. یک ظرف شش پاوندی هم به همراه ماه نورد چانگ ای ۴ به فضا ارسال شده است که حاوی گونه های مختلف زیستی بوده و قرار است بر روی سطح ما کشت شوند. در داخل این ظرف دانه های سیب زمینی، کتان و رشادی قرار دارد. مخمر و نیز تخم حشره به فضا ارسال شده تا یک اکوسیستم کوچک زیستی را شکل دهند.

خبرگزاری دولتی شینهوا در چین اخیرا اعلام کرده که ماه نورد چانگ ای ۴ موفق شده تا بر روی  سطح ماه به پرورش دانه کتان بپردازد. به محض فرود، ماه نورد چانگ ای ۴ آزمایشات مربوط به کشت گیاه بر روی سطح ماه را آغاز کرد. چین اخیرا عکس هایی را ارسال کرده که نشان می دهد دانه کتان بر روی ماه در حال جوانه زدن است، اما به نظر نمی رسد دیگر دانه ها رشد کرده باشند.

چانگ ای ۴

سفر به نیمه تاریک ماه را می توان یک رکور تاریخی برای چین به حساب آورد. جاییکه تاکنون هیچ انسانی موفق نشده پای خود را بر روی سطح آن قرار دهد. همانطور که سازمان فضایی ملی چین (CNSA) اعلام کرده بود، چین به جایی رسید که تا به حال هیچکس به آنجا نرفته است. در واقع ماه نورد چانگ ای ۴  متعلق به این کشور برای اکتشاف بخشی از ماه که تا به حال از دسترس انسان‌ها دور بوده آماده شده بود.

در روز ۸ دسامبر اواخر سال گذشته میلادی ماه نورد چانگ ای ۴ از مرکز پرتاب ماهواره ای شیچانگ در استان سیچوان به فضا پرتاب شد. این ماه نورد در نهایت وارد مدار ماه شده و چند روز پیش بر روی ماه فرود آمد.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد ماه نورد چانگ ای ۴ شامل یک فرودگر و سطح نورد است، مضافا اینکه ماهواره ای موسوم به چوچیائو بین مدار گرد، سطح نورد و کارشناسان روی زمین تعامل را برقرار خواهد کرد. ایجاد درست تعاملات بین این سه بخش نقش بسیار ارزنده ای در انجام موفقیت آمیز ماموریت یاد شده دارد. از آنجا که ماه نورد چانگ ای ۴ در نیمه تاریک ماه مستقر می شود، لذا ماه می تواند مانع از ارسال امواج رادیویی به زمین شود و بر این اساس وجود یک ماهواره بسیار مهم و ضروری به نظر می رسید.

تحقیق در خصوص نیمه تاریک ماه به انسان کمک می کند تا شناخت بهتری از سطح ماه، نحوه شکل گیری آن، تاریخچه ماه و دیگر جزییات داشته باشد که همه این موارد می توانند در انجام ماموریت های موفقیت آمیز آتی مربوط به ماه نقش راهبردی داشته باشند. همچنین چینی ها به دنبال ارتقا شناخت و دانش خود از ساختار درونی ماه هستند.

نیمه تاریک ماه رازهای متعددی را در خود نهفته کرده است. این نیمه مرموز و اسرا آمیز سرنخ هایی در خصوص چگونگی شکل گیری زمین، نحوه تکامل سیارات و تاثیر فرایندهای آتشفشانی بر شکل منظومه شمسی در اختیار انسان قرار خواهد داد. شاید هم راز بمباران های زمین در دوران اولیه شکل گیری آن و نیز چگونگی آغاز حیات بر روی زمین را بتوان در نیمه تاریک ماه کشف کرد.

ماه نورد چانگ ای ۴ در حدود ۱۴۰ کیلوگرم وزن دارد و مجهز به دوربین های متعدد از جمله دوربین پانوراما، طیف سنج تصویری مادون قرمز، رادار نفوذی و آنالیز کننده های پیشرفته کوچک است. در حدود یک ماه طول کشید تا این ماه نورد خود را به ماه رساند. شایان ذکر است قبلا و در سال ۲۰۱۳ چین موفق شده بود تا کاوشگر چانگ ای ۳ را با موفقیت بر روی ماه فرود آورد و لذا ماه نورد چانگ ای ۴ دومین کاوشگری خواهد بود که از سوی این کشور موفق به انجام ماموریت خود شده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. ینی روی ماه میشه کشاورزی کرد؟