خودروهای وارداتی

دولت با اصلاح مصوبه ترخیص خودروهای وارداتی موافقت کرد

اخیرا بانک مرکزی با مصوبه ترخیص خودروهای وارداتی بدون انتقال ارز مخالف کرد و گفت باید بند‌های این مصوبه اصلاح شود که حالا دولت نیز با اصلاحیه این مصوبه موافقت کرده است.

در تاریخ ۱۶ دی‌ماه ۱۳۹۷ هیئت‌وزیران مصوبه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن ۱۳ هزار خودرو وارداتی باقی‌مانده در گمرک‌، اجازه ثبت سفارش بدون انتقال ارز را دریافت کرده بودند. در واقع خودروهای وارداتی سواری بدون رعایت سال ساخت که تا تاریخ ابلاغ مصوبه هیئت‌وزیران، دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری-صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی باشند، می‌توانند بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با عنوان منبع ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران وارد کشور شوند. طبق این مصوبه تمامی ثبت سفارش‌های قبلی خودرو اعم از بانکی و غیر بانکی لغو می‌شود، اما اخیرا رئیس بانک مرکزی با اجرای این مصوبه مخالفت کرده است.

اصلاحیه مصوبه ترخیص خودروهای وارداتی

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی که دارای قبض انبار باشند مخالفت کرد و گفت که دولت این اجازه را ندارد خودروهای وارداتی که از ۱۵ مردادماه به بعد در گمرک هستند را ترخیص کند. به همین دلیل در مصوبه ترخیص خودروهای وارداتی اصلاحیه‌ای انجام شد تا فقط خودروهای باقی‌مانده در گمرک که تاریخ آن به قبل از ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ مربوط می‌شود، به بازار وارد شوند. گفتنی است دلیل اصلی مخالفت بانک مرکزی این بود که در ماه‌های اخیر با ایجاد نظم در بازار ارز به دنبال محاسبه حساب درآمد و هزینه ارزی کشور بود، اما مصوبه جدید هئیت‌وزیران که به خودروهای وارداتی اجازه می‌دهد بدون انتقال ارز وارد کشور شوند، باعث بی‌نظمی در بازار ارز می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.

۳ دیدگاه

  1. خدا میدونه چه نقشه های شومی پشت این موافقتشونه

  2. لابد فقط تا یه هفته؟ طبق روال همیشگی

  3. یه سال و اندیه که زیر بارون تر خیس میشه ولی ترخیص نمیشه