برخورد یک سیارک با زمین

احتمال برخورد یک سیارک با زمین در آینده نزدیک؛ دانشمندان روسی هشدار دادند

در آینده‌ای نه چندان دور، احتمال برخورد یک سیارک با زمین وجود دارد. اما اندازه این سیارک چقدر است و در صورت برخورد آپوفیس 99942 (Apophis 99942) با زمین، چه اتفاقی برای سیاره آبی و ساکنان آن رخ خواهد داد؟

سیارک‌ها و ستاره‌های دنباله‌دار، همواره یکی از تهدیدکننده‌های جان انسان‌های کره زمین تلقی شده‌اند. اگرچه احتمال برخورد یک سیارک با زمین به مراتب پایین‌تر از احتمال وقوع دیگر انواع پدیده‌های طبیعی همچون زلزله و سیل است، اما نکته اینجاست که در صورت وقوع، جان دامنه بیشتری از انسان‌ها گرفته خواهد شد. در صورت بزرگ بودن اندازه دنباله‌دار یا سیارک برخورد‌کننده با کره زمین، احتمال برچیده شدن کل حیات از این سیاره وجود دارد!

به عنوان نمونه‌ای بارز از تاثیر جدی برخورد یک سیارک با زمین می‌توان به 66 میلیون سال قبل اشاره کرد، زمانی که این اتفاق به عصر فرمانروایی دایناسورها روی کره زمین پایان داد و سبب شد عصر یخبندان برای مدت زمانی طولانی بر این سیاره حکمفرما شود. اندازه آن سیارک بسیار بزرگ بود و زخمی همیشگی روی بدن سیاره آبی ما به جای گذاشت. قطر تقریبی آن 150 کیلومتر تخمین زده شده است.

احتمال برخورد یک سیارک با زمین

به تازگی دانشمندان روسی از احتمال برخورد یک سیارک با زمین در آینده‌ای نه چندان دور خبر داده‌اند. نام این سیارک به دنباله‌روی از خدای تاریکی و نماد نابودی و نیروهای اهریمنی در مصر باستان، آپوفیس 99942 (Apophis 99942) نامیده شده و احتمال می‌رود در سال 2029، به فاصله 37 هزار و 600 کیلومتری کره زمین برسد. این فاصله، تنها یک دهم مسافت بین کره زمین و ماه است!

برخورد یک سیارک با زمین

احتمال برخورد یک سیارک با زمین در سال 2029 شاید چندان زیاد نباشد، اما دانشمندان روسی هشدار داده‌اند Apophis 99942 احتمالا در مسیر حرکت خود، حدود چهل سال بعد از این سال، با زمین برخورد خواهد کرد. بر اساس گفته‌های دانشمندان دپارتمان مکانیک فضایی دانشگاه سن پترزبورگ، قطر سیارک Apophis 99942 حدود 370 متر بوده و ممکن است با سرعت بسیار زیاد 7.43 کیلومتر بر ثانیه با سیاره آبی برخورد کند!

بر اساس بررسی‌های دانشمندان، میزان خطر برخورد یک سیارک با زمین در سال 2068 را بعد از سال 2029 بهتر می‌توان بررسی کرد. سیارک Apophis 99942 برای برخورد با زمین در سال 2068، در اولین سری نزدیک شدن به زمین حدود ده سال دیگر، می‌بایست از ناحیه‌ای خاص از فضا به عرضه دو متر عبور کند. به عبارتی در صورتی که حرکت Apophis 99942 در سال 2029 از مسیر خاصی صورت بگیرد، چهل سال بعد با زمین برخورد خواهد کرد.

برخورد یک سیارک با زمین

طبق گفته‌های دانشمندان روسی، در بررسی وضعیت نحوه نزدیک شدن Apophis 99942 به کره زمین، چندین مسیر احتمالی برای چگونگی حرکت آن در نظر گرفته شده است. به عنوان نمونه این سیارک ممکن است در سال 2051 به سمت کره زمین همگرا شود. تکرارهای رزونانس مداری بیشتر، سبب افزایش احتمال برخورد سیارک با کره خاکی طی سال‌های مختلف می‌شود. از بین آن‌ها، احتمال برخورد سیارک با زمین در سال 2068 بیشتر است.

پیش از این اتفاق، آپوفیس 99942 در مسیر حرکت خود چندین مرتبه به زمین نزدیک شده و حتی ممکن است برای ماهواره‌های اطراف سیاره نیز دردسرهایی ایجاد کند. پیش‌بینی شده این تکه سنگ بزرگ در سال 2044 به محدوده 16 میلیون کیلومتری کره زمین برسد. این فاصله در سال‌های 2051 و 2060 به ترتیب 760 هزار کیلومتر و 5 میلیون کیلومتر خواهد شد. با رسیدن به سال 2068، Apophis 99942 به فاصله 100 هزار کیلومتری زمین می‌رسد!

برخورد یک سیارک با زمین

دانشمندان معتقدند هر 80 هزار سال یک مرتبه، احتمال برخورد یک شی فضایی در ابعاد و اندازه سیارک آپوفیس99942 با کره زمین وجود دارد. برخلاف دانشمندان روسی، سازمان فضایی آمریکا، ناسا، چندان درباره احتمال برخورد یک سیارک با زمین در سال 2068 نگران نیست. بر اساس مشاهدات صورت گرفته در سال 2015، احتمال برخورد آپوفیس 99942 با کره زمین در سال 2068 حدود 1 در 150000 و احتمال برخورد آن با سیاره آبی پیش از سال 2106، 1 در 110000 است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

13 دیدگاه

 1. فوقه فوقش میزنن تیکه نیکش میکنن یه نیکشم میوفته تو ایران والله

 2. با عرض سلام خدمت دوستان و دست اندرکاران سایت
  شهاب سنگ آپوفیس که در سال 2029 از نزدیکی زمین خواهد گذشت در اثر انحراف توسط جاذبه زمین و زیاد شدن سرعتش در 23 نوامبر 2035 به طرف زمین خواهد آمد ولی در اثر دخالت انسانها مسیرش منحرف شده و فقط تکه هایی از آن در تاریخ یاد شده به زمین برخورد خواهد کرد که تکه بزرگتر در جنوب یمن ودر خلیج عدن خواهد افتاد که فاجعه ای انسانی به بار خواهد آمد ولی کره زمین به کل نابود نخواهد شد.
  ببخشید که مزاحم شدم التماس دعا

 3. تا اون موقع یه موشکی هسته ای چیزی میسازن تا جلوی این اتفاق گرفته بشه یه جوری تیتر رو نوشتین که من فکر کردم یه ماه دیگه به زمین برخورد میکنه خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

 4. انقدر راه هست که نابودش کنن

 5. با هم رو راست باشیم
  حالا بحث شهاب سنگ به کنار …
  یه لحضه فکر کنید ببینید انسان با چه انگیزه ایی میخواد ادامه بده ؟؟؟
  برای جنگ ؟؟؟؟
  برای ظلم؟؟؟؟
  برای قدرت؟؟؟
  ایجاد وحشت ؟؟؟
  ایجاد بیماری؟؟؟
  فک کنید دونه دونه و هر دست اورد بشر و اختراعش تهش برای تخریب خودشه … اون قدررررررر بی مصرف هست این دستاورداش که اصل مطلب یادش نیست ….
  عزیزان
  علت پیدایش هستی ( عشق ) بوده
  علت انفجار بیگ بنگ که اکثر دانشمندان بر اثر به وجود امدن ( ماده و انرژی ) دونستن و بعضی از دانشمدان خل و عقل ناقص هم گفتن به صورت اتفاقی ….متاسفم براشون نه خیر

  بهتر بگیم

  اگاهی ، ماده ، انرژی ،عامل وجود حیات است
  بیگ بنگ با اگاهی کامل و با برنامه ریزی الهی و محاسبات دقیق به وجود اومده ،
  حالا این انسان احمق و خل باید پی ببره وقتی دنبال جنگ هستی در اصل به خوانواده و خودت حمله میکنی …
  اولین انسان و جفتش اگه به حیات دوباره اعتقاد دارید و کاملا هم اثبات شده و میتونید تحقیق کنید خودتون که :
  حضرت ادم و جفتش بعد از مرگ به فرزندانشون رجوع کردن ، و هم چنین بعده مرگ فرزندانشون به نسل بعد ، بعد ،بعد و بعد
  شما فکر کنید منو شما چه کسانی هستیم ؟ همون حضرت ادم منتها فقط هفت ملیاد تجربه و خواسته هستیم و ارزو ، در واقع یک واحد روح ، در ۸ ملیارد انسان ! تن واحد اینه عزیز با رها تو الهامات اومده یا نه ؟
  حالا داعش بیاد سره خودشو ببره …
  حالا ترامپ قلدر باشه
  حالا عده ایی روزی هزار دفه دنبال دشمن باشن ….
  هر چی کردی به خودت کردی ، بازتاب چرا بازتابه ؟
  بد باشی به خودت برمیگرده
  چون یک واحد تجربت در انسان دیگر جاریست هم زمان
  پس روح ناملایم باشه به دیگری هم اسیب میزنه
  عزیزان ما در هم دیگر جاری هستیم و متصل و یادتون باشه خداوند برای ۸ ملیارد انسان سخن نگفته ! با یک انسان حرف زده ، اون کیه ؟ منو شما ! شما ؟ شمایی در کار نیست در اصل ما یک واحد جاری هستیم در هفت ملیارد انسان …
  حالا هی بد باشیم
  بجنگیم
  حالا شهاب سنگ حقمونه یا نه ؟
  به نظرم به صلاحه بخوره تو کله قلدور ………

  • من نمیدونم اون ادمایی که دیسلایکم میکنن فازشون چیه ؟
   واقعا در عجبم جنسشون از چیه ؟
   پلاستیکن فک کنم …
   خودم یه نیگا خوندم دیدم فقط و فقط توش میرسوندم به انسانیت و صلح طلبی !
   طرفی که دیس لایک میزنی ؟
   یا خل تشریف داری … یا سیاهی لشکر هستی …یا شیطانی …یا فقط و فقط دنبال جنگی …یا هم اصلا انسان نیستی …
   بارها و بارها تکرار شده
   از انسانیت
   از صلح
   از ارامش
   از عظمت خداوند
   در بخش های تکنولوژی هم همیشه چیزایی قرار دادم بعده دو ماه تازه معرفی شده …
   و متاسفانه برای اخرین بار این مطلب رو میزارم
   چون مردمی دارم قبول ظلم دارن و طرف دار ظلمن ….
   مردمی دارم کاملا غیر منطقی و بی سوادن ….
   مردمی دارم هیچی از صلح و ارامش و حرف منطق و خوبی ها هیچی سرشون نمیشه …

   در اخر هم متاسفم از خون بی سواد ترین ، نااگاه ترین ، و بی پناه تریم مردمی تشکیل شدم که مجبورم فرو برم تو باطلاق
   خداییش از بچگیم ارزو داشتم اینجا دنیا نمیومدم و جهنمی که خدا تو قران تعریفشو کرده به این جا نسبت میدم
   و یقین دارم زندگی قبلیم یا قاتل بودم یا تجاوز گر که خدا اینجارو نصیبم کرده ……..
   متاسفم
   خوش باشید و بتابید رو به صفت شیطان و چهره ترسناکش اشکار شه
   بدرود

 6. به عرضه دو متر > به عرض دو متر

 7. زودتر بزنه نابود شیم راحت شیم

 8. بیخیال توروخدا همیجوریشم تو استرس و فشار داریم زندگی میکنیم

 9. هیچ چیز به زمین برخورد نمیکنه و زمین هیچ چیش نمیشه

 10. بهتر بزنه راحت شیم