فیلترینگ فضای مجازی

صداوسیما با فیلترینگ فضای مجازی به دنبال انحصار است

مدتی است صداوسیما با تولید و پخش برنامه‌هایی به دنبال فیلترینگ فضای مجازی است تا رقبای خود را حذف کرده و به انحصار برسد. این در حالی است که وزیر ارتباطات و رئیس جمهور روحانی از فیلترینگ انتقاد کرده‌اند.

در هفته‌های گذشته رئیس جمهور روحانی به طور جدی با ابزار فیلترینگ مخالفت کرده است. همچنین محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مصاحبه‌های مختلف عنوان کرد فیلترینگ روش مناسبی برای برطرف کردن مشکلات نیست و حتی استفاده از این ابزار مشکلات جدیدی را به همراه دارد. در همین رابطه فعالان و کارشناسان حوزه مجازی نیز مسدودسازی را شیوه مناسبی نمی‌دانند و با ذکر دلایل منطقی و علمی آن را نفی می‌کنند، اما صداوسیما همچنان برنامه‌هایی را هم‌سو با فیلترینگ فضای مجازی پخش می‌کند تا با برجسته کردن نقاط ضعف، مسئولان را برای فیلترینگ مجاب کند. به نظر می‌رسد صداوسیما می‌خواهد با حذف رقبا به انحصار برسد.

چندین سال است که صداوسیما با لقب رسانه ملی فعالیت می‌کند و از امکانات بسیار خوبی از جمله نیروی انسانی فراوان بهره می‌برد. برخی منابع از 48 هزار نیروی انسانی این سازمان در سال 95 خبر داده‌اند. در همین رابطه بسیاری از منتقدان بر این باورند که صدا و سیما به عنوان یک رسانه ملی از بیشترین شبکه‌های تلویزیونی جهان برخوردار است و در سال 98 برای آن بودجه 1 هزار و 840 میلیارد تومانی در نظر گرفته‌اند، اما امروزه شاهد این موضوع هستیم که صداوسیما سعی دارد با استفاده از ابزاری مانند فیلترینگ فضای مجازی ، رقبای خود را از میان برداشته و به انحصار برسد.

فیلترینگ فضای مجازی

شکست انحصار صداوسیما با فضای مجازی 

رضا درستکار، کارشناس رسانه در خصوص فیلترینگ فضای مجازی به عنوان روشی برای از بین بردن رقبای صداوسیما عنوان کرد امروزه در سراسر جهان تمامی رسانه‌ها با یکدیگر رقابت سالمی دارند تا در کنار این رقابت، ایده‌های جذابی را برای تولید برنامه‌های جدید و مخاطب‌پسند پیدا کنند و نسبت به سایر رقبا در وضعیت بهتری قرار بگیرند، اما در ایران چنین رقابتی وجود ندارد؛ زیرا صداوسیما از امکانات خاصی برخوردار است و سایر رقبا نیز قادر به نزدیک شدن به آن نیستند. به همین دلیل صداوسیما رویکردی برای ایجاد ایده‌های نو اتخاذ نمی‌کند.

فیلترینگ فضای مجازی

رضا درستکار در ادامه افزود در سال‌های گذشته برای صداوسیما رقیبی وجود نداشت و حتی به نظر بینندگان هم اهمیت نمی‌داد، اما در حال حاضر فضای مجازی به رقیب جدی صداوسیما تبدیل شده و این موضوع مسئولان آن را نگران کرده است. امروزه فضای مجازی بر اساس نیاز کاربر فعالیت می‌کند و به همین دلیل از استقبال خوبی نیز برخوردار شده است. به بیانی دیگر انحصار چندین ساله صداوسیما توسط اینترنت شکسته شده است و مسئولان این رسانه ملی به این نتیجه رسیده‌اند که بسیاری از بینندگان آن‌ها به سوی فضای مجازی کوچ کرده‌اند.

صداوسیما خواهان فیلترینگ فضای مجازی

رضا درستکار در ادامه عنوان کرد پس از اینکه صداوسیما از وجود فضای مجازی احساس خطر کرد، برای حل این مشکل روش‌های مختلفی را در نظر گرفت. سایر رسانه‌ها اگر متوجه شوند که یک رسانه دیگر از آن‌ها سبقت گرفته است، با استفاده از افراد متخصص و ایده‌های جدید سعی می‌کنند برنامه‌های حرفه‌ای‌تر و جذابی را تولید کنند تا مجددا نگاه مخاطبان جذب شود، اما صداوسیما رویکرد رقابت سالم را انتخاب نکرد و با استقاده ابزار فیلترینگ قصد دارد رقیب جدی خود را از میان بردارد.

فیلترینگ فضای مجازی

به همین دلیل صداوسیما خواهان فیلترینگ فضای مجازی است و برای رسیدن به خواسته خود، بودجه‌های زیادی را برای تولید برنامه‌هایی در خصوص نشان دادن مشکلات و نقاط ضعف فضای مجازی در نظر می‌گیرد. به بیانی دیگر فواید فضای مجازی در صداوسیما نشان داده نمی‌شود و فقط عیوب آن را برجسته می‌کند تا مسئولان را به فیلترینگ فضای مجازی مجاب کند. اگر صداوسیما از بودجه و امکانات خود به درستی استفاده می‌کرد، قطعا برنامه‌های جذابش باعث می‌شد مردم به سمت فضای مجازی ترغیب نشوند؛‌ زیرا فضای مجازی از امکانات صداوسیما مانند بودجه کلان و تعداد زیادی از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی بی‌بهره است و قادر به رقابت با صداوسیما نخواهد بود.

رضا درستکار در پایان خاطرنشان کرد:

بهتر است صداوسیما با فراموش کردن رویکرد تبلیغ فیلترینگ فضای مجازی، به پیشرفت خود فکر کند. همچنین صداوسیما باید به دنبال شایسته‌سالاری باشد و زمینه را برای نیروهای متخصص و افراد شایسته فراهم کند تا با تولید برنامه‌های جذاب، بینندگان بیشتری را جذب کند. مسئولان صداوسیما بر این باورند که با وجود فضای مجازی مخاطبان صداوسیما کاهش پیدا کرده است، اما ایراد کار جای دیگری است. در واقع با ساخت برنامه‌های سلیقه‌ای اعتماد کابران از بین رفته و آن‌ها به دنبال ایده‌هایی نو هستند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

9 دیدگاه

 1. به هدفش نمیرسه

 2. با فلیتر کردنم کسی نمیره سمت صدا و سیما

 3. من نمی فهمم صداوسیما یعنی چی؟؟؟

  به چه علت باید صداوسیما وجود داشته باشه!!!

  این ها برای خودشون دکان باز کردند و برای خودشون از بیت المال حقوق می گیرند!!!

  اصلا مگر می شود عرضه و تقاضا رو در نظر نگرفت و برای خودشون دکان باز کنند؟؟؟

  بعداً مردم می خوان کار پیدا کنند؟؟؟

  • صدا وسیمان یعنی: “برجسته کردن نقاط ضعف، مسئولان”
   به خاطر صدا و سیمان: “بسیاری از بینندگان آن‌ها به سوی فضای مجازی کوچ کرده‌اند”
   همۀ کاسب‌ها “برای خودشون دکان باز کردند” و همۀ کارمند‌ها “برای خودشون از بیت المال حقوق می گیرند”
   لابد میشه که بازار: “عرضه و تقاضا رو در نظر نگرفته و برای خودشون دکان باز کردند”
   همیشه: “مردم می خوان کار پیدا کنند”

   • اصلاً من نمی فهمم شما چی می گی؟

    یک کاسب از جیب خودش دکان باز می کنه نه از جیب مردم

    پس چرا کارمندان صداوسیما پول بگیرند و مسئولان گجت نیوز پول نگیرند!

    گجت نیوز از سرمایه شخصی، راه اندازی شده نه از پول مردم؛ اگر خوب کار کنه و مطالب جالب بزاره بازدید کننده داره و می تونه تبلیغات بگیره و خودش رو بگردونه و اندکی سوددهی داشته باشه

    200 شبکه رادیویی و تلویزیونی کشوری و برون مرزی و استانی چرا باید وجود داشته باشه؟

    مثل همه جای دنیا : شبکه دولتی یک دونه (نهایتاً 5 تا)، اون هم در اختیار دولتی که مردم بهش رای دادن باید باشه

    وقتی نمی زارن مردم شبکه خصوصی ایجاد کنند، کار از کجا پیدا کنند!!!

    وقتی بانک دولتی میاد فقط با افراد دارای سهمیه رو استخدام می کنه، مردم چه طور شاغل بشن؟

    باز هم می گم، اصلاً من نمی فهمم شما چی می گی؟

    با سپاس

    • 1. از خودم نبود، همش نقل قوله
     2. مثلاً پیش‌فروشها؟
     3. هرکی از رئیسش پول میگیره، صلواتی که نی!
     4. صداسیمان هم از سرمایه ناشخصی راه اندازی شده نه از پول نامردم؛ “اگر خوب کار کنه و مطالب جالب بزاره بازدید کننده داره و می تونه تبلیغات بگیره و خودش رو بگردونه و اندکی سوددهی داشته باشه”
     5. بخیل نیستیم، بگذار 2000 تاش کنن؛ هر چندتاش آنتن داش، وخ کنیم، می‌بینیم
     6. شبکه دولتی، چه یه دونه چه پن‌تا، ما که وخ نداریم
     7. راس میگی؟! اون 200 شبکه برون مرزی، خصوصی نیس؟!
     ما فکر میکردیم چون دولتیه رو موج پارازیت پشخش میکنن؛ اِی داد و بیداد!
     اون چاغه گف برو از تلفن کارتی زنگ بزن؛ هوا بس ناجوانمردانه سرد بود، با سیمکارت خواهرشوهرم زنگ زدم!
     بخدا قصدمون اوّل، سفر زیارتی بود، با ارز خجالتی!
     از ما که گذشت، حالا جواب چن ملیون بیکاره کی بده؟ اینا که همش میگن بودجه نداریم؟
     – اونو هم با پیاده‌کردن مدل ماشین روی لوازم خانگی حلّش میکنن: چن‌تا سایت پیش‌فروش می‌گذارن “ثبت‌نام فوری لوازم خانگی به مناسبت دهه فجر”
     8. بانکداری = رباخواری؛ پس بگذار فقط افراد دارای سهمیه رو استخدام کنه
     مردم با روش خوداشتغالی شاغل بشن؛ اِی جوون برو غازتو بچرون!
     میدونی با این وضع گرونی اگه بزی غاز بچرونی روزی چقد کاسبی؟
     9. باز هم می گم، می فهمم شما چی می گی
     سعدی (علیه‌الرحمه):
     دو برادر یکی خدمت سلطان کردی و دیگر به زور بازو نان خوردی باری این توانگر گفت درویش را که چرا خدمت نکنی تا از مشقت کار کردن برهی گفت تو چرا کار نکنی تا از مذلّت خدمت رهایی یابی که خردمندان گفته‌اند نان خود خوردن و نشستن به که کمر شمشیر زرّین به خدمت بستن.
     به دست آهن تفته کردن خمیر * به از دست بر سینه پیش امیر
     عمر گرانمایه در این صرف شد * تا چه خورم صیف و چه پوشم شتا
     ای شکم خیره به تایی بساز * تا نکنی پشت به خدمت دو تا

  • همه برنامه های فوتبالو میدزده