social-media
social-media

چگونه در شبکه‌های اجتماعی برند شخصی خودمان را ایجاد کنیم؟

برند شخصی، دیگر قلمرو منحصربه‌فردی در افکار و استراتژی‌های رهبران و مدیران نیست. همه‌ی ما می‌توانیم در حوزه‌ای که فعالیت می‌کنیم، برند شخصی خودمان را خصوصا در شبکه‌های اجتماعی داشته باشیم.

برند شخصی، درباره‌ی کنترل روشی است که به‌واسطه‌ی آن دیده می‌شوید. این کار شما را قادر می‌سازد که تخصص خود را به نمایش بگذارید و بتوانید ارتباطات جدیدی برقرار کنید. همه‌ی ما می‌توانیم در حوزه و صنعتی که فعالیت می‌کنیم، افراد دیگری را تحت آموزش قرار بدهیم و برند شخصی خودمان را داشته باشیم.

در این مقاله توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی، برند شخصی خودتان را ایجاد کنید.

مخاطبان خود را بشناسید

برای ساخت یک برند شخصی، در ابتدا باید مخاطبان خود را مشخص کنید. تعریف مخاطب‌ها، مهم‌ترین گام در راستای ساخت یک برند شخصی است. اگر نمی‌دانید که با چه کسانی در حال صحبت هستید، چگونه می‌توانید با افراد ارتباط برقرار کنید؟ اگر نمی‌دانید که از کجا شروع کنید، به پروفایل‌های دیگران دقت کنید و ببینید که چه کسانی را دنبال کرده و در پست‌های خود به چه مواردی می‌پردازند.

افرادی که باید در این مورد تحت بررسی قرار بدهید:

 • اینفلوئنسرها یا اشخاص تاثیرگذار در صنعت و حوزه کاری شما
 • همکاران در نقش‌های مشابه
 • افرادی که در کمپانی‌هایی فعالیت می‌کنند که دوست دارید در آن‌ها کار کنید

باید توجه کنید که چه‌کسانی به پست‌های شما پاسخ داده و واکنش نشان می‌دهند. باید بدانید که مخاطبین چه پرسش‌هایی دارند و حتی مردم چه محتوایی را تمایل دارند که بیشتر به اشتراک بگذارند. پیوستن به برخی از  گروه‌های مربوط به حوزه کاری‌تان در شبکه‌های اجتماعی نیز می‌تواند برای موفقیت شما در ساخت برند شخصی‌تان ارزشمند باشد. پلتفرم‌های اجتماعی لینکدین (LinkedIn) و فیسبوک (Facebook) ارتباط با افرادی را که محتویات موردعلاقه و مربوط به تخصص شما را به‌اشتراک می‌گذارند، آسان می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که ظرفیت برخی از این گروه‌ها واقعا پر شده است؛ در واقع، گروه‌های بزرگی که تعداد اعضای زیادی دارند، برقراری ارتباط با دیگران را برای شما دشوار می‌کنند. گروه‌های کوچکتر و با تعداد اعضای کمتر، گزینه‌ی بهتری برای برقراری ارتباطات واقعی با افراد هستند.

کانال‌های ارتباطی خود را انتخاب کنید

تصمیم بگیرید که کدام یک از شبکه‌های اجتماعی برای برند شخصی شما معقول‌تر و مناسب‌تر است. باید پلتفرمی را انتخاب بکنید که بیشترین میزان توجه را به برند شخصی شما جلب می‌کند. اگرچه همه‌ی این پلتفرم‌ها رایگان هستند، اما لزومی ندارد که از همه‌ی آن‌ها استفاده کنید. همچنین لازم است این نکته را درنظر بگیرید که اشتراک‌گذاری چه نوع محتوایی برای شما مطلوب‌تر و رضایت‌بخش‌تر است. اگر محتویات شما به‌صورت بصری و چندرسانه‌ای نیستند، می‌توانید پلتفرم‌های لینکدین و توییتر (twitter) را انتخاب کنید. در این پلتفرم‌ها، تاکید بر روی آن است که کمتر به مباحث هنری و زیباشناختی بپردازید و بیشتر به محتوایی که به اشتراک می‌گذارید، توجه کنید. در واقع، اولویت با محتوایی است که به اشتراک می‌گذارید، نه تصاویری که به‌نمایش می‌گذارید.

لینکدین

لینکدین رسمی‌ترین راه ارتباطی در میان پلتفرم‌های مطرح در این زمینه است. در لینکدین فضایی جدی و رسمی برقرار است. بنابراین باید در دنبال کردن افرادی که نمی‌شناسید، یا درخواست پیشنهاد و توصیه از کاربران لینکدین، محتاط باشید.

قوانین لینکدین:

 • پروفایل خود را مانند یک بروشور و جزوه در نظر بگیرید؛ این اولین نکته‌ی مورد توجه مخاطب برای ارتباطات بالقوه است.
 • با افراد، بدون تفکر یا کورکورانه ارتباط برقرار نکنید؛ بهتر است که برای شناخت افراد زمان صرف کنید و یک پیام اختصاصی برای آن‌ها ارسال کنید.
 • از شبکه‌ی خود درخواست کنید که شما را تایید کنند.

توییتر

توییتر یک پلتفرم حرفه‌ای و البته هزار بیشه است. اگرچه توییتر احتمالا برای مسئله آفرینی‌های سیاسی و ابراز نقد، شناخته‌شده‌ترین پلتفرم باشد؛ اما بهترین راه برای پیگیری رهبران و برندهای صنایع نیز هست.

قوانین توییتر:

 • موارد مرتبط با صنعت و حوزه‌ی کاری خودتان را پست کنید.
 • از هشتگ‌ها استفاده کنید. سایت Hashtagify.me یک منبع خوب برای هشتگ‌های مرتبط با فرصت‌های کاری یا زمینه فعالیت شما است.
 • از گفتگو‌های صنعتی و مهارتی استفاده کنید تا تخصص خودتان را به نمایش بگذارید.
 • مکالمات خود را با افرادی که می‌خواهید ملاقات کنید، آغاز کنید.

فیسبوک

فیسبوک فراتر از یک مکان برای اشتراک‌گذاری اخبار دروغین و گم شدن در میان آلبوم‌های تعطیلات همکلاسی‌های قدیمی است. در عمل، فیسبوک یک پلتفرم انعطاف‌پذیر است که شما می‌توانید در آن موارد متنوعی از قبیل ویدئوها، لینک‌ها، تصاویر و غیره به‌اشتراک بگذارید.

قوانین فیسبوک:

 • از ترکیب انواع مختلف محتویات در این پلتفرم ترسی نداشته باشید.
 • سعی کنید که در مورد مخاطبان و شنوندگان خود اطلاعات کسب کنید و یاد بگیرید.
 • بخش‌های خصوصی و حرفه‌ای خود را جداگانه نگه دارید؛ ممکن است لازم باشد که پیش از شروع کار با برند شخصی خودتان، بیوگرافی خود را پاک کنید.

اینستاگرام

اینستاگرام بهترین گزینه برای افرادی است که در صنایع خلاقانه فعالیت می‌کنند. در واقع اینستاگرام برای طراحان، هنرمندان، و افرادی که در حوزه تغذیه و نوشیدنی‌جات فعالیت می‌کنند، بسیار عالی است.

قوانین اینستاگرام:

 • هشتگ‌ها را فراموش نکنید.
 • سعی کنید در مسیر درست خود بمانید و از موقعیت مطلوبی که دارید، به بیراهه منحرف نشوید.
 • به‌صورت منظم پست بگذارید.
 • بیوگرافی حساب کاربری خود را به‌فرمی جذاب و گیرا بنویسید.

سبْک مخصوص برند شخصی خودتان را داشته باشید

بسیاری از برندهای شخصی با سبْک به‌خصوص خود، احساسات و توجهات قابل‌توجهی را در افراد ایجاد می‌کنند. باید آوایی خلق کنید که هم احساس شما را القا کند و هم مناسب شنوندگان و صنعت شما باشد. آیا شما متخصصی هستید که رفتار و برخورد دوستانه‌ای دارد؟ یا بذله‌گو و هتاک هستید، یا شاید کم جدی‌تر؟ باید ویژگی‌های ارتباطی خودتان را بشناسید تا در تعیین سبْک خود موفق عمل کنید.

شبکه‌های اجتماعی پرشده‌اند از متخصصین و کارشناسانی که تلاش می‌کنند خودشان را مطرح کنند؛ بنابراین باید موقعت خود را در مسیری قرار بدهید که شما را از همکاران و رقبا متمایز و متفاوت کند. درست همانند شرکت‌های برند که اهداف خود را برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تنظیم می‌کنند، شما نیز نیاز دارید که برخی از این اهداف را برای خودتان در نظر گرفته و مشخص کنید.

برخی از این اهداف بالقوه عبارتند از:

 • شبکه‌ای بسازید که به‌خوبی متصل به هم و پیوسته باشد.
 • دنبال‌کننده‌ای را برای یک بلاگ یا پادکست جذب کنید.
 • تخصص و مهارت خود را در زمینه‌ی کاری‌تان به نمایش بگذارید.

برای مثال، اگر می‌خواهید که به‌عنوان یک فرد متخصص در فضای طراحی گرافیک شناخته شده و دیده شوید؛ از گوگل استفاده کنید و به جستجوی مقالات، به‌روزرسانی‌های صنعت و ترندها و گرایش‌ها بپردازید. به‌کمک این منابع، شما می‌توانید شروع به نوشتن پست‌های متعلق به خودتان کنید یا عقاید و نظریات خود را در رابطه با آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

از تصاویر یکپارچه و هماهنگ استفاده کنید

برندهای موفقی را که تاکنون با آن‌ها روبه‌رو شده‌اید، در نظر بگیرید. همه‌ی این برندها دارای یک آوا و تصویر متمایز و مختص خودشان هستند که در پلتفرم‌های مختلف، خود را با همان نمایش می‌دهند؛ اپل، مک دونالد و کوکاکولا نمونه‌هایی از این برندهای موفق هستند. هر یک از این برندهای موفق در تمامی نمایش‌هایی که از برند خود دارند، لوگو، رنگ‌ها و سبْکی یکسان و مختص خودشان را به‌کار می‌گیرند و با این کار به یک سازگاری و یکپارچگی  مطمئن دست پیدا کرده‌اند.

برای این منظور، برندها یک شیوه‌نامه شامل قواعد مربوط به هر یک از رنگ‌ها ایجاد می‌کنند. نیازی نیست که حتما برای خودتان یک کتابچه‌ی قوانین کامل و بی‌نقص بنویسید؛ اما رعایت یکپارچگی و سازگاری، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مواردی است که باید در شبکه‌های اجتماعی صورت بگیرد. این یکپارچگی شما را قادر می‌سازد که در مخاطبان و شنوندگان خود احساس اطمینان نسبت به خودتان ایجاد کنید و نیز اطمینان حاصل کنید که آن‌ها برای طولاتی مدت شما را به‌خاطر خواهند سپرد.

در ادامه به چند مورد از ویژگی‌های دیداری که در انتقال مقصود شما به شنوندگان‌تان کمک می‌کند، اشاره شده است:

یک عکس پروفایل و نام کاربری غیررسمی انتخاب کنید

بهتر است یک نام کاربری ساده انتخاب کنید؛ برای نام کاربری، از نام و نام خانوادگی خود استفاده کنید. باید نام‌ کاربری و عکس‌ دروفایل شما در تمامی پلتفرم‌ها یکسان یا مشابه باشد. اگرچه ممکن است خسته‌کننده به‌نظر برسد، اما بهتر است که خلاقیت خود را برای پست‌های واقعی به‌کار بگیرید.

این کار فرایند یافتن شما را در پلتفرم‌های مختلف بسیار ساده می‌کند. با این کار، دیگران می‌توانند شما را بر روی توییتر، لینکدین و یا هر پلتفرم دیگری، به‌سرعت شناسایی کنند.

مطمئن شوید که بیوگرافی را به‌درستی نوشته باشید

بیوگرافی حرفه‌ای شما باید واضح و مختصر مروری از تجربیات و تخصص شما باشد. این توضیحات شما را در میان کانال‌های اجتماعی، بلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها مطرح می‌کند و اولین تاثیر را در فضای آنلاین بر روی مخاطب می‌گذارد.

برای نمونه، بیوگرافی دو حساب کاربری شخصی و کاری Ann Handley را در توییتر در نظر بگیرید. او به‌خوبی از یک بیوگرافی مشابه در حساب‌های کاربری مختلف خود استفاده کرده است. با توجه به نوشته‌های بیوگرافی این دو حساب کاربری، افراد به‌سرعت متوجه می‌شوند که هر دو متعلق به یک فرد است.

same-twitter-accounts

از یک ترکیب مخصوص از رنگ‌ها استفاده کنید

چه به روانشناسی رنگ‌ها به عنوان یک علم جدی و تاثیرگذار نگاه کنید یا آن را یک علم ساختگی بدانید؛ هیچ شکی نیست که رنگ‌ها به‌صورت دیداری با ویژگی‌هایی که می‌خواهید به تصویر بکشید، ارتباط دارند.

یک مثال خوب از کاربرد ترکیب رنگ‌ها، پروفایل اینستاگرام Rachel Parcell است. او با استفاده از رنگ‌های سفید و صورتی در صفحه‌ی اینستاگرام خود، یک هارمونی لطیف و زنانه ایجاد کرده است.

instagram account

در ابتدا بر روی رنگ‌هایی که به‌صورت طبیعی شما را مجذوب می‌کنند، تمرکز کنید؛ سپس درباره‌ی چگونگی تناسب این رنگ‌ها با برندتان فکر کنید.

برای مثال، رنگ آبی بر روشنی و وضوح، هوش و توانایی دلالت دارد. در حالی که رنگ قرمز نشان‌دهنده‌ی قدرت، جاذبه و کشش، و اشتیاق است. شما می‌خواهید که برند شما در افراد آرامش ایجاد کند یا احساسات آن‌ها را تحریک کند؟

می‌توانید از ترکیب رنگی زیر، برگرفته از صفحه‌ی اینستاگرام Design Seeds، استفاده کنید:

color schema

حساب کاربری خود را با استفاده از فیلتر صحیح برای تصاویر، یکپارچه کنید

در حالت کلی، شما نیاز دارید که تصاویر خود را به‌کمک یک فیلتر واحد ویرایش کنید. بهتر است که به یک یا دو فیلتر بسنده کنید و از همان فیلتر یکسان برای فرایند ویرایش همه‌ی عکس‌ها استفاده کنید.

به‌صورت کلی، ویرایش‌گرهای عکس داخلی بهترین گزینه برای افراد مبتدی هستند. با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند Lightroom یا VSCO می‌توانید خودتان این کار را انجام بدهید؛ می‌توانید تنظیمات خودتان را ذخیره کنید تا به راحتی بتوانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. ذخیره‌ی تنظیماتِ ویرایش عکس به شما این امکان را می‌دهد که تنها با یک کلیک، به یک حالت یکپارچه و سازگار با سایر تصاویر دست پیدا کنید.

از فونت یکسان برای نوشتن استفاده کنید

درست همان‌طور که در مورد رنگ‌ها بیان کردیم، به‌کار گیری یک مجموعه فونت مشخص، برای ایجاد یک برند جذاب و گیرا بسیار ضروری است. برای یکپارچگی پست‌ها، باید مجموعه‌ی فونت‌ها را محدود کنید و از یک یا دو گزینه برای فونت نوشته‌ها استفاده کنید.

اگر راه‌های ارتباطی شما در عوض وب‌سایت‌های شخصی، پلتفرم‌های اجتماعی باشد؛ یک قاعده‌ی مشخص برروی فونت لوگو و هرگونه پول‌کوت دیداری که در حساب کاربری خود به اشتراک می‌گذارید، اعمال می‌شود.

شنوندگان را مجذوب خودتان کنید

شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان یک مکالمه و گفتگو در نظر گرفته می‌شوند؛ بنابراین لازمه‌ی آن این است که چیزی را به مخاطب ارائه بدهید و در عوض آن چیزی را دریافت کنید؛ به‌عبارتی بده و بستان کنید. اطمینان حاصل کنید که به تمامی نظرات دریافتی پاسخ بدهید؛ حتی اگر  پاسخ تنها یک تشکر باشد. این یک راه خوب برای برقراری ارتباط با دیگران است.

مردم برای دیدن پست‌های تبلیغاتی به پلتفرم‌های اجتماعی مراجعه نمی‌کنند. به همین خاطر، باید اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مفید و کارآمدی را به اشتراک می‌گذارید که می‌توانند در زمینه مورد نظر به دیگران کمک کنند. این کار را به‌صورت متداوم انجام بدهید؛ به همین ترتیب، دنبال‌کنندگان شما نیز محتویات شما را با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت.

برای برندسازی نیازی نیست که فعالیت مهمی انجام بدهید

علی‌رغم این که در نهایت، برندسازی شما را به یک شخصیت سرشناس در شبکه‌های اجتماعی تبدیل می‌کند؛ به خاطر داشته باشید که برند شخصی را به‌عنوان یک سرآغاز مهم برای رسیدن به فرصت‌های بهتر در زندگی واقعی مدنظر داشته باشید.

اصول و نکته‌های بسیاری هستند که باید در برندسازی مورد توجه قرار گرفته و رعایت شوند؛ اما اصلی‌ترین موردی که باید به خاطر بسپارید، این است که سازگار و یکپارچه عمل کرده و به‌صورت متداوم فعالیت کنید. اصل یکپارچگی و تداوم باید هم در مورد سبْک و هم در مورد اصول زیباشناختی در محتوای شما رعایت شود.

علاوه‌براین، لازم است که به‌صورت منظم پست‌ها را به اشتراک بگذارید و به ‌محض ثبت شدن نظرات مخاطبین، به آن‌ها پاسخ بدهید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۷ دیدگاه

 1. اینستا از همش سخت تر بود

 2. از من به جوانای ایرانی نصیحت حتی تو اروپا هم ملت کشیدن بیرون از اینستا
  نمیدونید چه برنامه ای چیدن براتون