تبلت سرفیس RT تاکنون 900 ميليون دلار به مايکروسافت ضرر زده است

مایکروسافت امروز گزارش مالی مربوط به سه ماهه دوم سال جاری را ارائه کرد و در آن اطلاعاتی از هزینه‌های تجارت مربوط به سرفیس RT داد. ردموندی‌ها اعلام کردند که به دلیل تنظیم میزان موجودی تبلت Surface RT نزدیک به 900 میلیون دلار ضرر داده‌اند. این گزارش درست چند روز پس از کاهش قیمت 150 دلاری این تبلت ارائه شد.

مایکروسافت چند روز پیش قیمت سرفیس RT را 150 دلار کاهش داد تا با قیمت پایه 349 دلار به فروش برسد. این کمپانی نرم افزاری پیش از آن نیز تبلت سرفیس RT خود را با قیمت بسیار پایین در اختیار دانش آموزان مدارس مختلف قرار داد. حال در گزارش امروز مایکروسافت از بازده مالی این شرکت در سه ماهه دوم سال جاری، خبر از ضرر 900 میلیون دلاری بر سر سرفیس RT داده شد. سرفیس RT در این فصل جزو شاخه ویندوز مایکروسافت به حساب می‌آمد و از آنجایی که بازده کلی بخش ویندوز روند رو برشدی را تجربه نموده و توانسته 4.4 میلیارد دلار درآمد را برای ردموندی‌ها به ارمغان آورد، ضرر سرفیس RT را تا حدودی جبران کرده است.

اما چرا مایکروسافت برروی سرفیس RT ضرر داده است؟

پیش از این گزارش‌های غیر رسمی به این موضوع اشاره داشتند که پیش بینی مایکروسافت برای فروش Surface RT اشتباه از آب در آمده است. ردموندی‌ها نزدیک به 5 میلیون دستگاه از این تبلت را تولید نموده‌اند و این در حالی است که کل فروش این تبلت در این فصل به حدود یک میلیون دستگاه خلاصه می‌شود. حال برای فروش موجودی باد کرده در انبارها، مایکروسافت مجبور به کاهش قیمت دستگاه و فروش آن با ضرر شده است.

از طرفی اینتل طی یک سال اخیر گام‌های بسیار بزرگی را در راستای بهینه سازی پردازنده‌های اتم خود برداشته و توانسته مصرف انرژی در آنها را به شدت کاهش دهد. همین موضوع باعث شده تا تبلت‌های ویندوز 8 با پردازنده اتم به طول عمر باتری مشابه تبلت‌های RT نزدیک شوند و از طرفی به لطف پشتیبانی از فناوری x86 و اجرای کلیه نرم افزارهای قدیمی به گزینه مناسب‌تری برای کاربران تبدیل گردند.

چندی پیش گزارش شده بود که مایکروسافت در حال همکاری با شرکت کوالکام است تا تبلت سرفیس RT بعدی خود را با پردازنده S800 این شرکت روانه بازار کند. حال این پرسش مطرح می‌شود که به نظر شما، اگر سرفیس RT به پردازنده سریعتری مجهز شود، مردم از آن استقبال خواهند کرد؟

منبع : theverge

 

Microsoft took a $900 million hit on Surface RT this quarter

Microsoft just announced earnings for its fiscal Q4 2013, and while the company posted strong results it also revealed some details on how the Surface RT project is costing the business money. Microsoft's results showed a $900 million loss due to Surface RT "inventory adjustments," a charge that comes just a few days after the company officially cut Surface RT prices significantly. This $900 million loss comes out of the company's total Windows revenue, though its worth noting that Windows revenue still increased year-over-year. Unfortunately, Microsoft still doesn't give specific Windows 8 sales or revenue numbers, but it probably performed well this quarter to make up for the big Surface RT loss.

At the end of the day, though, it looks like Microsoft just made too many Surface RT tablets — we heard late last year that Microsoft was building three to five million Surface RT tablets in the fourth quarter, and we also heard that Microsoft had only sold about one million of those tablets in March. We'll be listening to Microsoft's earnings call this afternoon to see if they further address Surface RT sales or future plans.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*