آخرین مطالب
22
امروز
نوبل ریاضی

برای نخستین بار یک زن توانست جایزه نوبل ریاضی 2019 را دریافت کند

برای نخستین بار یک زن به نام کارن اوهلن بک (Karen Uhlenbeck) توانست جایزه آبل 2019 یا نوبل ریاضی را کسب کند. از دستاوردهای او می‌توان به معادله‌های دیفرانسیل هندسی با مشتقات جزئی، نظریه پیمانه‌ای و سامانه‌های انتگرال‌پذیر اشاره کرد.

کارن اوهلن بک (Karen Uhlenbeck) به دلیل دستاوردهای پیشگامانه در خصوص معادله‌های دیفرانسیل هندسی با مشتقات جزئی (Geometric Partial Differential Equations)، نظریه پیمانه‌ای (Gauge Theory)، سامانه‌های انتگرال‌پذیر و تاثیر بنیادین کار او بر تحلیل، هندسه و ریاضی فیزیک توانست به نخستین زنی تبدیل شود که جایزه نوبل ریاضی یا جایزه آبل 2019 که به عنوان معتبر‌ترین جایزه ریاضیات در جهان محسوب می‌شود را کسب می‌کند. کارن اوهلن بک همچنین توانست ابزار و روش‌هایی را در زمینه آنالیز جهانی به وجود آورد.

جزئیات جایزه نوبل ریاضی

جایزه نوبل ریاضی یا جایزه آبل (Abel Prize) یک جایزه بین‌المللی شناخته می‌شود که هر ساله به یک یا چند ریاضیدان که دستاورد با ارزشی داشته‌اند، از سوی شاه نروژ اهدا می‌شود. این جایزه به افتخار ریاضیدان مشهور نروژی، نیلس هنریک آبل (Niels Henrik Abel) نامگذاری شده است. در روز گذشته آکادمی علوم نروژ در اطلاعیه‌ای اعلام کرد پروفسور دانشگاه تگزاس، کارن اوهلن بک توانسته جایزه نوبل ریاضی را به دست آورد.

گفتنی است به فرد برگزیده حدود 6 میلیون کرون نروژ برابر با 704 هزار دلار جایزه نقدی پرداخت می‌شود. این جایزه در روز پنجشنبه 21 مارس طی مراسمی در اسلو به اوهلن بک اهدا خواهد شد. از سال 2002 تاکنون فقط 19 نفر توانسته‌اند این جایزه را کسب کنند که اوهلن بک نخستین زنی است که توانسته جایزه نوبل ریاضی را به‌دست آورد.

۲ دیدگاه

  1. مهم اینکه مریم میرزاخانی نابغه ی کشورمون برترین جایزه ی ریاضی و گرفته
    حیف که رفت
    روحش شاد

    (0)
  2. اسم خانمه چی بود

    (-1)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*