نوبل ریاضی

برای نخستین بار یک زن توانست جایزه نوبل ریاضی ۲۰۱۹ را دریافت کند

برای نخستین بار یک زن به نام کارن اوهلن بک (Karen Uhlenbeck) توانست جایزه آبل ۲۰۱۹ یا نوبل ریاضی را کسب کند. از دستاوردهای او می‌توان به معادله‌های دیفرانسیل هندسی با مشتقات جزئی، نظریه پیمانه‌ای و سامانه‌های انتگرال‌پذیر اشاره کرد.

کارن اوهلن بک (Karen Uhlenbeck) به دلیل دستاوردهای پیشگامانه در خصوص معادله‌های دیفرانسیل هندسی با مشتقات جزئی (Geometric Partial Differential Equations)، نظریه پیمانه‌ای (Gauge Theory)، سامانه‌های انتگرال‌پذیر و تاثیر بنیادین کار او بر تحلیل، هندسه و ریاضی فیزیک توانست به نخستین زنی تبدیل شود که جایزه نوبل ریاضی یا جایزه آبل ۲۰۱۹ که به عنوان معتبر‌ترین جایزه ریاضیات در جهان محسوب می‌شود را کسب می‌کند. کارن اوهلن بک همچنین توانست ابزار و روش‌هایی را در زمینه آنالیز جهانی به وجود آورد.

جزئیات جایزه نوبل ریاضی

جایزه نوبل ریاضی یا جایزه آبل (Abel Prize) یک جایزه بین‌المللی شناخته می‌شود که هر ساله به یک یا چند ریاضیدان که دستاورد با ارزشی داشته‌اند، از سوی شاه نروژ اهدا می‌شود. این جایزه به افتخار ریاضیدان مشهور نروژی، نیلس هنریک آبل (Niels Henrik Abel) نامگذاری شده است. در روز گذشته آکادمی علوم نروژ در اطلاعیه‌ای اعلام کرد پروفسور دانشگاه تگزاس، کارن اوهلن بک توانسته جایزه نوبل ریاضی را به دست آورد.

گفتنی است به فرد برگزیده حدود ۶ میلیون کرون نروژ برابر با ۷۰۴ هزار دلار جایزه نقدی پرداخت می‌شود. این جایزه در روز پنجشنبه ۲۱ مارس طی مراسمی در اسلو به اوهلن بک اهدا خواهد شد. از سال ۲۰۰۲ تاکنون فقط ۱۹ نفر توانسته‌اند این جایزه را کسب کنند که اوهلن بک نخستین زنی است که توانسته جایزه نوبل ریاضی را به‌دست آورد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. مهم اینکه مریم میرزاخانی نابغه ی کشورمون برترین جایزه ی ریاضی و گرفته
    حیف که رفت
    روحش شاد