محققان دانشگاه ایلینویز موفق به تولید چیپ ها و گجت های خود نابود شونده شدند !

 «این پیام ظرف ۵ ثانیه نابود خواهد شد » اگر شما هم مانند ما طرفدار پر و پا قرص مجموعه کاراگاه گجت بوده اید، حتما این جمله برای تان کاملا آشنا است. و حالا قرار است چنین چیزی به واقعیت بپیوندد!

محققان دانشگاه ایلینویز با همکاری دانشگاه تافتز و نوث وسترن، قصد دارند تلفن های هوشمند و دیگر ابزارهای الکترونیکی بسازند که این چنین عمل کنند، البته شاید با دود و انفجار کمتری.در یک برنامه تحقیقاتی با نام Born to Die ، جان راجرز استاد مهندسی دانشگاه ایلینویز تیمی را رهبری می کند که قصد تولید «ابزارهای الکترونیک ناپایدار و فانی» را دارند.آنها در ابتدا چیپی را طراحی کرده اند که در تماس با آب به طور کامل حل می شود. البته هدف نهایی این است که تمام تلفن شما تبدیل به مواد آلی و نوعی کود الکترونیک گردد!

البته این می تواند باعث ایجاد رویکرد جدیدی در تولید ایمپلنت های پزشکی، ابزارهای کنترل محیطی و دیگر ابزارهای ویژه مصرف کنندگان گردد. و البته شاید هدف اصلی را این گونه باید توصیف کرد که ابزارهای الکترونیک تا حد ممکن سازگار با محیط زیست طراحی شوند و درون بدون بیمار هم پس از مدتی ناپدید گردند.

نمونه اولیه این طرح یک چیپ تولیدی از منیزیم، سیلیکون و ابریشم است. به گفته راجر این عناصر به صورت طبیعی در بدن انسان و در طبیعت، درون آب حل می شوند. به بیان دیگر آنها محصولات فرعی مضر یا شیمیایی تولید نخواهند کرد.

ساختار ابریشم هم قرار است سرعت حل شدن را تعیین کند که می تواند بازه ای زمانی از چند دقیقه تا چند سال را در بر گیرد. این موضوع از سویی برای طبیعت مفید خواهد بود و پس از خرابی ابزارهای الکترونیک، می توان آنها را در محیط زیست رها کرد تا تبدیل به کودهای آلی شوند.

و البته بخش بد ماجرا این است که صاحبان صنایع با سودجویی می توانند برای ابزارهای شما طول عمر کاملا مشخصی تعیین کنند که پس از آن دستگاه کم کم ناپدید می گردد!

منبع : mashable

 

Researchers Developing Self-Destructing Gadgets and Chips

"This message will self-destruct in five seconds" — it's a scene straight out of Mission: Impossible that's now becoming reality.
Researchers at the University of Illinois — in collaboration with Tufts University and Northwestern University — want your smartphones, among other devices, to essentially do just that. Maybe with less smoke, though. In a program called "Born to Die," University of Illinois engineering professor John A. Rogers is leading the development of "transient electronics."
The researchers involved have started off by designing a chip that dissolves when it hits water; eventually, the team wants your entire phone to become electronic compost. This advancement could also introduce new design paradigms for medical implants, environmental monitors and other consumer devices.
The current prototype chip is made out of magnesium, silicon and silk. According to Rogers, the action of these elements dissolving in water occurs naturally in the environment and inside the human body — in other words, no harmful byproducts or chemicals are involved. The structure of the silk determines the rate of dissolution, which can range from minutes to years.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*