ماهواره ایرانی

پرتاب ۴ ماهواره ایرانی در سال ۹۸ در دستور کار قرار گرفت

پرتاب دو ماهواره ایرانی پیام و دوستی با وجود عدم موفقیت، باز هم به عنوان مهم‌ترین دستاوردهای فضایی ایران در سال ۹۷ به شمار می‌رود. اکنون مسئولان سازمان فضایی ایران از پرتاب ۴ ماهواره ایرانی ظفر، ناهید ۱، ناهید ۲ و پارس ۱ در سال ۹۸ خبر داده‌اند.

در سال ۹۷ موضوع فناوری فضایی و کاربردهای آن در زندگی بیش از پیش مورد توجه سازمان فضایی ایران قرار گرفت. در همین راستا پرتاب ماهواره‌های عملیاتی به فضا و استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده توسط این ماهواره‌ها، جزو برنامه‌های اصلی سازمان فضایی ایران تعیین شده است. در سال ۹۷ شاهد جدیت در عملیات طراحی و ساخت ماهوراه های ایرانی بودیم که نتیجه آن ساخت دو ماهواره ایرانی پیام دانشگاه امیرکبیر و دوستی دانشگاه شریف بود که در بهمن‌ ماه و مصادف با روز ملی فناوری فضایی به فضا پرتاب شده‌اند. سازمان فضایی ایران از در دستور کار قرار گرفتن ساخت و پرتاب ۴ ماهواره ایرانی ناهید ۱ و ۲،‌ ظفر و پارس ۱ در سال ۹۸ خبر داده است.

تبدیل ماهواره ایرانی تحقیقاتی به عملیاتی

در حال حاضر ایران از مرحله تولید ماهواره‌های تحقیقاتی به مرحله ساخت و پرتاب ماهواره‌های عملیاتی حرکت کرده است. ایران توانست از ماهواره‌هایی با ظرفیت ۵۰ کیلوگرم در مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین به ساخت ماهواره‌های ۲۵۰ کیلوگرمی و قرار دادن آن در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین دست پیدا کند. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد در ساخت ماهواره ایرانی از حیث وزن به رشد ۵ برابری و از حیث قرار گرفتن ماهواره در مدار نیز به رشد ۲ برابری رسیده‌ایم. همچنین در زمینه پرتاب‌گرها نیز به رشد ۱۰ برابری دست پیدا کرده‌ایم. ایران توانسته است به چرخه کامل فناوری که شامل ۶ رکن اصلی چون ماهواره، ماهواره‌بر، پایگاه پرتاب، ایستگاه کنترل و مدیریت ماهواره، ایستگاه دریافت ماهواره‌ای و تحلیل و پردازش ماهواره‌ای است، برسد و در جایگاه اول علمی منطقه و جایگاه یازدهم دنیا قرار بگیرد.

ماهواره ایرانی

ساخت و پرتاب ۴ ماهواره ایرانی به فضا

سازمان فضایی ایران اعلام کرد هم‌اکنون مراحل ساخت و تولید ۴ ماهواره مخابراتی و سنجشی در حال انجام است و تا پایان سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسند. مسئولان سازمان فضایی و وزیر ارتباطات از پرتاب ۴ ماهواره ایرانی ناهید ۱، ناهید ۲، پارس ۱ و ظفر خبر داده‌اند. محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با اشاره به روشن بودن آینده صنعت فضایی ایران گفت:

با تکیه بر دانش جوانان امروز موفق به تکمیل چرخه آزمایش فناوری فضایی شده‌ایم. برنامه فضایی ما به جدیت در حال پیش‌روی است و تجربه‌هایی که از ماهواره دوستی و پیام داشته‌ایم را آنالیز و مدون کرده‌ایم تا برای پروژه‌های بعدی مورد استفاده قرار دهیم. فرآیند تحویل ماهواره مخابراتی ناهید یک که در پژوهشگاه فضایی ایران انجام شده، به وزارت دفاع برای قرار گرفتن در مدار آغاز شده است و پیش‌بینی می‌کنیم خرداد این اتفاق رخ دهد و یک ماهواره مخابراتی عملیاتی شود.

ماهواره ایرانی

آذری جهرمی در ادامه افزود مراحل تولید ماهواره ایرانی ناهید یک نیز حدود ۵۰ درصد در دولت دهم و ۵۰ درصد دیگر آن در دولت یازدهم انجام شده و سرانجام مراحل تولید آن در دولت دوازدهم به پایان رسید. در حال حاضر بخش‌های فضایی در حال بررسی این ماهواره هستند تا آن را در مدار قرار دهند. وی تاکید کرد ماهواره سنجشی ظفر نیز که در دولت یازدهم و دوازدهم پیگیر ساخت آن بوده‌ایم، تا شهریور ۹۸ آماده خواهند شد و آن را به وزارت دفاع تحویل می‌دهیم تا در مدار قرار بگیرد. وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد در بهمن ماه سال آینده نیز مراحل ساخت ماهواره ایرانی پارس یک که در دولت یازدهم شروع و در دولت دوازدهم ادامه پیدا کرده است، به پایان می‌رسد.

تکمیل شدن ۵ پروژه ماهواره‌ای در سال ۹۸

مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران در این خصوص گفت ۵ پروژه ماهواره‌ای در سال ۹۸ تکمیل و به عنوان دستاوردهای حوزه فضایی ارائه خواهد شد. وی در خصوص ماهواره‌های مخابراتی عنوان کرد مراحل تحویل ماهواره ناهید ۱ برای قرار گرفتن در مدار شروع شده است و این طرح در خرداد ۹۸ عملی خواهد شد. همچنین ماهواره مخابراتی ناهید ۲ نیز در شش ماهه دوم سال ۹۸ تکمیل می‌شود.

ماهواره ایرانی

مرتضی براری افزود با جدیت زیادی توسعه پروژه ماهواره‌های سنجش از دور را انجام می‌دهیم و در همین راستا در شهریور ۹۸ ماهواره ظفر آماده تحویل خواهد بود و در بهمن همین سال نیز مراحل ساخت ماهواره پارس ۱ به پایان می‌رسد. وی تاکید کرد در ۶ ماهه دوم سال ۹۸ نیز سامانه بلوک انتقال مداری به مرحله بهره‌برداری می‌رسد. این مقام مسئول خاطرنشان کرد تا پایان برنامه ششم توسعه مراحل ساخت ماهواره مخابراتی ناهید ۲ به پایان خواهد رسید.

ماهواره ملی در مدار ژئو قرار خواهد گرفت

سازمان فضایی ایران قصد دارد تا سال ۹۹ ماهواره ایرانی را در مدار بالای زمین قرار دهد. آذری جهرمی در این خصوص عنوان کرد برای خرید ماهواره ملی مخابراتی با همکاری بین‌المللی در حال برنامه‌ریزی هستیم تا آن را در مدار بالای زمین یا همان مدار ژنو قرار دهیم. پروانه فعالیت اپراتور ماهواره مخابراتی در کمیسیون تنظیم مقررات صادر و تصویب شده است. در همین رابطه بخش خصوصی نیز برای دریافت این پروانه در حال مذاکره است تا بتواند ماهواره‌ای را خریداری کرده و آن را در مدار ژئوی زمین قرار دهد.

مشخصات ماهواره بومی

یکی از اهداف ایران در حوزه ماهواره‌های سنجشی رسیدن به ماهواره‌هایی با دقت یک متر تا افق ۱۴۰۴ است. در حال حاضر ماهواره پارس ۱ که به عنوان یک ماهواره سنجشی محسوب می‌شود دارای دقت تصویربرداری ۱۰ متر است تا بتواند نیازهای صنعت فضایی کشور را در حوزه زمینه فناوری سنجش از راه دور تامین کند. دانشگاه علم و صنعت نیز ماهواره ایرانی سنجش از دور ظفر را تولید کرده است که از دقت ۲۲.۵ میلی‌متری بهره می‌برد. ماهواره ظفر ۱۰۰ برابر بیشتر از ماهواره امید که نخستین ماهواره ایرانی محسوب می‌شود، توسعه پیدا کرده است و در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار خواهد گرفت.

ماهواره ایرانی

البته برنامه‌هایی برای طراحی و ساخت ماهواره پارس با دقت ۱۰ متر بالاتر از ماهواره پارس در دستور کار قرار گرفته است تا قادر باشد به عنوان یک ماهواره کاملا عملیاتی و مبتنی بر کاربردهای مشخص در مدار زمین قرار بگیرد. همچنین ماهواره مخابراتی ناهید ۱ نیز طراحی شده است تا به مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین پرتاب شود. طول عمر این ماهواره یک سال برآورد شده است. ماهواره ناهید ۱ مکعب مستطیلی بوده و علاوه بر برخورداری از صفحه‌های خورشیدی نصب شده بر روی بدنه این ماهواره، به ۲ صفحه خورشیدی بازشونده نیز مجهز است. ماهواره ناهید ۲ یک میکرو ماهواره مخابراتی است که با هدف انجام ماموریت‌های مخابراتی در مدار LEO قرار می‌گیرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۹ دیدگاه

 1. واقعا بعضی نظرات را حتی دشمنان ایران هم نمیگن اما بعضی از کاربران این سایت میگن
  ‌‌
  واقعا تاسف آوره
  ‌‌
  حالا اگر افغانستان و امارات یا قطر یک ماهواره آزمایشی با کمک دیگر کشور ها میساخت و میداد یک کشور دیگه براش پرتاب کنه همین افرادی که دارن این جا دستاورد های فضایی را سرکوب میکنند اونجا نظر میدادن : فلان کشور داره داره ماهواره میسازه اما ما داریم پراید میسازیم
  ‌‌‌‌
  همیشه برای ما مرغ همسایه طاووس بوده
  ‌‌‌
  واقعا این افراد یکی از حقیر ترین افرادی هستند که من تو زندگی دیده ام
  ‌‌‌‌
  اینا تو زندگی واقعی هیچی نیستن و شایدم انگل جامعه هستند و سواد و منطقی هم ندارند و فقط بلدن دو گیگ اینترنت بخرن و بیان اینجا و تو سایت های مختلف این چرندیات رو بگن
  ‌‌
  نمیدونم برای گفتن این سخنان ناامید کننده و خائنانه از جایی پول میگیری یا نه اما اگر پول نمیگیری خیلی احمقی که داری رایگان به کشورت خیانت میکنی و اگر پول میگیری یک وطن فروش خائن هستی
  ‌‌‌
  چرا افرادی مثل شما که اینقدر از کشورخودتون بدتون میاد به یک کشور دیگه نمی رید
  خیلی کشور ها هستند که پناهنده میگیرن مثل استرالیا ، کانادا ، فرانسه ، یونان ، آلمان ، ترکیه ، گرجستان ، سوئد ، انگلیس(بریتانیا)
  باور کنید اگر شما وطن فروش ها و خائنان اینجا نباشید هم به نفع ماست و هم به نفع خودتون
  ‌‌

  صلاح مصلحت ملک ، خسروان دانند

 2. باخواندن نظربعضی ازکاربران گجت نیوز،انگار که یه تعدادخائن دورهم جمع شدندودارند برعلیه پیشرفت درکشورایران نظرمیدهندیایه تعداداز بیگانه ها،به زبان فارسی دارندنظرمی دهندکه حتی یه ذره هم تعلق خاطربه ایران ندارند!درطول تاریخ ماهمیشه یه تعدادامثال افشین های خائن وتقی زاده های حقارت طلب داشتیم!

 3. وقتی دیدگاه هاونظرات بعضی هاروتواین مجله اینترنتی میخوانی،انگارکه یه مشت خائن وطن فروش دورهم جمع شدندونظرمیدهند!یاتعدادی بیگانه به زبان فارسی ایجادارندبرعلیه ایران صحبت می کنند!درکشورماهمیشه افشین های خائن بوده اندکه بایدازجامعه وازبین ماکاملاطردشون کنیم

 4. وقتی دیدگاه هاونظرات بعضی هاروتواین مجله اینترنتی میخوانی،انگارکه یه مشت خائن وطنفروش دورهم جمع شدندونظرمیدهند!یاتعدادی بیگانه به زبان فارسی ایجادارندبرعلیه ایران صحبت می کنند!درکشورماهمیشه افشین های خائن بوده اندکه بایدازجامعه وبین ما طردشوند

 5. بعد دل خوش کردیم که اینا بین سرنگون شن هه هه تازه دارن ماهواره میفرستم هوا

 6. هر کشوری می تونه یک تیکه آهن پاره با موشک های ساخت کره شمالی به فضا بفرسته و این کارها فقط حروم کردن اموال کشور و مردم هست

  کسانی که مدعی تولید ماهواره در کشور هستند، لطف کنند برای سایر کشور ها ماهواره بسازند و کلی پول به جیب بزنند!!!

  پس اگر صنعت ماهواره سازی سودمند هست، دولت لطف کنه سازمان فضایی رو خصوصی کنه!!!

  خیلی راحت میشه از حرف های مسئولین بی لیاقت، سیر رو از پیاز بیرون کشید.

  باید گریست

  با سپاس

 7. گلوله های براق مهندسینه چابک و تکنولوژی پیشرفته ،ادم کیف میکنه کاش صنعت خودرو یاد بگیره یکم

 8. این خبر باعث خوشحالی و افتخار است

  امیدوارم این ماهواره ها با موفقیت به فضا پرتاب شوند و ما هم بتوانیم در آینده در صنعت فضایی در کنار برترین کشور های جهان قرار بگیریم
  ‌‌
  اگر ما امروز این مسیر را نرویم یا باید بیست سال دیگر با چند برابر هزینه این مسیر را برویم و یا اینکه باید کلا از این ضمینه خارج شویم(مثل صنعت پردازنده ها که اکنون ما هیچ حضوری نداریم اما اگر مثلا ما هفتاد سال پیش در این صنعت سرمایه گزاری میکردیم ممکن بود ما الان یک قطب مهم جهانی در این صنعت باشیم مثل اینتل)
  ‌‌
  پس بهتره با قدرت و سرعت هر چه بیشتر این مسیر را ادامه دهیم و با آزمایش ها و شکست های زیاد به ضعف های خودمان پی ببریم تا بتوانیم هر چه سریع تر به یک قدرت در صنعت فضایی تبدیل شویم و در این زمینه از دیگر کشور ها عقب نمانیم(حتی کشور های عربی و ترکیه هم دارند بودجه های چند ده برابری ما به صنعت فضایی اختصاص میدهند و اگر ما کاری نکنیم قطعا این کشور ها از ما عبور خواهند کرد)
  ‌‌‌
  قطعا صنایع فضایی در آینده بسیار بسیار بسیار مهم خواهند بود و قطعا ما نیاز داریم در آینده در فضا و سایر سیاره ها حضور پیدا کنیم

  امیدوارم دانشمندان و متخصصان و کارگران این صنعت همیشه موفق و پیروز باشند


  ‌به امید موفقیت و فراتر از آن

 9. آهااااى گجت نیوز بهتر بود عنوان موضوع را اینطور مى نوشتید!!
  پرتاب چهار آهن پاره (مکعبى شکل) به فضا!!!
  😀
  😀
  هیچ کاربردى ندارن فقط براى نمایش و خر کردن ملت بدبخت همیشه در صحنه ایران!!!
  😛