پردازنده Cortex A77

گلکسی اس ۱۱ با پردازنده Cortex A77 قانون مور را به چالش می‌کشد

اگر شایعات صحت داشته باشند، سامسونگ در گلکسی اس ۱۱ از پردازنده Cortex A77 و پردازنده گرافیکی Mali G77 استفاده می‌کند.گوردون مور یکی از بنیانگذاران شرکت اینتل است. او در سال ۱۹۶۵ ایده جالبی را مطرح کرد که تاکنون پابرجا مانده است. طبق گفته مور تعداد ترانزیستورهای موجود بر روی یک تراشه با مساحتی ثابت، هردو سال به‌طور تقریبی دو برابر می‌شود.

حال به نظر می‌رسد که شرکت ARM قانون مور را شکسته است. این شرکت بریتانیایی جدیدترین دستاورد خود در تکنولوژی ساخت تراشه با لیتوگرافی ۷ نانومتری را به رخ رقبایش کشیده است. به گفته شرکت ARM پردازنده Cortex A77 قادر است عملکرد تراشه‌های ساخته‌شده با لیتوگرافی ۷ نانومتری را ۲۰ درصد افزایش دهد.

آنچه شرکت ARM را از دستاورد جدید خود مغرور ساخته، افزایش چشمگیر قدرت محاسباتی پردازنده گرافیکی است. این یعنی دستگاه‌های مجهز به پردازنده جدید ARM توان بیشتری در ارائه گرافیکی روان‌تر با جزئیاتی فراوان‌تر در بازی‌ها دارند.

تفاوت پردازنده Mali G76 با Mali G77

درواقع شرکت‌هایی که از پردازنده گرافیکی ARM مانند سامسونگ استفاده می‌کنند، قادر به استفاده از پردازنده Mali G77 در محصولات جدیدشان خواهند بود. پردازنده گرافیکی Mali G77 که به احتمال فراوان در تراشه جدید سری اکسینوس سامسونگ استفاده خواهد شد نسبت به مدل قبلی با بهبود ۴۰ درصدی عملکرد همراه شده است. علاوه بر آن میزان مصرف انرژی این پردازنده گرافیکی نسبت به مدل پیشین خود ۳۰ درصد کاهش یافته است.

علاوه بر موارد فوق، پردازنده جدید ARM در زمینه یادگیری ماشینی نیز پیشرفت داشته و سرعت آن ۶۰ درصد افزایش یافته است. این ویژگی به هوش مصنوعی کمک می‌کند رفتارهای کاربر را سریع‌تر فراگرفته و دستگاه را با توجه به نوع مصرف کاربر منطبق سازد.

تعداد ترانزیستورها در پردازنده Cortex A77

شرکت ARM با استفاده از معماری جدید خود به نام والهال (Valhall) توانسته به این قابلیت‌ها در پردازنده Mali-G77 دست یابد. این شرکت مدعی است که عناوینی مانند بازی PUBG یا بازی Fortnite که نیازمند دستگاهی با پردازنده گرافیکی قوی هستند با پردازنده جدید Mali G77 روان‌تر اجرا می‌شوند. کاهش میزان مصرف پردازنده نیز به گیمرها اجازه می‌دهد تا بازی مدنظرشان را برای مدت بیشتری تجربه کنند. علاوه بر این موارد، پردازنده Mali-G77 در ارائه تجربه واقعیت افزوده نیز پیشرفت‌های خوبی داشته و می‌توان در آینده انتظار عرضه عناوین درخور توجهی با پشتیبانی از واقعیت افزوده را داشت.

انتظار می‌رود گلکسی اس ۱۱ (Galaxy S11) و تراشه اسنپدراگون ۸۶۵ از اولین محصولاتی باشند که سال آینده میلادی همراه با پردازنده Cortex A77 به بازار معرفی می‌شوند. در صورتی که گفته‌های شرکت ARM به واقعیت بپیوندد قانون مور شکسته خواهد شد و شاهد پردازنده‌ای خواهیم بود که نسبت به مدل ۲ سال پیش خود از ۲.۵ برابر ترانزیستور بیشتری استفاده می‌کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. همه چیز با سامسونگ امکان پذیره

  2. خوب قطعا باید این طوری باشه دیگه این گفتن نداره