برخورد سیارک با زمین

آژانس فضایی اروپا از احتمال برخورد سیارک با زمین در شهریور ۹۸ خبر داد

بررسی جدید محققان نشان می‌دهد یک سیارک به ابعاد زمین فوتبال در شهریور ۹۸ (سپتامبر ۲۰۱۹) از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد که البته امکان برخورد این سیارک با زمین اندک است.

آژانس فضایی اروپا اخیرا لیستی را منتشر کرد که در آن تمامی اجرام آسمانی که احتمال برخورد آنها با زمین بیش از صفر درصد است وجود دارند. با بررسی این لیست متوجه حضور سیارک ۲۰۰۶ QV89 می‌شویم که دارای ابعادی در حدود یک زمین فوتبال است و در ماه شهریور ۹۸ (سپتامبر ۲۰۱۹) از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد. بررسی محققان نشان می‌دهد احتمال برخورد این سیارک با سیاره زمین حدود ۰.۰۱۴ درصد خواهد بود.

احتمال برخورد سیارک با زمین چقدر است؟

سیارک ۲۰۰۶ QV89 دارای قطر حدود ۴۰ متر است که به احتمال زیاد در تاریخ ۹ سپتامبر سال ۲۰۱۹ با فاصله ۴.۲۶ میلیون مایل از کنار زمین عبور خواهد کرد. برای درک بهتر فاصله این سیارک با سیاره زمین باید بگوییم فاصله کره ماه تا زمین حدود ۲۳۸ هزار مایل است. این سیارک برای نخستین بار در سال ۲۰۰۶ توسط رصدخانه نقشه‌برداری آسمانی کاتالینا در آریزونا شناسایی شد. گفتنی است سیارک ۲۰۰۶ QV89 دو بار در دهه ۱۹۵۰ میلادی از کنار زمین عبور کرد. همچنین یک بار در دهه ۱۹۶۰ و یک بار نیز در دهه ۱۹۷۰ میلادی و سرانجام دو بار در دهه ۱۹۸۰ از کنار زمین رد شد. در همین رابطه آژانس فضایی اروپا اعلام کرد پس از اینکه این سیارک در ماه سپتامبر از کنار زمین گذر کند، عبور بعدی آن در سال ۲۰۳۲ خواهد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*