کویر لوت

کویر لوت می‌تواند برق ایران و قسمت‌هایی از خاورمیانه را تامین کند

پژوهشگر انرژی‌های تجدیدپذیر عنوان کرد اگر برای تولید انرژی خورشیدی فقط از 5 درصد مساحت کویر لوت استفاده کنیم، می‌توان برق ایران و قسمت‌هایی از خاورمیانه را تامین کرد.

حسین افراخته، عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، دکترای مهندسی برق و مشاور و پژوهشگر انرژی‌های تجدیدپذیر عنوان کرد در حال حاضر یکی از انرژی های تجدیدپذیر قابل اتکا در جهان، انرژی بادی محسوب می‌شود. سازمان انرژی‌های نوین ایران با بررسی‌های متعدد بر روی 45 سایت مهم بادی در 26 منطقه کشور برآورد کرده است که پتانسیل انرژی بادی کشور حدود 6500 مگاوات است؛ به بیانی دیگر این انرژی می‌تواند 10 درصد برق مصرفی کشور را تامین کند. حسین افراخته افزود همچنین اگر توسعه فاز صفر اطلس بادی کشور به مرحله تکمیل برسد، این میزان برابر با 40 هزار مگاوات خواهد بود و می‌تواند 62 درصد از کل نیاز برقی کشور در زمان پیک مصرف را تامین کند.

پتانسیل انرژی خورشیدی کویر لوت

کویر لوت

این پژوهشگر انرژی های تجدیدپذیر در ادامه افزود ایران به دلیل اینکه یک چهارم از مساحت آن را صحراها تشکیل داده‌ است از پتانسیل انرژی خورشیدی بسیار زیادی بهره می‌برد. وی افزود اگر حدود 1 درصد از مساحت این صحراها را به تولید انرژی های خورشیدی اختصاص دهیم، قادر خواهیم بود 5 برابر نیاز برق ایران را تامین کنیم. همچنین با تولید انرژی های خورشیدی در 5 درصد از مساحت کویر لوت می‌توان کل برق ایران و قسمت‌هایی از خاورمیانه را تامین کرد.

پتانسیل انرژی برق‌آبی ایران

حسین افراخته در ادامه بیان کرد انرژی برق آبی نوع دیگری از انرژی های تجدیدپذیر در مقیاس بالا و قابل استحصال به شمار می‌رود که در ایران پتانسیل تولید این انرژی 42 هزار مگاوات برآورد شده است و با چنین انرژی می‌توان 65 درصد برق مورد نیاز کشور را تامین کرد. اما در ایران فقط حدود 10 درصد از مصرف برق را به واسطه انرژی برق آبی تامین می‌کنیم. وی در خصوص قیمت پایین تولید برق در نیروگاه‌های حرارتی نسبت به نیروگاه‌های تجدیدپذیر افزود:

اگر تصور کنیم که ایران از منابع فسیلی متعددی بهره می‌برد و این منابع تمام نخواهند شد، سخت در اشتباه هستیم؛ زیرا طبق عمر ذخایر فسیلی کشور که در سال 1386 برآورد شده است، بیش از 84 سال بوده و اگر با همین روند به مصرفمان ادامه دهیم و به منابع جدیدی دست پیدا نکنیم، میزان بقای انرژی فسیلی کشور 84 سال است. همچنین ما می‌بایست از عدالت بین نسلی پیروی کنیم؛ یعنی این انرژی که در اختیار نسل فعلی ایران است، بخشی به جمعیت آینده کشور اختصاص دارد و استفاده بی‌رویه از این انرژی و آلودگی زیست‌محیطی که ایجاد می‌کند، رفتار درستی نیست.

پژوهشگر انرژی های تجدیدپذیر در پایان خاطرنشان کرد می‌بایست انرژی های تجدیدپذیر به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی کشور محسوب شود. همچنین می‌توان سوخت‌های فسیلی را به جای مصرف به صادرات و درآمدزایی اختصاص داد که این موضوع با توسعه انرژی های تجدیدپذیر منافاتی ندارد. از سویی در قسمت‌هایی از کشور بر خلاف تصور اکثر مردم پتانسیل‌های بسیار خوبی برای توسعه انرژی تجدپذیر وجود دارد؛ برای مثال پتانسیل انرژی خورشیدی در گیلان با توجه به روزهای آفتابی حدود 3 برابر پتانسیل انرژی خورشیدی در کشور آلمان است.

۵ دیدگاه

 1. اینا فقط بلدن حرف بزنن .من خودم چندتا شرکت کله گنده بردم ایران برای همین انرژی خورشیدی تو حرف همه چیز خوب بود وقتی به عملش رسید نمی خواستند هیچ تضمینی برای باز پرداخت سرمایه و سود بدن و با این شرایط هیچ شرکتی ریسک سرمایه گذاری توی ایران رو نمی کنه

  (0)
 2. ohhhh!!!
  خب اول مساحت که قرار پنل بزارن بگو/بعد هزینش/بعد زمان مورد نیاز برگشت سرمایه؟بعد تازه تعمیر و نگه دای تو این محیط ؟اقتصادیه؟کجا دنیا همچین مساحتی رو پنل خورشیدی گذاشتن؟با تکنولوزی امروزی فک نکنم بشه حداقل از نظر سرمایه/
  راسی کجا دنیا نیروگه هسته ای منسوخ شده؟امریکا/ژاپن؟المان/انگلیس؟کجا؟همه دنبال نسل جدیدشن.دنبال همجوشی هسته ان.
  تمامی مدل تولید انرزی با توجه به هزینه مالیش تا زمانی که توجیه دادشته باشه ادامه خواهد داش.چه فسیلش چه هسته ای چه انرزی تجدید پذیرش
  همه مدل تولید انرزی در کنار هم
  هر کشوری که دنبال توسعه هس تو برنامه ریزیش همه رو دنبال خواهد کرد

  (3)
 3. اینا دنبال تولید برق مجانی و کلا پیشرفت و این چیزا نیست وگرنه نمیرفتن ننیروگاه اتمی منسوخ شده و زیان بار بسازن دنبال بخور بخور و ساخت بمب اتمی بودن نه تولید برق ، دلشون خوشه

  (0)
 4. اجرایی چنین پروژه‌ای در ایران مثل یه خواب تعبیر نشده هست. توی تیتر اول باید جای ایران جاخالی میزاشتید.

  (5)
 5. شاید این همون برق مفتی باشه که حدود 40 سال پیش وعدش رو دادن…….

  مشکل ما اینه که مدیریت نداریم..البته پروژه بدی هم نیست واسه پسر خوب خودش…چندین سال میشه در کنارش خوب خورد…!

  (6)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*