خطرناک ترین حیوانات

خطرناک ترین حیوانات کدام‌اند؟ از حلزون تا انسان

احتمالا وقتی عبارت خطرناک ترین حیوانات را می‌شنوید ذهنتان به سراغ شیرها، کوسه‌ها یا حتی عنکبوتیان می‌رود، ولی باید به شما بگویم این موجودات در مقابل حیوانات واقعا خطرناک کره زمین، موجودات بی‌آزاری هستند! در ادامه با گجت‌نیوز همراه باشید تا ببینیم از مواجه با چه جانوارانی باید ترس داشته باشید.

شاید هیچ‌وقت تصور نمی‌کردید که انسان و پشه به همراه یک حشره کوچک صدر لیست خطرناک ترین حیوانات کره زمین را به خود اختصاص دهند! اما واقعیت همین است و 10 جانوری که در پایین به آن‌ها پرداخته‌ایم هرساله بیش از سایر حیوانات، انسان‌ها را از پای در می‌آورند.

10 مورد از خطرناک ترین حیوانات جهان

۱۰. بوفالو

خطرناک ترین حیوانات

بوفالوها برخلاف ظاهر آرامشان حیوانات خطرناک و بی‌رحمی هستند

بوفالوها که تعداد آن‌ها در حدود ۹۰۰،۰۰۰ راس است، بیشتر در جنوب صحرای آفریقا یافت می‌شوند، یک گونه نسبتا آرام هستند و وقتی که به خال خودشان رها می‌شوند، ترجیح می‌دهند در ساعات اولیه صبح و اواخر بعد از ظهر چرخ بزنند و برای مرطوب ماندن در اطراف حفره‌های آبیاری سفر کنند. با این حال، اگر یکی از آن‌ها تهدید یا مجروح شود، به سرعت تبدیل به تجسم لقب خود می‌شوند: مرگ سیاه. گزارش‌ها حاکی از این است که بوفالوها از لحاظ جثه بزرگ‌تر از سایر جانوران حاضر در لیست خطرناک ترین حیوانات هستند، این جانواران عظیم الجثه که می‌تواند تا نزدیک به شش فوت قد داشته باشند و وزن آن‌ها نزدیک به یک تن باشد، قبل از اینکه با سرعت ۳۵ مایل در ساعت به طعمه خود حمله کنند، در اطراف آن کمین می‌کند و می‌چرخند. آن‌ها همچنین بدون توجه به اینکه زخمی شده‌اند، به یورش خود ادامه می‌دهند و در حمله به خودروهای متحرک تردید نخواهند کرد. قطعا نمی‌خواهید با شاخ‌های این حیوان عظیم الجثه درگیر شوید، می‌خواهید؟

۹. حلزون مخروطی

خطرناک ترین حیوانات

این موجودات زیبا که در آب‌های گرم مناطق استوایی (دریاهای کاراییب، هاوایی و اندونزی) پیدا می‌شوند، در اعماق آب‌های کم‌عمق ساحل مرجانی و صخره‌های مرجانی و زیر آب شنی به راحتی قابل تشخیص‌اند. اما هیچ‌وقت این اجازه را به خودتان ندهید که این شکم‌پارگان  ۴ تا ۶ اینچی را لمس کنید! آن‌ها دندان‌هایی پنهان و نیزه مانند دارند که حاوی یک زهر پیچیده شناخته‌شده به نام ونون هستند و همین موضوع آن‌ها را به یکی از خطرناک‌ترین گونه‌های حلزون تبدیل کرده‌است. اگر شما از سرنوشت بد یکی از افرادی هستید که به دام این حلزون خوفناک می‌افتد، بلافاصله به اتاق اورژانس بروید چون هیچ پادزهری برای سم ونون وجود ندارد. سم ارتباط سلول‌های عصبی را با یکدیگر قطع می‌کند؛ بنابراین این موجود نه تنها باعث فلج شدن در چند لحظه می‌شود، و همانطور که از لقبش، یعنی «حلزون سیگاری» پیداست، به شما تنها زمان کافی برای کشیدن یک سیگار قبل از مرگ را می‌دهد.

۸. قورباغه طلایی سمی دارت

خطرناک ترین حیوانات

دارت سی یک گروه بزرگ و رنگارنگ از قورباغه‌ها است که بیشتر در آمریکای جنوبی زندگی می‌کنند که در آن‌ها تنها تعداد معدودی از گونه‌ها برای انسان‌ها خطرناک هستند. کشنده‌ترین آن‌ها، قورباغه طلایی دارت است که در گستره کوچکی از جنگل‌های بارانی در امتداد ساحل اقیانوس آرام کلمبیا زندگی می‌کند و حدود ۲ اینچ طول دارد (تقریبا اندازه یک گیره کاغذ). زهر آن به نام Batrachotoxin آنقدر قوی است که سم موجود در بدن هر  قورباغه می‌تواند ده مرد بزرگ‌سال را بکشد. با دو میکروگرم از این سم، مقداری تقریبا به اندازه‌ی نوک یک مداد، می‌توانید یک انسان را از پای در بیاورید. اما چیزی که این جانور دوزیست را خطرناک‌تر می‌سازد این است که غدد سمیش در زیر پوست آن قرار دارند، به این معنی که یک تماس ساده باعث ایجاد دردسر خواهد شد. متاسفانه، جنگل‌زدایی این قورباغه را در چندین لیست در معرض خطر قرار داده‌است، در نتیجه بیشتر باید مراقب حفظ و نگه‌داری این جانور خطرناک باشیم.

۷. عروس دریایی مکعبی (جعبه‌ای)

خطرناک ترین حیوانات

این جانوران اغلب در  آب‌های هند-آرام شمال استرالیا شناور هستند (یا با سرعتی نزدیک به ۵ مایل در ساعت حرکت می‌کنند) و این بی‌مهرگان شفاف توسط اداره ملی اقیانوسی و جوی به عنوان خطرناک‌ترین حیوانات دریایی در جهان در نظر گرفته می‌شوند. این جانوران خطرناک حداکثر دارای ۱۵ نیس هستند که هر یک ۱۰ فوت طول دارند و همه آن‌ها با هزاران سلول نیش‌دار که به نام Nematocysts شناخته می‌شوند، احاطه شده‌اند – که حاوی سموم هستند و به طور همزمان به قلب، سیستم عصبی و سلول‌های پوست حمله می‌کنند. در حالی که پادزهر برای سم عروس دریایی مکعبی وجود دارد، ولی زهرش آن قدر قوی و طاقت‌فرسا است که بسیاری از قربانیان انسانی، پیش از اقدامات اولیه پزشکی جان خود را از دست می‌دهند. حتی اگر به اندازه کافی خوش‌شانس باشید ک به بیمارستان برسید و پادزهر را دریافت کنید، بازماندگان گاهی اوقات درد قابل‌توجه‌ای را برای هفته‌ها تجربه می‌کنند و زخم‌هایی زننده از نیش‌های موجود باقی می‌ماند.

۶. ماهی پفی

خطرناک ترین حیوانات

ماهی پفی که به نام ماهی بادکن نیز شناخته می‌شود در دریاهای استوایی دور دنیا، به خصوص در اطراف ژاپن، چین و فیلیپین قرار زیست می‌کند. اگر چه آن‌ها دومین مهره‌داران سمی در این سیاره هستند (پس از قورباغه طلایی دارت)، اما خطرناک‌تر از آن‌ها هستند و سم عصب‌گرایشان به نام Tetrodoxin در پوست ماهی، بافت ماهیچه، کبد، کلیه‌ها و غده‌های جنسی یافت می‌شوند، که هنگام آماده کردن این جانور برای آشپزی باید حواسمان به این بخش‌ها باشد. در حقیقت، در حالی که برخوردهای وحشیانه قطعا خطرناک هستند، خطر مرگ توسط یک ماهی پفی زمانی افزایش می‌یابد که ممکن است در کشورهایی مانند ژاپن به سراغ یک خوراک لذید به نام فوگو (Fugu) بروید، غذایی که تنها توسط آشپزهای خبره و دارای مجوز آماده ‌می‌شود، ولی پیش از تمام کردن غذایتان جان به جان آفرین تقدیم خواهید کرد! زهر این عروس دریایی تا ۱۲۰۰ برابر خطرناک‌تر از سیانور است و می‌تواند موجب قفل شدن زبان و لب‌ها، سرگیجه، استفراغ، بی‌نظمی در تنفس، فلج عضلانی و در صورتی که درمان نشود، منجر به مرگ شود.

۵. مار زهردار (mamba) سیاه

خطرناک ترین حیوانات

مارها همواره در رتبه‌بندی خطرناک ترین حیوانات جایگاه ویژه‌ای دارند!

اگرچه گونه‌هایی مثل شاه کبرا به خاطر سموم به‌خصوص‌شان خطرناک هستند اما مامبا سیاه به خاطر سرعتش، بسیار مهلک است. این مار در بیشه‌زارها و مناطق سنگی جنوب و شرق آفریقا یافت می‌شود، این گونه‌ها (که می‌تواند تا ۱۴ فوت طول داشته باشد) سریع‌ترین مارها هستند که با سرعت ۱۲.۵ مایل بر ساعت حرکت می‌کنند، که با در نظر گرفتن اقلیمی که در آن زیست می‌کنند، فرار از دستشان بسیار دشوار است. خوشبختانه، مامبا سیاه معمولا وقتی حمله می‌کند که مورد تهدید واقع ‌شود، اما وقتی این کار را می‌کنند، طعمه را چندین مرتبه گاز می‌گیرند و زهر کافی (مخلوطی از زهرهای عصب و قلب) به بدن او تزریق می‌کنند و اگر کسی تا ۲۰ دقیقه پس از گزش پادزهر را دریافت نکند، قطعا خواهد مرد.

۴. تمساح آب‌های شور

خطرناک ترین حیوانات

تمساح فلوریدا ممکن است ترسناک باشد، اما آن‌ها هیچ ربطی به هم‌گونه خود ندارند، تمساح‌های ترسناک آب‌شور که به راحتی تحریک می‌شود و نسبت به هر چیزی که از مسیر آن می‌گذرد پرخاشگرانه و تهاجمی رفتار می‌کنند. از بین همه گونه‌های تمساح در دنیا، بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین آن‌ها یک تمساح آب شور است که در بخش‌هایی از هند و ویتنام و سراسر مسیر شمال استرالیا زندگی می‌کنند. این قاتلان وحشی می‌توانند تا ۲۳ فوت قد و بیشتر از یک تن وزن داشته باشند و جثه بزرگ و محل زندگیشان جایگاه خاصی در میان خطرناک ترین حیوانات به آن‌ها داده است. تمساح‌های آب شور بسیار مرگ‌بار هستند؛ زیرا شناگران ماهری بوده که حتی در آب‌های شیرین نیز یافت می‌شوند و می‌تواند به سرعت با یک گاز ۳،۷۰۰ پوند فشار بر اینچ مربع (psi) فشار وارد کنند که با سرعت گاز دایناسورهای منقرض شه تی-رکس رقابت می‌کند. اگر این برای ترساندن شما کافی نیست، آن را اینطور در نظر بگیرید: انسان‌ها در حدود ۲۰۰ پی‌اس‌آی به یک استیک فشار وارد می‌کنند یعنی تنها ۵ درصد از قدرت فک تمساح آب شور.

۳. حشره‌ی تسه‌ته (Tseteh)

خطرناک ترین حیوانات

مگس تسه‌ته اغلب به عنوان خطرناک‌ترین مگس دنیا در نظر گرفته می‌شود، گونه‌ی کوچکی از حشرات که اندازه‌ی آن بین ۸ تا ۱۷ میلیمتر است، یا در حدود اندازه‌ی حشرات عادی است. در کشورهای جنوب صحرای آفریقا، به ویژه آن‌هایی که در مرکز قاره قرار دارند از جمله سودان، جمهوری دموکراتیک کنگو و آنگولا یافت می‌شوند. در حالی که خود مگس‌ها از حشرات موذی و کثیفی هستند که معمولا در ساعات اوج گرم تغذیه می‌کنند، وحشت واقعی آن‌ها در انگل‌های تک سلولی که به عنوان تریپیانوسومز (Trypanosomes) شناخته می‌شوند قرار دارد. این عوامل بیماری‌زای میکروسکوپی، عامل بیماری خواب (Sleeping) در آفریقا هستند، بیماری که با علائم عصبی، شامل تغییرات رفتاری، کاهش هماهنگی عضلات و نیز اختلالات چرخه خواب همراه است، این بیماری اگر درمان نشود می‌تواند موجب مرگ شود. به این خاطر که هیچ‌گونه واکسن یا دارویی برای جلوگیری از این عفونت وجود ندارد، روش‌های حفاظتی شامل پوشیدن لباس‌های خنثی (زیرا این گونه به رنگ‌های تیره به خصوص آبی جذب می‌شود)، اجتناب از بوته‌ها در طول روز است در مناطقی که مگس تسه‌ته زندگی می‌کند الزامی است.

۲. پشه

خطرناک ترین حیوانات

کوچکترین آن‌‌ها تنها سه میلیمتر است اندازه‌ی پشه معمولی، حتی کوچک‌تر از پشه تسه‌ته. این حیوان خطرناک به خاطرتلفات ناشی از گزش او، در رتبه دوم مرگبارترین حیوانات در لیست ما قرار دارد. در تمام مناطق سیاره به جز قطب جنوب، این حشرات آزار دهنده درجه اول بیماری‌هایی مثل مالاریا، آنسفالیت، تب دنگی، ویروس Nile غربی و ویروس Zika هستند که در مجموع حدود ۷۰۰ میلیون نفر را مبتلا کرده و هر ساله حدود ۷۲۵،۰۰۰ نفر را می‌کشند. همانطور که سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، بیش از نیمی از جمعیت انسانی در حال حاضر در معرض خطر بیماری‌های ناشی از این پشه قرار دارند، پس با استفاده از حشره‌کش‌ها حسابی از خودتان مراقبت کنید!

۱. انسان‌ها

خطرناک ترین حیوانات

متعجب شدید؟ به هر حال، ما هم حیوان هستیم و از آنجا که به مدت ۱۰۰۰۰ سال یکدیگر را کشته‌ایم، با احتساب تلفات ناشی جنگ ممکن است یک میلیارد انسان را از بین برده باشیم، پس بدیهی است که در صدر لیست قرار داریم. اگر چه گفته می‌شود که انسان‌ها در حال حاضر در یک دوره صلح‌آمیز زندگی می‌کنند، اما ما هنوز هم با درصدهای بسیار بالایی از خشونت بی‌معنا به یکدیگر حمله می‌کنیم، از خشونت مسلحانه در شهرهایی مانند مونیخ و فورت لاودردیل تا حملات تروریستی در سراسر جهان. ما انسان‌ها برای حیوانات دیگر هم خطرناک هستیم، به گرم شدن کره زمین و تخریب جنگل‌ها و صخره‌های مرجانی فکر کنید.

نظرتان در مورد خطرناک ترین حیوانات جهان چیست؟ نظرتتان را با سایر کاربران گجت‌نیوز به اشتراک بگذارید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*