اختراعاتی که مخترعینشان را به کشتن داد !

مخترعان به طور معمول زندگی راحتی را تجربه نمی کنند. در ابتدا باید ایده خوبی را مطرح کنند تا مشکلی را به روشی که تاکنون به فکر کسی نرسیده حل کند و سپس نیازمند طراحی و مهندسی ایده خود هستند تا آن را از حالت تئوری به واقعیت مبدل کنند.

ماهیت اختراع بدان معنی است که مخترعان به طور مداوم مرزهای آن چه که ممکن است را تغییر می دهند.این روند به کشف بزرگ بعدی که همانند چرخ، موتور بخار، خودرو و رایانه شخصی می تواند زندگی انسان ها را تغییر دهد، منجر می شود.به رغم مزیت هایی که اختراع برای انسان دارد اما خطرناک بودن مسیر مبدل شدن به فردی مانند “توماس ادیسون” نیز اثبات شده است.

ممکن است جریان فعالیت ها آن گونه که مخترع برنامه ریزی کرده پیش نرود، طرح با شکست مواجه شود و یا حتی مخترع به دست ایده هایی که خود به آنها زندگی بخشیده، کشته شود.در ادامه برخی از داستان های غم انگیز اما جذاب مخترعانی که به دست اختراعات خود جانشان را از دست دادند، ارائه می کنیم.

هنری اسمولینسکی – مخترع ماشین پرنده

flyingcar_0

ولینسکی” مهندس آموزش دیده در شرکت نورث روپ بود. وی کار خود را رها کرد تا شرکت “مهندسان خودرو پیشرفته” را تاسیس کند. این شرکت با هدف معرفی خودروهایی با قابلیت پرواز فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۱۹۷۳، دو مدل اولیه از ترکیب قسمت عقب هواپیمای سسنا اسکای‌مستر با خودرو فورد پینتو ساخته شدند. قسمت دم این محصول با قابلیت اتصال و جدا شدن از خودرو طراحی شده بود.

هنری اسمولینسکی تولید انبوه این خودرو پرنده در سال ۱۹۷۴ را برنامه ریزی کرده بود اما در یازدهم سپتامبر ۱۹۷۳ وی به همراه خلبان “هارولد بلیک” طی یک پرواز آزمایشی دچار سانحه شده و جان خود را از دست دادند. قسمت دم خودرو پرنده از آن جدا شده و موجب سقوط آنها شد.

فرنز ریشلت – مخترع چتر نجات

parachute_0

“فرنز ریشلت” مخترع فرانسوی متولد اتریش بود که به حرفه خیاطی اشتغال داشت اما در وقت آزاد خود به دوخت لباس چتر نجات پرنده طراحی شده برای خلبانان هواپیما می پرداخت. زمانی که ریشلت روی طراحی خود کار می کرد هواپیماها اختراع نسبتا جدیدی محسوب می شدند و مکانیک چگونگی فرار خلبانان از هواپیمای آسیب دیده همچنان تحت بررسی و آزمایش قرار داشت.reichelt_0

آزمایش های نخست ریشلت با آدمک ها صورت گرفت و به اندازه ای برای وی موفقیت آمیز بودند که تصمیم به آزمایش چتر نجات خود با پرش از پایین ترین طبقه برج ایفل گرفت. سقوط از ارتفاع ۵۷ متری مرگ آنی فرنز ریشلت را موجب شد.

هوراس لاوسون هانلی مخترع زیر دریایی

hunley_0

“هوراس لاوسون هانلی”، وکیل و یکی از اعضای مجلس ایالتی لوئیزیانا بود که به زیردریایی ها علاقه بسیاری داشت. وی در طراحی و ساخت سه مدل مختلف زیردریایی برای ایالت های جنوبی طی جنگ داخلی آمریکا نقش داشت و در نهایت غرق شدن طرح سوم موجب مرگ وی نیز شد. نخستین زیردریایی هانلی در نیو اورلئانز ساخته شد و پس از تصرف شهر به دست سربازان ایالت های شمالی در سال ۱۸۶۲ عمدا غرق شد. دومین زیردریایی وی نیز در خلیج موبایل در آلاباما غرق شد. هانلی سومین زیردریایی را به دست خود ساخت و در پانزدهم اکتبر ۱۸۶۳ به همراه هفت خدمه با غرق شدن زیردریایی در آبهای چارلستون وی نیز جان خود را از دست داد.

توماس میدگلی جونیور – مخترع بنزین سرب دار

picture-2-70-tm

“توماس میدگلی جونیور” شیمیدانی مطرح به واسطه معرفی محصولاتی مانند بنزین سرب‌دار و گاز گلخانه ای فرئون بود. وی طی یک کنفرانس مطبوعاتی بنزین سرب‌دار را روی دستان خود ریخته و به مدت ۶۰ ثانیه آن را تنفس کرد تا ایمن بودن این سوخت را اثبات کند اما دچار مسمومیت با سرب شد. شاید فکر کنید توماس میدگلی جونیور از مسمومیت با سرب جان خود را از دست داده است اما وی که از فلج اطفال رنج می برد به واسطه یکی دیگر از اختراعاتش یعنی سیستم قرقره و طنابی که برای حرکت بدن خود در تخت ساخته بود، کشته شد. در دوم نوامبر ۱۹۴۴ وی در این سیستم گیر افتاد و خفه شد.

ماری کوری کاشف پلونیوم و رادیوم

Marie Curie

“ماری کوری” یکی از فیزیکدانان و شیمیدانان مطرح جهان است که به واسطه فعالیت های خود در زمینه رادیواکتیویته شناخته شده است. وی همچنین کاشف عناصر پلونیوم و رادیوم نیز محسوب می شود. ماری کوری برنده دو جایزه نوبل یکی در فیزیک و دیگری در شیمی است و نخستین فردی بود که دو جایزه نوبل را از آن خود می کرد. ماری کوری نه تنها کاشف رادیواکتیو بود بلکه اثرات کشنده آن را نیز کشف کرد. وی در چهارم ژوییه ۱۹۳۴ به واسطه کم خونی ناشی از قرار گرفتن در معرض تابش رادیواکتیو جان خود را از دست داد.

پریلوس – مخترع گاو برنجی

medieval-brazenbull

بین تمامی مخترعان این فهرست “پریلوس” را می توان فردی شایسته مرگ به دست اختراع خود دانست. پریلوس یک کارگر برنزکار بود و وسیله ای به نام “گاو برنجی” را اختراع کرد که یک ابزار شکنجه محسوب می شد. گاو برنجی مجسمه یک گاو توخالی بود که فرد اسیر را داخل آن قرار داده و با آتشی که زیر آن درست می شد، زنده زنده کباب می کردند. گاو برنجی به گونه ای طراحی شده بود تا فریادهای فرد اسیر از بینی آن خارج شده و صدایی همانند یک گاو نر ایجاد کند. پریلوس پیشنهاد فروش ابزار شکنجه خود را به فالاریس، از اربابان ستمگر ساکن در سیسیل داد. پس از نشان دادن گاو برنجی، فالاریس دستور داد تا پریلوس را درون آن قرار دهند. این که پریلوس پیش از مرگ از گاو برنزی خارج شد و توسط سربازان فالاریس از پرتگاه به پایین پرتاب شد و یا جان خود را در وسیله اختراعی خود از دست داد، مشخص نیست.

والرین آباکوفسکی – مخترع قطار سریع آئروواگن

Schienenzeppelin

“والرین آباکوفسکی” مخترع قطار سریع آئروواگن بود که جان خود را طی یکی از آزمایش های این قطار به همراه پنج نفر دیگر از دست داد. آئروواگن دارای یک پیشرانه هواپیما و ملخ بود و برای حمل و نقل مقامات رسمی شوروی سابق از و به مسکو طراحی شده بود.Berlin, Schienenzeppelin

اختراع آباکوفسکی در مسیر آزمایش خروج از شهر به خوبی کار کرد اما طی مسیر بازگشت به پایتخت دچار سانحه شد. والرین آباکوفسکی در زمان مرگ تنها ۲۶ سال سن داشت.

منبع:mnn           ترجمه:gadgetnews

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. ناهید سادات ریاحی

    با تشکر، مطلب خیلی جالبی بود، اما یه نکته وجود داره و اون اینکه ماری کوری، در واقع یه کاشف بود و نه یه مخترع، بنابراین آوردن نامش در این لیست صحیح نیست، چرا که رادیم از قبل وجود داشت و چیزی نبود که کوری ایجاد یا اختراعش کنه.

  2. جالب بود ولی جای اختراع گیوتین توی این لیست خالیه. مخترع گیوتین بعدها توسط وسیله ابداعی خودش اعدام شد.