عجیب ترین مکان های زمین

عجیب ترین مکان های زمین که شبیه سیاره‌های دیگر هستند

بر روی سیاره زمین مکان‌هایی بسیار بی‌نظیر، زیبا و جذاب وجود دارند که قبلا هرگز آنها را ندیده‌اید. از این رو قصد داریم شما را با عجیب ترین مکان های زمین که شبیه سیاره‌های دیگر هستند، آشنا کنیم.

در سیاره زمین مناطق عجیب و ناشناخته‌ای وجود دارند که ظاهر ویژه آنها برای بسیاری از مردم اسرارآمیز به نظر می‌رسد. در زمانی که تمام تلاش بشر بر کشف ناشناخته‌های فضای بی‌کران معطوف شده است، بر روی همین سیاره دوست‌داشتنی نیز مناطقی درخور توجه قرار دارند که بیشتر مردم از وجود آنها بی‌خبر هستند. از این رو در این مقاله سعی داریم شما را با 15 منطقه عجیب آشنا کنیم که در لیست عجیب ترین مکان های زمین قرار گرفته‌اند.

معرفی عجیب ترین مکان های زمین

1. جزیره سقطرا (Socotra Island)

آدرس: یمن، عدن، شرق خلیج عدن

عجیب ترین مکان های زمین

جزیره سقطرا که در کشور یمن واقع شده است به دلیل داشتن درختان عجیب خود باعث می‌شود تا بیینده‌ها در نگاه اول این جزیره را متعلق به سیاره‌ها یا کهکشان‌های دیگر بدانند. در این جزیره درختان خون اژدها (dragon’s blood trees) بسیار مشهور هستند. گفتنی است این جزیره در حدود 6 تا 7 میلیون سال قبل به قاره آفریقا متصل بوده و به تدریج خود را از آن جدا کرده است. جالب است بدانید این جزیره میزبان حدود 800 گونه نایاب گیاهی است که حداقل یک‌سوم آن از جمله درخت خون اژدها در سایر مناطق کره زمین وجود ندارند. در جزیره سقطرا شاهد ساحل‌های پوشیده از شن، کوه‌های بلند و غارهای آهکی هستیم که البته آب و هوای آن از نوع گرم و خشک است.

2. دریاچه ناترون (Lake Natron)

آدرس: آفریقا، تانزانیا، ناترون

عجیب ترین مکان های زمین

در خصوص دریاچه ناترون حواشی زیادی وجود دارد که دلیل آن هم به کشف بقایای موجوداتی عجیب و غریب مربوط است که به سنگ تبدیل شده بودند. البته با توجه به معروف بودن این دریاچه برای آن تصاویر ساختگی متعددی را ساخته‌اند و به آن لقب دریاچه‌ای را داده‌اند که موجودات را به سنگ تبدیل می‌کند که البته چنین موضوعی به تایید نرسیده است. به طور کلی این دریاچه سرخ رنگ از ویژگی قلیایی بالایی بهره می‌برد که بسیار سوزاننده است و به همین دلیل برای آن لقب دریاچه سوزان را در نظر گرفته‌اند.

با توجه به اینکه سطح تبخیر این دریاچه بسیار زیاد است، سدیم کربنات هیدراته و ترونا باقی خواهند ماند و میزان شوری آن بیش از 12 بوده و درجه pH دریاچه نیز حدود 10.5 است. از این رو این دریاچه می‌تواند پوست و جانورانی که نمی‌توانند چنین شرایطی را تحمل کنند بسوزاند. البته برخلاف شایعه‌هایی که در خصوص این دریاچه منتشر می‌شود، دریاچه ناترون نمی‌تواند جانوران را بلافاصله تبدیل به سنگ کند.

3. غارهای کرم شب تاب وایتومو (Glowworm Waitomo Caves)

آدرس: اقیانوس آرام، نیوزلند، شهر اوتوروهانگا، جاده غار وایتومو، غار کرم‌های شب تاب

عجیب ترین مکان های زمین

بسیاری از مردم بر این باورند که هنگام بازدید از غار با تاریکی مطلق و خفاش‌های ترسناک مواجه خواهند شد، اما غارهای کرم شب تاب وایتومو شما را غافل‌گیر خواهد کرد. روی سقف این غار تعداد زیادی از کرم‌های شب تاب وجود دارد که گویی شاهد ستاره‌های درخشان هستیم. این غار که اکوسیستمی از کرم‌های شب تاب زیاد محسوب می‌شود، به صورت طبیعی با نور این جانوران روشن و تزئین شده است. در این غار یک نوع خاصی از کرم شب تاب به نام Arachnocampa luminosa وجود دارد که در سایر نقاط این سیاره دیده نشده است. در حال حاضر تیم‌های علمی از این غار محافظت می‌کنند تا با حفظ درجه حرارت و رطوبت مناسب بتوان این مکان را برای بازدید گردشگران آماده سازند.

4.جزیره دوون (Devon Island)

آدرس: کانادا، خلیج بافین، جزیره دوون

عجیب ترین مکان های زمین

جزیره دوون که در مرزهای کشور کانادا واقع شده است به عنوان یکی از عجیب ترین مکان های زمین محسوب می‌شود. این جزیره دارای آب و هوای نامساعدی بوده و به دلیل قرمز رنگ بودن سطح زمین این جزیره آن را جزیره مریخی می‌شناسند. زمین این جزیره در تمام فصول سال با یخ پوشانده شده است و حتی در قسمتی از آن همیشه کلاه‌های یخی قرار داشته و دمای سایر بخش‌های جزیره حداکثر تا 8 درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا می‌کند. پوشش گیاهی این جزیره نیز به دلیل ویژگی آب و هوایی بسیار ناچیز است و به همین دلیل حیوانات کمی در آن سکونت دارند. هرچند که انسان‌ها در این جزیره سکونت ندارند، اما برای دانشمندان ناسا محل بسیار مناسبی محسوب می‌شود؛ زیرا این جزیره به مریخ شباهت داشته و می‌توان در آن پژوهش‌های تحقیقاتی را انجام داد.

5. پارک ملی ژانگ جیاجی (Zhangjiajie National Forest Park)

آدرس: چین، هونان، ژانگ جیاجی، وولینگیان

عجیب ترین مکان های زمین

پارک ملی ژانگ جیاجی فقط یک منظره دیدنی محسوب نمی‌شود، بلکه این مکان بدون شک یک شاهکار عظیم و طبیعی در جهان به شمار می‌رود. این پارک ملی دارای مساحتی حدود 300 کیلومتر مربع بوده و در آن ستون‌های سنگی بسیار خوش‌تراش و جذاب قرار دارد که ارتفاع آنها از برج امپایر استیت نیویورک نیز بیشتر است. گفتنی است سازندگان فیلم آواتار برای ترسیم دنیای پاندورا از این پارک ملی بسیار زیبا الهام گرفته‌اند. گردشگران می‌توانند در این پارک ملی از طولانی‌ترین پل شیشه‌ای جهان، تله‌کابین و جاده پیچ در پیچ تونیان دیدن کنند.

6. غار سون دونگ (Hang Son Doong)

آدرس: ویتنام، ایالت کوانگ بین، غار سون دونگ

عجیب ترین مکان های زمین

غار سون دونگ در کنار زیبایی بسیار زیاد خود از وسعت زیادی نیز بهره می‌برد و حتی آن را به عنوان بزرگ ترین غار جهان می‌شناسند. تالار این غار دارای طولی به اندازه 9 کیلومتر، 200 متر عرض و ارتفاع آن نیز 150 متر است. حفره زیرزمینی این غار می‌تواند در خود یک شهر را با تمام ساختمان‌هایش جای دهد. تعدادی از بزرگ‌ترین ستالاگمیت‌های جهان نیز با طول 70 متر در این غار وجود دارد. گفتنی است این غار که به عنوان عجیب ترین مکان های زمین محسوب می‌شود تا سال 2009 ناشناخته مانده بود.

7. دریاچه جوکولسارلون (Jökulsárlón)

آدرس: ایسلند، جاده 1، پارک ملی واتناجوکول

عجیب ترین مکان های زمین

این دریاچه خیره‌کننده که در ایسلند قرار دارد به دلیل سطح پوشیده از یخ و ساحل یخ زده خود مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. جذابیت این دریاچه به دلیل شن‌های آتشفشانی سیاه بیش‌ از پیش افزایش پیدا کرده است و یکی از شگفتی‌های طبیعی کشور ایسلند محسوب می‌شود. این دریاچه زمانی به وجود آمد که یک یخچال طبیعی از حاشیه اقیانوس اطلس فاصله گرفت و با ذوب شدن تدریجی یخ‌ها میزان وسعت دریاچه نیز افزایش یافت. در حال حاضر این دریاچه با حاشیه اقیانوس اطلس حدود 1.5 کیلومتر فاصله دارد و مساحت آن حدود 18 کیلومتر مربع است. گفتنی است دریاچه جوکولسارلون دارای عمقی حدود 248 متر است که به همین دلیل به عنوان عمیق‌ترین دریاچه ایسلند محسوب می‌شود.

8. کوه برمو (Mount Bromo)

آدرس: اندونزی، سمرو، توده تنگر، کوه برومو

عجیب ترین مکان های زمین

علاقه‌مندان در این مکان این فرصت را دارند تا به صورت همزمان دو آتشفشان فعال برمو سمرو را مشاهده کنند. این کوه که در شرق جاوا واقع شده است به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی کشور اندونزی محسوب می‌شود و توریست‌ها آن را به دلیل طلوع بسیار زیبا و نمای پانورامایی آن بسیار می‌پسندند. کوه برمو دارای ارتفاعی حدود 2 هزار و 329 متر بوده و در توده کوهستانی تنکر بسیار معروف است. این کوه در میان دشتی واقع شده است که آن را به دریایی از شن می‌شناسند. از سال 1919 این دشت مورد حفاظت قرار رفته و علاقه‌مندان برای مشاهده آسان کوه برمو باید به کوه کمورو لاوانگ بروند.

9. چشمه آب گرم گرند پریسماتیک یلواستون (Grand Prismatic Spring)

آدرس: آمریکا، پارک ملی یلواستون، جاده گرند لوپ

عجیب ترین مکان های زمین

چشمه آب گرم گرند پریسماتیک یلواستون به دلیل اینکه طی فصول مختلف در کناره‌های آن حلقه‌هایی از رنگ‌های متنوع و زیبا ایجاد می‌شود، در لیست عجیب ترین مکان های زمین قرار گرفته است. علاقه‌مندان می‌توانند در فصل تابستان رنگ‌های قرمز و زرد را در این چشمه مشاهده کنند و در زمستان نیز رنگ‌های سبز نمایان می‌شود. همچنین برای رسیدن به این چشمه آب گرم راه‌های پیاده‌رو مختلفی وجود دارد که همین موضوع نیز به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است. چشمه آب گرم گرند پریسماتیک یلواستون به عنوان بزرگ‌ترین چشمه آب گرم آمریکا به شمار می‌رود که از قطری حدود 91 متر بهره می‌برد و دمای آن نیز حدود 71 درجه سانتی‌گراد اعلام شده است.

10. غار آبی دوس اوجوس (Dos Ojos cave)

آدرس: مکزیک، کیوآروو، تولوم، جاسینتو پات، 307 کیلومتری کاررترا

عجیب ترین مکان های زمین

از یکی از عجیب ترین مکان های زمین که سالانه میزان خیل عظیمی از گردشگران است می‌توان به غار آبی دوس اوجوس اشاره کرد که محل مناسبی برای غواصی نیز به شمار می‌رود. تاکنون حدود 82 کیلومتر از وسعت این غار شناسایی شده است که البته دارای 28 ورودی است. همچنین از این غار به عنوان یکی از طولانی‌ترین غارهای آبی جهان نام می‌برند که از عمیق‌ترین گذرگاه‌های غاری دنیا نیز برخوردار است. این گذرگاه دارای عمقی حدود 119 متر است.

11. زمین‌های دالول (Dallol)

آدرس: اتیوپی، آفار تراینگل، بیابان داناکیل

عجیب ترین مکان های زمین

زمین‌های دالول که در اتیوپی قرار دارند از لحاظ علمی یک نوع پدیده جغرافیایی محسوب می‌شوند که روی این زمین‌ها سازه‌های نمکی، چشمه‌های آب گرم اسیدی و آبفشان‌های گازدار وجود دارد. سالانه بسیاری از گردشگران برای بازدید از رنگ‌های زیبای این زمین‌های هیدروترمال به اتیوپی سفر می‌کنند. جالب است بدانید تا قبل از اختراع دوربین‌های پیشرفته تصویری از این مکان در دست نبود؛ چراکه این منطقه جزو داغ‌ترین مناطق روی سیاره زمین محسوب می‌شود و در تابستان دمای آن تا 114 درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا می‌کند، از این رو در آن زمان نگاتیو در دوربین ذوب شده و از بین می‌رفت.

12. آتشفشان مونا کیا (Mauna Kea)

آدرس: هاوایی، کائیلا کونا

عجیب ترین مکان های زمین

علاقه‌مندان برای رسیدن به آتشفشان مونا کیا می‌بایست یکی از طولانی‌ترین مسیرهای بدون توقف کوهنوردی در جهان را طی کنند، اما بدون شک این سختی‌ها ارزش دارد و می‌توان در بالای ابرها نظاره‌گر این آتشفشان و مناطق اطراف بود. آتشفشان مونا کیا جزو آتشفشان‌های خاموشی محسوب می‌شود که از سطح دریا حدود 4 هزار متر بالاتر بوده و در جزیر هاوایی واقع شده است. قسمت زیادی از این کوهستان در احاطه آب قرار دارد و به همین دلیل اگر از زیر آب ارتفاع این کوه را محاسبه کنیم به عدد 10 هزار متری می‌رسیم که از اورست نیز بلندتر خواهد بود. همچنین این آتشفشان دارای عمری حدود 1 میلیون ساله است.

13. دره ماه (Moon Valley)

آدرس: شیلی، سان پدرو، دره ماه

عجیب ترین مکان های زمین

اگر  از آن دسته افرادی هستید که آروز دارید به ماه سفر کنید و این آرزو را دست‌نیافتنی می‌دانید، دره ماه شیلی می‌تواند جایگزین مناسبی برای این آرزو باشد. بسیاری از گردشگران، دره ماه را قطعه‌ای از کره ماه می‌دانند که بر روی زمین قرار داده شده و می‌توانند با راه رفتن بر روی آن تجربه سفر به ماه را شبیه‌سازی کنند. این دره دارای ساختارهایی سنگی است که به دلیل ورزش باد و باران شدید فرسایش یافته و به این شکل درآمده‌اند. رنگ‌های سنگ‌ها و سازه‌های سنگی این منطقه نیز بسیار به ماه شباهت دارد.

14. پارک ملی لنسویس مارانهنسس (Lencois Maranhenses National Park)

آدرس: اندونزی، سمرو، توده تنگر، کوه برومو

عجیب ترین مکان های زمین

از یکی از زیباترین و بکرترین پدیده‌های جغرافیایی زمین می‌توان به پارک ملی شنی لنسوئیس مارانهنسس کشور برزیل اشاره کرد. تپه‌های شنی این پارک ملی بسیار مشهور بوده و بازدیدکنندگان زیادی را هرساله به سوی خود جذب می‌کند. در فصول بارانی سال و به خصوص ماه‌های ژوئن چاله‌های زمین این پارک با آب پر می‌شود و مناظر زیبایی را به وجود می‌آورند. در زمان بارش باران نیز بر روی زمین‌های شنی تالاب‌هایی ایجاد می‌شود که عمق برخی آنها به 3 متر نیز می‌رسد. متوسط بارش سالانه در این منطقه حدود 120 میلی‌متر اعلام شده است. همچنین برخی اوقات رودخانه‌های اطراف به تالاب‌های این پارک ملی می‌پیوندند که بازدیدکنندگان قادر خواهند بود ماهیان را در این پارک ملی مشاهده کنند.

15. صحرای سفید فرافره (White Desert: Farafra)

آدرس: مصر، فرافره، 45 کیلومتری روستای فرافره

عجیب ترین مکان های زمین

در نگاه اول ممکن است با دیدن صحرای سفید فرافره سطحی از پوشش برفی را تصور کنید. به دلیل سفید بودن این منطقه، نام صحرا سفید فرافره را برای آن در نظر گرفته‌اند. در کنار رنگ سفید این صحرا، صخره‌های بزرگ و به شکل قارچ آن باعث شده است تا بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. مساحت این صحرا حدود 2.5 میلیون کیلومتر است و جزو غربی‌ترین مناطق کشور مصر محسوب می‌شود که فقط قسمت شمالی این صحرا دارای رنگ سفید است. برخی از کارشناسان عنوان می‌کنند این منطقه در قرون وسطی مملو از آب بوده که پس از تبخیر آب و رسوب باقی مانده بدن جانوران چنین صخره‌های بزرگی ایجاد شده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

5 دیدگاه

  1. میگم خدای من آواتار کجا فیلم برداری کردن.
    پارک ملی ژانگ جیاجی

  2. واقعا همشون خیلی خیلی زیبا و عجیب بودن مخصوصا اون دو تا غارا

  3. ما خودمونم برای فرا زمینی ها سیاره خارجی حساب میشیم