راکتور هسته ای ناسا

راکتور هسته ای ناسا تا سال ۲۰۲۰ در مریخ مستقر خواهد شد

با اعلام ناسا یکی از اهداف این سازمان فضایی انتقال راکتور هسته ای ناسا تا سال ۲۰۲۰ به مریخ خواهد بود. این پروژه با همکاری وزارت انرژی آمریکا اجرا می‌شود.

پروژه کیلوپاور (Kilopower) یک پروژه مشترک میان ناسا و وزارت انرژی آمریکا (DOE) محسوب می‌شود که قصد دارند یک نیروگاه هسته ای را در فضا احداث کنند. اعضای این پروژه اخیرا اعلام کردند احتمال دارد راکتور هسته ای ناسا تا سال ۲۰۲۰ در مریخ مستقر شود. پروژه کیلوپاور یک راکتور شکافت هسته ای سبک وزن است که با شکافتن اتم‌های اورانیوم می‌تواند انرژی گرمایی تولید کرده و آن را به الکتریسیته تبدیل کند. پژوهشگران این پروژه اعلام کردند نیروگاه متحرک کیلوپاور قادر است به مدت ۱۰ سال به صورت مداوم فعالیت کند.

جزئیات انتقال راکتور هسته ای ناسا به مریخ

راکتور هسته ای ناسا

پاتریک مک‌کلور (Patrick McClure)، سرپرست پروژه کیلوپاور عنوان کرد:

من معتقد هستم ما این توانایی را داریم که این پروژه را تا ۳ سال آینده به طور کامل اجرایی کنیم و برای ارسال آن به فضا آن را آماده سازیم. از دید من ۳ سال برای تکمیل این پروژه زمان بسیار مناسبی است. از همین حالا برای انجام آن بسیار هیجان داریم و بر این باوریم که چنین پروژه‌ای قادر است اکتشافات جدیدی را به همراه داشته باشد.

البته پاتریک مک‌کلور برای انجام این پروژه یک زمان ۳ ساله را در نظر گرفت، اما ناسا برای آن هیچ زمان مشخصی را اعلام نکرد. راکتور هسته ای ناسا که یک راکتور متحرک محسوب می‌شود می‌تواند برای فضانوردانی که به ماه یا مریخ اعزام می‌شوند، بسیار مفید باشد. مدل اولیه این راکتور هم‌اندازه یک یخچال است و این امکان وجود دارد که آن را بر روی یک موشک متصل کرده و به فضا فرستاد. این پایگاه هسته‌ای قادر است حدود ۴۰ کیلووات قدرت تولید کند که با چنین نیرویی می‌توان برق ۸ خانه بر روی زمین را تامین کرد. گفتنی است این اولین بار نیست که ناسا از انرژی هسته‌ای استفاده می‌کند؛ زیرا تعداد زیادی از فضاپیماهای ناسا مانند مریخ نورد کنجکاوری از سوخت انرژی هسته‌ای بهره می‌برند.

راکتور هسته ای ناسا

پروژه کیلوپاور در سال ۲۰۱۷ و سال ۲۰۱۸ با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفت، اما تاکنون برای آزمایش این راکتور هسته‌ای در فضا برنامه‌ای انجام نشده است. به طور کلی نتایج آزمایش‌های این پروژه طی سال‌های گذشته با موفقیت بوده است و در سال ۲۰۱۸ این راکتور به کمک ژنراتور استرلینگ توانست انرژی گرمایی که از سوخت هسته‌ای ایجاد می‌شود را به الکتریسیته با کارایی ۳۰ درصد تبدیل کند که چنین مقداری از ژنراتور فضاپیماهای قبلی بسیار بیشتر است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. ایوووول داره این سازمان فضایى فوق پیشرفته ناسا
    😉

  2. ای ول به ناسا خدایی همیشه عالی بوده

  3. چ سرعتی مگر الان کسی هست اوضاع رو تخحت کنترو.ل داشته باشه