گرم ترین ماه

جولای 2019 گرم ترین ماه در طول تاریخ زمین بود!

جولای 2019 (تیر – مرداد 1398) گرم ترین ماه در طول تاریخ بوده است. افزایش بی‌سابقه دمای هوا حتی در برخی از کشورهای سردسیر دنیا، دردسرهای فراوانی ایجاد کرد.

طی آخرین روزهای سال 2018 اعلام شد رکورد گرما در سال 2019 شکسته می‌شود. بالا رفتن بی‌سابقه دمای هوا اتفاق جدیدی نیست و انسان‌ها عامل شدیدترین تغییرات اقلیمی در سه میلیون سال اخیر، سبب شده‌اند رکورد گرم ترین ماه، چپ و راست جابه‌جا شود! با این حال، در طول تاریخ مکتوب، جولای 2019 را باید گرم ترین ماه دانست.

ثبت رکورد گرم ترین ماه تاریخ در جولای 2019

این ادعا توسط سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) مطرح شده است. آن‌ها با در نظر گرفتن وضعیت دما در سطوح زمین و همچنین آب‌های سیاره خاکی و مقایسه آن با داده موجود از 140 سال قبل، جولای 2019 را گرم ترین ماه در طول تاریخ اعلام کردند. این موضوع نشان می‌دهد ادعای مطرح شده چندان دقیق نیست، چرا که با احتمالی هر چند پایین، امکان افزایش بی‌سابقه دما در کره زمین قبل از سال 1880 وجود دارد. همچنین ممکن است در خارج از تاریخ مکتوب و هزاران یا شاید میلیون‌ها سال قبل، تغییرات اقلیمی، بلایی مشابه سر ساکنان زمین آورده باشد.

بر اساس ارزیابی‌ها، در جولای سال 2019 متوسط دمای هوا 0.95 درجه سانتیگراد از متوسط دمای هوا طی قرن بیستم (15.8 درجه سانتیگراد) بیشتر بود. در مقایسه با رکورد قبلی به ثبت رسیده به عنوان گرم ترین ماه تاریخ در جولای 2016، متوسط دمای در جولای سال جاری 0.03 درجه سانتیگراد بیشتر بوده است.

برای افرادی که اخبار مرتبط با تغییرات اقلیمی و آب و هوایی را طی ماه‌های اخیر دنبال کرده‌اند، شنیدن خبر ثبت رکورد گرم ترین ماه تاریخ در جولای سال میلادی جاری تعجبی نیست. طی چند ماه اخیر، موج گرما، سبب بروز تلفات در کشورهای اروپایی شده و صدها میلیارد تن کوه یخ را ذوب کرد، اتفاقی که به افزایش بی‌سابقه سطح آب اقیانوس‌ها و آب‌های آزادی منجر شده است. طبق اعلام NOAA، در هر دو منطقه قطب شمال و قطب جنوب، حجم کوه‌های یخی طی 41 سال اخیر به کمترین میزان رسید.

گرم ترین ماه

عجیب‌ترین متوسط دمای هوا در منطقه آلاسکا، شرق کانادا و مرکز روسیه ثبت شده‌ است. در مناطق نام برده، متوسط دمای هوا حداقل 2 درجه سانتیگراد در مقایسه با همیشه بیشتر بوده است.

از نظر دمای سطح زمین، بین ژانویه تا جولای 2019 (دی 1397 تا مرداد 1398) در مقایسه با بازه زمانی مشابه طی 140 سال قبل، گرم ترین دوره بوده است، به طوری که متوسط دمای هوا در سراسر دنیا 1.46 درجه سانتیگراد بالاتر از حد نرمال بود. پیش از این، رکورد در دست سال 2016 و 2017 قرار داشت! این موضوع نشان می‌دهد روال افزایش بی‌سابقه دمای هوا چند سالی است آغاز شده و احتمالا ادامه خواهد داشت. از نظر دمای آب، ژانویه تا جولای 2019 در مقایسه با بازه زمانی یکسان از سال 1880 تا امروز، بعد از سال 2016، گرم ترین دوره به شمار می‌رود.

متاسفانه میزان انتشار کربن در سراس دنیا روز به روز افزایش پیدا کرده و رکوردهای بالاتری در این رابطه به ثبت می‌رسد. در سال 2018 میزان کربن موجود در کره زمین به بیشترین میزان ممکن در طول تاریخ رسید. بر اساس هشدار IPCC، باید به منظور جلوگیری از افزایش بیشتر از 1.5 درجه‌ای متوسط دمای هوا راهکارهایی اساسی اتخاذ شود. این انجمن از همه دانشمندان دنیا درخواست کرده راهکاری در این رابطه پیدا کنند.

طبق گفته‌های IPCC، پیش از این تاثیر وحشتناک افزایش 1.8 درجه‌ای متوسط دما را دیده‌ایم که چگونه در کنار ذوب کرده صدها میلیارد تن از یخ‌های قطب جنوب و شمال، سبب بروز تغییرات اقلیمی کشنده می‌شود. به عقیده این انجمن، برای جلوگیری از بحرانی شدن اوضاع، کشورهای مختلف باید اقدامات بی‌سابقه‌ای انجام بدهند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. گرم ترین ؟؟؟ خدا رحم کنه

  2. این مقاله تکراری نیست؟قبلا هم که گذاشته بودینش