عمیق ترین چاه کره زمین

با عمیق ترین چاه کره زمین آشنا شوید؛ چاهی با عمق ۱۲ کیلومتر!

در این مقاله قصد داریم شما را با عمیق ترین چاه کره زمین آشنا کنیم؛ چاهی با عمق ۱۲ کیلومتر که اکنون بدون نظارت خاصی، به حال خود رها شده است!

در غرب کشور روسیه نقطه‌ای رها شده و متروکه وجود دارد که مملو از قطعات فلز و بُتُن است. در نگاه اول، احتمالا هیچ چیزی در این منطقه نمی‌تواند نظر شما را به خودش جلب کند. اما اگر کمی عمیق‌تر نگاه کنید، یک دیسک فلزی بسیار قدیمی خواهید یافت که با دقت به زمین مهر و موم شده است. با دیدن این دیسک فلزی، احتمالا حدس می‌زنید که در زیر آن، یک چاه حفر شده است و حدستان هم درست خواهد بود. اما این چاه، یک چاه عادی نیست؛ این چاه، عمیق ترین چاه کره زمین است!

با عمیق ترین چاه کره زمین بیشتر آشنا شوید

عمیق ترین چاه کره زمین به طور رسمی، با نام چاه اَبَرژرف کولا (Kola Superdeep Borehole) شناخته می‌شود. این چاه بسیار عمیق، ۱۲ کیلومتر عمق دارد. عمق این چاه از درازگودال ماریانا (Mariana Trench) در اقیانوس آرام هم بیشتر است. اگر با درازگودال ماریانا آشنایی ندارید، باید بگوییم که این ماریانا، نه تنها عمیق‌ترین نقطه از عمیق‌ترین اقیانوس کره زمین است، بلکه ژرف‌ترین نقطه پوسته زمین هم محسوب می‌شود! درواقع می‌توان این موضوع را به این صورت عنوان کرد که عمیق ترین چاه کره زمین از عمیق ترین گودال طبیعی پوسته زمین هم عمیق‌تر است!

عمیق ترین چاه کره زمین

تصویری از یوری اسمیرنوف، زبان‌شناس مشهور، در بالای چاه ابرژرف کولا

نکته جالب در رابطه با چاه اَبَرژرف کولا این است که هیچ هدف مادی یا غیرعلمی‌ای پشت حفر آن نبوده و این چاه برای مثلا دستیابی به سوخت‌های فسیلی حفر نشده است. استارت حفر این چاه، ۵دهه پیش و در دهه ۱۹۷۰میلادی زده شد. هدف از حفر این چاه هم فقط و فقط، افزایش علم بشر در رابطه با شرایط اعماق زمین بود. با وجود اینکه این چاه توانست اطلاعات قابل توجهی از اعماق زمین برای بشر به عمل بیاورد، ولی هنوز هم که هنوز است دانش ما از اعماق زمین، بسیار اندک است. به قول آقای هَنک گرین (Hank Green) که یکی از موسسان کانال علمی/آموزشی بسیار مشهور SciShow در یوتیوب است:

ما می‌دانیم آن سوی منظومه شمسی خودمان چه چیزهایی وجود دارد اما از چیزی که دقیقا زیر پایمان است، بی‌خبر هستیم!

همانطور که گفته شد، استارت حفر چاه ابرژرف کولا در دهه ۱۹۷۰میلادی زده شد. اما دو دهه بعد و در سال ۱۹۹۴ بود که دانشمندان و تیم حفاری توانستند به عمق ۱۲ کیلومتری پوسته زمین برسند و این چاه را به عمیق ترین چاه کره زمین تبدیل کنند. حال شاید برایتان این سوال بوجود آمده باشد که چرا عمق این چاه از سال ۱۹۹۴ تاکنون، بیشتر نشده است؟

دلیل این موضوع این است که در همان سال ۱۹۹۴، دانشمندان در عمق ۱۲ کیلومتری کره زمین به سنگ‌هایی رسیدند که عملا رسوخ‌ناپذیر هستند! دلیل رسوخ‌ناپذیر بودن این سنگ‌ها، محکم بودن آن‌ها نیست؛ دلیل این موضوع، داغ بودن بیش از حد آن‌ها است! دمای این سنگ‌ها، چیزی حدود ۱۸۰درجه سانتی‌گراد است، یعنی حدودا ۸۰درجه داغ‌تر از چیزی که دانشمندان انتظار داشتند! به مدت تقریبا ۱۴سال، دانشمندان و تیم حفاری هرچه در چَنته داشتند را برای حفر کردن این سنگ‌های داغ، رو کردند اما متاسفانه هرگز موفق به شکست طبیعت نشدند و نهایتا هم در سال ۲۰۰۸ چاه ابرژرف کولا را به حال خود رها کنند. البته بالای این چاه به طور کامل مهر و موم شده و هیچ‌چیزی نمی‌تواند وارد آن شود… یا از آن خارج شود!

عمیق ترین چاه کره زمین

دستاوردهای عمیق ترین چاه کره زمین برای جامعه علمی

اما شاید برایتان این سوال بوجود آمده باشد که این چاه ۱۲ کیلومتری، هیچ دستاورد علمی‌ای هم برای بشر به همراه داشته یا بجز کسب عنوان عمیق ترین چاه کره زمین دیگر هیچ دستاوردی نداشته است؟

اولین دستاورد علمی چاه ابرژرف کولا یافتن آب در عمق ۱۲ کیلومتری پوسته زمین بود! تا پیش از حفر شدن این چاه، دانشمندان فکر این را هم نمی‌کردند که در چنین عمق بسیار زیادی، بتوان آب پیدا کرد!

دستاورد مهم بعدی این چاه اَبَرژرف، یافتن فسیل‌های میکروسکوپیک از ۲۴گونه موجودات تک‌سلولی که میلیون‌ها سال پیش منقرض شده‌اند، بود. این فسیل‌ها در عمق ۷کیلومتری زمین یافت شدند و به دانشمندان این ایده را دادند که ممکن است در اعماق زمین، حیات وجود داشته باشد! اگر با آثار نویسنده بسیار بزرگ آثار علمی تخیلی، ژول وِرن (Jules Verne) و مخصوصا داستان بسیار معروف او یعنی سفر به اعماق زمین (با نام اصلی Voyage au centre de la Terre و نام انگلیسی Journey to the Center of the Earth) آشنایی داشته باشید، مطمئنا با ایده حیات در اعماق زمین، به هیچ عنوان غریبه نیستید!

سفر به مرکز زمین

پوستری از فیلم Journey To The Center Of The Earth برگرفته از رمان سفر به مرکز زمین اثر ژول ورن

دستاورد بسیار مهم بعدی چاه اَبَرژرف کولا هم چیزی است که هنوز به طور کامل از آن بهره‌برداری نشده است! درواقع همان سنگ‌های بسیار داغی که مانع ادامه کار تیم حفرکننده چاه شده، دستاورد بعدی کولا است! فقط داغ بودن بسیار زیاد این سنگ‌ها نیست که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است، عمر و قدمت این سنگ‌ها نیز بسیار حیرت‌انگیز است! این سنگ‌ها، چیزی حدود ۲.۷میلیارد سال عمر دارند! اگر دانشمندان بتوانند نمونه‌هایی از این سنگ‌ها را از چاه کولا خارج کنند، ممکن است بتوانند به اسرار غیرقابل تصوری راجع به سیاره زمین دست پیدا کنند!

درست است که فرایند حفر عمیق ترین چاه کره زمین به مدت ۲۵ سال است که متوقف شده و حدود ۱۱سال پیش هم دانشمندان، رسما از ادامه حفاری این چاه ابرژرف انصراف دادند؛ اما این موضوع به هیچ عنوان نشان دهنده تسلیم شدن همیشگی بشر برای درنوردیدن اعماق زمین نیست. اکنون چیزی حدود ۱۱سال از ترک این چاه توسط دانشمندان می‌گذرد و با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی طی یک دهه اخیر، به احتمال بسیار زیاد، دیر یا زود خبر ادامه حفر این چاه یا حفر شدن چاه‌هایی مشابه را خواهیم شنید. بسیار بعید است که رسیدن به عمق ۱۲ کیلومتری کره زمین، سر حد توانایی‌های بشر باشد!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. حالا عمیق ترین هم باشه که چی چه ربطی داره