تقویم نجومی مهر 98

تقویم نجومی مهر ۹۸ ؛ رصد سیاره تیر و بارش شهابی جباری

تقویم نجومی مهر ۹۸ جذاب‌ترین پدیده‌های نجومی را برای علاقه‌مندان به این حوزه دارد. بارش شهابی جباری، رصد سیاره تیر و هم‌نشینی ماه و مشتری از مهم‌ترین رویدادهای فضایی این ماه هستند.

عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران عنوان کرد پدیده‌های نجومی هر ماه برای بسیاری از محققان و نویسندگان حائز اهمیت است، همچنین علاقه‌مندان تازه‌کار نیز با مطلع شدن از زمان این رویدادهای فضایی می‌توانند از فرصت رصد و عکاسی از این پدیده‌های زیبا استفاده کرده و خود را آماده سازند. در ادامه مهم‌ترین رویدادهای فضایی تقویم نجومی مهر ۹۸ را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

همچنین بخوانید:

تقویم نجومی سال ۹۸

تقویم نجومی مهر ۹۸

سه‌شنبه ۲ مهر

ستاره مشهور سر پیکر پسین (پولوکس) در ساعت ۳:۰۴ بامداد در صورت فلکی دو پیکر در ۵.۹ درجه شمال هلال کاهنده محرم قرار خواهد گرفت.

چهارشنبه ۳ مهر

خوشه ستاره‌ای باز کندوی عسل در ساعت ۰۰:۴۵ دقیقه بامداد روز چهارشنبه ۳ مهر فقط در ۰.۴ درجه جنوب هلال ماه قرار می‌گیرد. در ساعت ۲ بامداد این اجرام آسمانی از افق شرق-شمال شرق طلوع می‌کنند که برای عکاسان نجومی یک صحنه بسیار زیبا را فراهم خواهند ساخت.

پنجشنبه ۴ مهر 

ستاره معروف دل شیر در ساعت ۱۲ ظهر و در شرایط نور روز در ۳.۳ درجه جنوب ماه قرار می‌گیرد و علاقه‌مندان می‌توانند در بامداد این روز پیش از روشن شدن هوا نزدیک‌ترین فاصله این اجرام با یکدیگر را رصد کنند.

شنبه ۶ مهر

کره ماه در روز شنبه ۶ مهر و در ساعت ۵:۵۷ بامداد به کمترین فاصله با سیاره زمین خواهید رسید و در این زمان فاصله ماه تا زمین حدود ۳۵۷ هزار و ۸۰۳ کیلومتر خواهد بود. در همین روز و در ساعت ۲۱:۵۶ دقیقه ماه نو می‌شود.

یکشنبه ۷ مهر

علاقه‌مندان به رصد سیاره تیزپای تیز می‌توانند در آسمان شامگاهی این شب‌ها آن را رصد کنند. در ساعت ۷:۴۵ دقیقه صبح این ستاره به جدایی ۱.۲ درجه‌ای ستاره بی‌ژوبین (سماک اعزل) در صورت فلکی خوشه و یا سمبله خواهد رسید که بعد از غروب خورشید و در شامگاه این روز هم‌نشینی آنها قابل رصد خواهد بود. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تاکید کرد در شامگاه این تاریخ برای رصد هلال شامگاهی صفر ۱۴۴۱ نیز شرایط مناسبی فراهم می‌شود که قدری بالاتر و در سمت راست سیاره ناهید قابل مشاهده خواهد بود.

پنجشنبه ۱۱ مهر

هم‌نشینی ماه و مشتری که یکی از پدیده‌های مورد جذاب علاقه‌مندان نجوم محسوب می‌شود. در ساعت ۲۳:۵۳ دقیقه این تاریخ رخ می‌دهد. در این شب سیاره عظیم برجیس در ۱.۹ درجه جنوب هلال افزاینده ماه قرار خواهد گرفت. در حوالی ساعت ۲۱ این اجرام نزدیک به هم در افق جنوب غربی غروب قرار می‌گیرند.

شنبه ۱۳ مهر

در ساعت ۲۰:۱۷ دقیقه شنبه ۱۳ مهر کره ماه به وضعیت تربیع اول خواهد رسید و در ساعت ۲۲:۱۹ دقیقه همین شب کره ماه در گره نزولی قرار می‌گیرد.

یکشنبه ۱۴ مهر

در ۰۰:۱۸ دقیقه بامداد روز یکشنبه ۱۴ مهر سیاره کیوان فقط ۰.۳ درجه جنوب ماه خواهد بود و این اجرام پیش از ساعت ۲۳ شنبه ۱۳ مهر غروب خواهند کرد.

پنجشنبه ۱۸ مهر

در ساعت ۲۱:۵۹ دقیقه پنجشنبه ۱۸ مهر کره ماه به اوج زمینی خواهد رسید و فاصله آن با زمین حدود ۴۰۵ هزار و ۹۰۲ کیلومتر خواهد بود.

دوشنبه ۲۲ مهر 

در ساعت ۰۰:۳۸ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲۲ مهر کره ماه در وضعیت بدر یا همان ماه کامل خواهد رسید.

جمعه ۲۶ مهر

ستاره چشم کاو یا دبران در روز جمعه ۲۶ مهر و در ساعت ۱:۲۱ دقیقه بامداد در ۲.۹ درجه جنوب کوژ کره ماه افزاینده قرار می‌گیرد.

یکشنبه ۲۸ مهر

سیاره تیر در این روز و در ساعت ۷:۳۰ دقیقه صبح به حداکثر کشیدگی شرقی خود می‌رسد و جدایی آن با سیاره خورشید ۲۴.۶ درجه خواهد بود. از این رو در شامگاه یکشنبه ۲۸ مهر فرصت مناسبی برای این جرم آسمانی شبیه ستاره و کم‌نور در افق جنوب غرب خواهد بود. علاوه بر این، در ساعت ۱۰:۵۸ دقیقه صبح یکشنبه ۲۸ مهر کره ماه به گره صعودی خواهد رسید.

دوشنبه ۲۹ مهر 

در ساعت ۱۶:۰۹ روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه به وضعیت تربیع آخر می‌رسد.

سه‌شنبه ۳۰ مهر

بارش شهابی جباری آخرین رویداد تقویم نجومی مهر ۹۸ خواهد بود که در ساعت ۲:۳۰ بامداد سه‌شنبه به اوج خواهد رسید. همچنین در بامداد این روز خوشه باز M44 در جنوب ماه قرار می‌گیرد و به کره ماه بسیار نزدیک مشاهده خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. بارش شهابی خیلی خوشگله و زیباس

  2. کاش یکم بیشتر توضیح میدادید