تلویزیون 8K

استانداردهای تصویری تلویزیون 8K ال جی چگونه شکل گرفته است؟

شرکت ال جی توانسته بهترین و بالاترین نوع تلویزیون 8K واقعی را ارائه کند و نظر مثبت متخصصان و همچنین استانداردهای گوناگون این حوزه را به دست بیاورد.

در حال حاضر OLED بهترین تکنولوژی برای یک تلویزیون خانگی است؛ زیرا بهترین سطح تیرگی را به همراه روشنایی کافی و رنگ‌های فوق‌العاده به نمایش می‌گذارد و زمان پاسخ‌گویی بسیار پایینی هم دارد (قابل توجه گیمرها). ال جی توانسته بر روی بستر OLED به چنان پیشرفتی برسد که پس از یکه‌تازی بازار تلویزیون های 4K، اکنون به گواه متخصصان و استانداردهای گوناگون بهترین و بالاترین کیفیت 8K را ارائه نموده است.

داستان استانداردهای تصویری تلویزیون 8K

اگرچه هنگام مقایسه ممکن است استانداردهای تصویری و میزان پایبندی یک محصول به آن‌ها در ذهن خریدار موضوعی چندان ملموس نباشد؛ اما در عمل و هنگام استفاده این تفاوت‌ها کاملا درک خواهند شد. برای مثال یکی از استانداردهایی که ال جی در تلویزیون‌هایش شدیدا به دنبال رعایت آن بوده، نوسان فرکانس یا CM نامیده می‌شود که به شیوه چینش و فاصله پیکسل‌ها از یکدیگر برمی‌گردد. احتمالا در اخبار زیادی به آن برخورده و به سادگی از آن گذشته باشید، چون تاکنون کسی در صنعت تلویزیون روی آن تاکیدی نداشته و برایتان ناآشنا است؛ اما به خاطر داشته باشید، بدون شک ابزار سنجش CM در نهایت آن چیزی است می‌تواند بگوید یک تلویزیون 8K واقعی هست یا نیست!

این استاندارد علاوه بر اینکه می‌تواند موضوع تبلیغاتی مناسبی برای شرکت‌ها باشد، اهمیت اصلی آن در این است که تکنولوژی تلویزیون‌ها روزبه‌روز پیشرفته‌تر شده و عمق بیشتری می‌یابد، لذا ضروری است هنگام خرید محصولات با آخرین تکنولوژی ، از اصطلاحات جدید نیز اطلاع داشته و استانداردها را بشناسیم تا مناسب‌ترین خرید را داشته باشیم.

اما داستان CM چیست و آیا واقعا تعریف خوبی برای تشخیص تلویزیون بهتر است؟

به ساده‌ترین شکل، CM میزان توانایی تلویزیون در تشخیص و تفرق میان یک پیکسل با پیکسل‌های کناری آن است. طبق نظر کمیته بین‌المللی سنجش نمایشگر (ICDM)، در تعیین و تشخیص رزولوشن یک تلویزیون، نوسان کنتراست بسیار مهم‌تر از تعداد پیکسل‌ها است؛ زیرا اگر امکان تشخیص یک پیکسل از همسایگانش را نداشته باشیم، نمی‌توانیم پیکسل‌ها را کاملا مستقل در نمایش تصویر به کار گیریم. در نتیجه وضوح تصویر دلخواه و ایده‌آلی نخواهیم داشت.

تلویزیون 8K

برای درک بهتر موضوع، بد نیست نگاهی به تصویر بالا بیاندازید. در سمت چپ پیکسل‌های یک تلویزیون با CM پایین را مشاهده می‌کنید. در سمت راست هم پیکسل‌های تلویزیون Nanocell 8K LED ال جی به تصویر درآمده‌اند که توانسته نمره CM بسیار عالی 90 درصد را کسب کند. درحالی‌که در تصویر سمت چپ پیکسل‌ها آشفته و به هم ریخته‌اند، اما در تلویزیون ال جی بسیار واضح و متمایز می‌توان آن‌ها را دید. این در حالی است که در مدل‌های OLED ال جی داستان از این هم بهتر می‌شود.

و همین استاندارد‌ها است که نبرد بر سر واژه 8K واقعی همچنان ادامه داده است و به نظر می‌رسد که روزبه‌روز بیشتر هم خواهد شد. تا جایی که به تازگی انجمن تکنولوژی مصرفی یا CTA که یکی از بزرگ‌ترین موسسات استاندارد و انجمن‌های صنفی آمریکا و برگزارکننده نمایشگاه عظیم CES است، لوگو و استانداردی اختصاصی برای نمایشگرها با عنوان 8K Ultra HD تعریف کرده که بیشترین تکیه آن بر استانداردهای تعریف شده توسط گروه‌های مستقلی چون ICDM و ANSI است. نکته جالب این استاندارد جدید آن است که تمامی تلویزیون های 8K ال جی توانسته‌اند با موفقیت مقدار CM تعریف‌شده در این استاندارد برای دریافت حق استفاده از لوگوی 8K Ultra HD را کسب کنند و جالب‌تر اینکه تقریبا هیچ‌یک از رقبا تاکنون به این استاندارد و لوگو دست نیافته‌اند.

در تلویزیون های 8K حدود 33 میلیون پیکسل کوچک کنار هم نشسته‌اند، اما اصل داستان چگونگی همکاری و همراهی معنی‌دار این پیکسل‌ها با یکدیگر است. بدون شک رقبای دیگر همچون تولیدکنندگان تلویزیون های QLED سعی می‌کنند با زرنگی از کنار تعاریفی چون CM رد شده و آن را بی‌اهمیت جلوه دهند، اما وقتی پای موسسات استاندارد بین‌المللی چون ICDM و CTA به میان می‌آید، دیگر نباید ساده از کنار این موضوع عبور کرد. به همین منظور حتی گروهی از رقبا انجمنی برای 8K تشکیل داده‌اند تا تعاریف استانداردی برای خودشان داشته باشند تا مجبور به رقابت و رعایت استانداردهای مرسوم نشوند! استاندارد این انجمن تازه تاسیس می‌گوید که یک تلویزیون 8K باید رزولوشن 8K داشته باشد و تصاویر را در آن اندازه با سرعت 60 فریم بر ثانیه پخش کند. همچنین حداقل روشنایی آن در حالت حداکثری 600 نیت باشد. علاوه بر این از فرمت پخش ویدیوی با کدک  HEVC  را پشتیبانی کند و از طریق HDMI2.1 امکان پخش 8K با سرعت 60 فریم بر ثانیه یا 4K با سرعت 120 فریم بر ثانیه را داشته باشد. از دیگر شروط این استاندارد پشتیبانی از HDR است.

جالب اینجا است که استاندارد این انجمن هیچ اشاره‌ای به CM یا نوسان کنتراست مورد تائید ICDM و CTA نمی‌کند؛ که البته ال جی تمامی شرایط استاندارد این انجمن و بیش از آن را دارا است.

این مطلب در قالب رپورتاژ آگهی و توسط شرکت های ثالث به عنوان بیانیه مطبوعاتی یا متن تبلیغاتی برای گجت نیوز ارسال شده و گجت نیوز در قبال موارد مندرج در آن مسئولیتی ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*