جایزه نوبل ادبیات 2019

جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ به دو نویسنده اتریشی و لهستانی رسید

جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۹ به نویسنده اتریشی به نام پیتر هاندکه رسید. نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ نیز که در سال گذشته اعطا نشد به نویسنده لهستانی به نام اولگا تورکاچوک تعلق گرفت.

جایزه نوبل ادبیات یکی از مطرح‌ترین جوایز ادبی در جهان محسوب می‌شود، اما جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ با توجه به رسوایی اخلاقی و مالی در آکادمی سوئد به عنوان نهاد تعیین کننده به کسی تعلق نگرفت. از این رو جایزه سال گذشته به شاعر ۵۷ ساله لهستانی به نام اولگا تورکاچوک (Olga Tokarczuk) رسید و پیتر هاندکه (Peter Handke) شاعر ۷۶ ساله اتریشی نیز موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ شد.

آشنایی با برندگان نوبل ادبیات ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸

نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ به اولگا تورکاچوک به عنوان نویسنده، شاعر و کنشگر اجتماعی و روشنفکر لهستانی رسید. وی همچنین در سال ۲۰۱۸ برای رمان پروازها موفق به دریافت جایزه بوکر بین‌المللی شد. اولگا تورکاچوک به واسطه این اثر جایزه نایک (NIKE) لهستان را به عنوان مهم‌ترین جایزه ادبی این کشور نیز به دست آورد. وی که مدرک روانشناسی خود را از دانشگاه ورشو لهستان کسب کرده به دلیل لحن اسطوره‌ای آثار خود بسیار معروف شده است.

نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ به پیتر هاندکه رسید که یک نمایشنامه‌نویس، داستان‌نویس و مترجم اتریشی بوده و قبل از آن موفق شد جوایز معتبری چون جایزه کافکا و جایزه گئورگ بوشر را به دست آورد. گفتنی است علی اصغر حداد، مترجم مطرح آلمانی به فارسی یکی از آثار آن را به زبان فارسی ترجمه کرده است.

آکادمی سوئد با انتشار یادداشت کوتاهی در خصوص دلیل اهدا جایزه نوبل به این نویسندگان اعلام کرد اولگا تورکاچوک از خیال‌انگیزی روایی بهره می‌برد که در کنار شورمندی درونی آثاری را خلق می‌کند که از مرزهای یک نوع زندگی خاص عبور می‌کند. پیتر هاندکه نیز برای ایجاد چنین آثاری که بسیار تاثیرگذار هستند از نبوغ زبان‌شناختی و منحصربه‌فرد خود استفاده می‌کند که به نوعی در تجربیات بشری جستجوی عمیقی را انجام می‌دهد. گفتنی است به برندگان نوبل ادبیات جایزه‌ای به مبلغ ۹ میلیون کرون سوئد برابر با ۹۰۰ هزار دلار آمریکا اهدا می‌شود و جایزه این نویسندگان در ماه دسامبر به همراه لوح مخصوص به آنها اعطا خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. اصلا انسان های مطرحی هم نبودن

    ای کاش به یک رمان نویس قهار مثل برونته میدادنش

  2. نوبل دیگر ارزش سال های دور را ندارد. اما اگر ارزشش را جدی می گرفتیم در چنین سطحی از ادبیات مشخصآ میلان کوندرا لایق ترین نویسنده است. هرچند که خودش هم تمایلی به دریافت چنین جایزه ای ندارد.

  3. به نظر من که لیاقت دریافتش رو نداشتند