طرح معیشتی دولت

آدرس سایت طرح معیشتی دولت به همراه جزئیات یارانه حمایت معیشتی

با افزایش قیمت بنزین، قرار شد دولت درآمد حاصل شده از این افزایش قیمت را در قالب یارانه حمایت معیشتی به مردم پرداخت کند. در ادامه، جزئیات این طرح و آدرس ثبت نام طرح معیشتی دولت را بررسی می‌کنیم.

از ساعت صفر جمعه ۲۴ آبان ۹۸، طرح سهمیه بندی بنزین اجرا شد و قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ و قیمت بنزین آزاد به ۳۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرد. دولت همزمان با اعلام سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، از اجرای طرح حمایت معیشتی خبر داد و اعلام کرد درآمد حاصل شده از افزایش قیمت بنزین به مردم بازگردانده خواهد شد. بر اساس اعلام دولت از ۲۵ میلیون خانوار کشور، ۱۸ میلیون خانوار یارانه حمایت معیشتی یا همان یارانه بنزینی را دریافت می‌کنند که در مجموع حدود ۶۰ میلیون نفر مشمول دریافت این یارانه می‌شوند.

طرح معیشتی دولت

به این ترتیب قرار شد به خانوار تک نفره ۵۵ هزار تومان، به خانوار دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، به خانوار سه نفر ۱۳۸ هزار تومان، به خانوار چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و به خانوار پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان پرداخت شود. این مبلغ به صورت هر ماهه پرداخت می‌شود و هیچ ارتباطی به یارانه‌های نقدی ندارد و به صورت جداگانه پرداخت خواهد شد.

با تصمیم دولت و اعلام علی ربیعی، سخنگوی دولت، مرحله اول یارانه حمایت معیشتی در سه مرحله ۲۷ آبان، ۳۰ آبان و ۲ آذر به مشمولان پرداخت می‌شود. حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت افرادی که یارانه می‌گیرند و جزو سه دهک بالای درآمدی نیستند سبد حمایت معیشتی را دریافت می‌کنند و در مرحله بعد برای افراد جا مانده از دریافت یارانه نقدی و کسانی که پیش از این انصراف خود را از دریافت یارانه نقدی اعلام کرده بودند اما اکنون خواهان دریافت حمایت معیشتی هستند، واریز می‌شود.

طرح معیشتی دولت

به گفته میرزایی، ۲۵ میلیون نفر از افراد جامعه مشمول طرح سبد حمایت معیشتی دولت نیستند. در دور اول، ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار مشمول طرح حمایت معیشتی شدند و در مراحل اول بیش از ۲ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت ۶۰ میلیون نفری که کمک معیشتی به آنها پرداخت شده بدون بررسی اطلاعات مالی نبوده و کسانی که دارای ملک بیشتر از ۹۰۰ میلیون و یک میلیارد تومان یا درآمدهای دیگری هستند یا خودروی با ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون تومان دارند یا سه سفر خارجی غیر زیارتی در سال داشته‌اند، جزو افراد با تمکن مالی محسوب می‌شوند و بسته معیشتی را دریافت نمی‌کنند.

نحوه ثبت درخواست یارانه معیشتی

همچنین با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شرایطی فراهم شد تا افرادی که خود را مستحق کمک معیشتی می‌دانند از طریق کد دستوری ستاره ۶۳۶۹ مربع (#۶۳۶۹*) و با ارسال شماره ملی سرپرست خانوار، تقاضای خود را ثبت و ظرف ۲۴ ساعت بعد، کد رهگیری دریافت کنند. کسانی که تقاضای خود را از طریق کد دستوری مذکور ثبت کنند، در واقع اجازه بررسی حساب‌های بانکی خود را به دولت می‌دهند و اگر شرایط لازم را داشتند و جزو طبقه‌های متوسط و کم درآمد بودند، مبلغ طرح حمایت معیشتی را دریافت می‌کنند. احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره گفت کسانی که می‌خواهند بسته‌های معیشتی را بگیرند، اگر راضی نیستند که دولت به سیستم بانکی‌شان مراجعه کند، از گرفتن بسته معیشتی انصراف بدهند.

شاخص‌های مشمول نشدن در طرح معیشتی دولت

شاخص‌های اعلام شده برای عدم دریافت یارانه معیشتی دولت به شرح زیر هستند:

۱. خانوارهایی که اعضای آن دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور همزمان هستند یا خانوارهایی که دارای دو واحد ملکی هستند.

۲. خانوارهایی که ارزش ملک آنها در تهران و کلانشهرها ۱۲ میلیارد ریال و در سایر شهرستان‌ها ۹ میلیارد ریال باشد.

۳. خانوارهایی که دارای خودروی سواری با ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون تومان یا خودروی عمومی با ارزش بیش از ۴۰۰ میلیون تومان باشند.

۴. کارفرمایانی که بیش از ۳ بیمه پرداز داشته باشند.

۵. خانوارهایی که بیش از ۳ سفر خارجی غیر زیارتی داشته‌اند.

۶. گیرندگان تسهیلات بانکی به مبلغ جمعا بیش از ۳ میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند.

به این ترتیب خانوارهایی که یکی از شرایط بالا را داشته باشند، یارانه بنزینی را از دولت دریافت نمی‌کنند. خانواده‌هایی که در سامانه ستاره ۶۳۶۹ مربع درخواست خود را ثبت کرده‌اند، اما به آنها پیامک ارسال نشده است، می‌توانند به سایت حمایت به آدرس Hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند، کد ملی و شماره حسابی که با آن یارانه دریافت می‌کنند را وارد و درخواست خود را ثبت کنند. بنابراین تمام افرادی که پیامک ارسال کردند، اما کد رهگیری دریافت نکرده‌اند، می‌توانند با وارد کردن شماره حساب واریز یارانه‌های نقدی به جای کد رهگیری در سایت مذکور، درخواستشان را ثبت کنند. خانواده‌هایی که یارانه نقدی دریافت نکرده‌اند و مشمول بسته حمایتی هم نشده‌اند باید منتظر صدور اطلاعیه‌های بعدی ستاد معیشتی باشند و از اول دی‌ماه به پلیس +۱۰ مراجعه کنند که در فرصت‌های بعدی توضیحات لازم در این رابطه اعلام خواهد شد.

آدرس سایت طرح معیشتی دولت

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد سرپرستان خانواری که خود را مشمول دریافت طرح حمایت معیشتی می‌دانند تا روز ۲۰ آذرماه فرصت دارند تا درخواست خود را در سایت Hemayat.mcls.gov.ir ثبت کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. این سایت مزخرف عدم دسترسى میده زررررررشک

  2. گور باباشون با این طرح مسخره شون همین هم موقتیه بزودى برداشته میشه اینا دلشون بحال مردم نمى سوزه

  3. کسی که یه خونه ۲۰۰ میلیونی داره و یه شغل با حقوق ۱۲۰۰ با ۳ خانوار . طبق قانون اول مشمول این طرح نمیشه؟ واقعا جای تاسف داره.