در حسرت اینترنت پرسرعت: آیا این رواست؟!

 

 
مدیرکل نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با خبرگزاري ها، در مورد مشکلات اخیر کاربران اینترنتی برای عدم دسترسی مناسب به سایتهای اینترنتی و نیز مواردی که از آن به کم فروشی پهنای باند تعبیر می شود، گفته است: 
 
"اینکه کاربران در بازکردن برخی سایتها مشکل دارند را نمی توان دلیلی بر کندی سرعت اینترنت دانست…بحث اینترنت بحثی احساسی نیست که کاربر احساس کند سرعتش پایین آمده است و یا خیر؛ بلکه تمامی ابزارهای سنجش سرعت اینترنت وجود دارد که به راحتی می توان مشخص کرد که کاربر با چه سرعتی به اینترنت دسترسی دارد… تاکنون با حجم قابل توجهی از شکایت در رابطه با کم فروشی پهنای باند اینترنت مواجه نبوده ایم… اگر کاربر یک سرویس 128 کیلوبیتی را با نرخ اشتراک 10 دریافت کند حداقل سرعتی که دارد 1.6 کیلوبایت یا 12.8 کیلوبیت و حداکثر 16 کیلوبایت یا همان 128 کیلوبیت خواهد بود و چنانچه در مواقع مختلف هر 10 نفر دارای این اشتراک، به صورت همزمان از این سرویس استفاده کنند به طور قطع سرعت سرویس کاربر از سرعت اینترنت دایل آپ هم پایین تر می آید…باز شدن و نشدن یک سایت به سرعت بستگی کامل ندارد و به راحتی نمی شود گفت که اگر به عنوان مثال یاهو و یا گوگل باز نمی شود پس سرعت اینترنت مشکل دارد." 
 
آنچه این مقام مسوول در باب سرعت اینترنت گفته ، از نظر فنی کاملاً صحیح است و چه بسا ممکن است وجود مشکل در سرور یک سایت یا حتی ساختار فنی آن ، باعث کندی باز شدن آن شود که الزاماً ربطی به سرعت اینترنت ندارد یا همان گونه که بیان شده ، در سرویس های اشتراکی ، حضور همزمان چند کاربر می تواند سرعت بهره برداری را تحت الشعاع قرار دهد.
 
مع الوصف مسائلی فراتر از این نکات فنی وجود دارد که شایسته است مسوولان محترم بخش اینترنت کشور بدان ها توجه نمایند تا موهبتی به نام اینترنت که می تواند منشأ خیر و برکت و کارآفرینی و دانش افزایی باشد ، به خاطر برخوردهای سلیقه ای و تنگ نظرانه ، تبدیل به سوژه ای برای ناراضی تراشی نشود هر چند که تا کنون نیز از ندانم کاری ها ، کم آسیب ندیده ایم:
 
1 – سرعت دسترسی به اینترنت در سخنان این مسوول 64 ، 128 و 256 و 512 کیلوبیت بر ثانیه اعلام شده است. این ، نقطه شروع مشکل است و این سوال جدی مطرح می شود که چرا اساساً سرعت های ارائه شده به کاربران ایرانی در همین چند مورد اخیر محدود شده است(البته فارغ از امکان ارائه سرعت های بالاتر به برخی اشخاص حقوقی)؟
 
این که یک شهروند ، بعد از خرید اینترنت با سرعت مثلاً  512 ، واقعاً از این سرعت بهره مند می شود یا خیر ؟ یک بحث است که بدان خواهیم پرداخت ولی مقدم بر این بحث ، این است که چرا شهروندان اساساً حق ندارند مشترک سرعت های بالاتری شوند؟ مثلاً چرا یک ایرانی نتواند همانند شهروندان ترکیه و عراق و هند و کره جنوبی با پرداخت هزینه ای معقول ، در خانه اش از اینترنت 2 مگابایت و بالاتر استفاده کند؟ چرا باید سرعت بالای اینترنت یک رویا و یک حسرت برای ایرانی ها باشد؟
 
اگر تا دیروز ، ایرانی ها بعد از بازگشت از سفرهای خارجی شان ، از جاذبه های توریستی و دیدنی های آن کشورها سخن می گفتند ، الان چند سالی است که با هیجان از این که در سفرشان "تا کلیک می کردند صفحه لود می شد و سرعت چنین بود و چنان" حرف می زنند و بقیه هم با اشتیاق ، دورشان جمع می شوند و به عجائب و غرائب "خارجه" گوش می کنند و آرزو به دل می مانند! 
آیا این است شأن ملت بزرگ ، تاریخی و شهید داده ایران؟
 
2 – همین سرعت های اندک هم ، به درستی بین مشترکان توزیع نمی شود و کندی اینترنت به یک اپیدمی تبدیل شده است. مدیرکل نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می گوید: "شکایت عمده و عمومی راجع به مساله کم فروشی پهنای باند اینترنت به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گزارش نشده ، اما این سازمان در نظارت های دوره ای خود این موضوع را تحت بررسی قرار داده است."
 
این که مردم درباره کم فروشی در حوزه اینترنت شکایت حقوقی نمی کنند ، به دلیل رضایت آنها نیست بلکه اولاً خیلی ها اساساً علم فنی اش را ندارند که کم فروشی های صورت گرفته را دقیقاً بسنجند و ثابت کنند. پهنای باند ، مانند نخود و لپه نیست که هر  کسی بتواند آن را وزن کند و متوجه کم فروشی احتمالی بقال سرکوچه شان بشود. 
 
ثانیاً اکثر مردم نمی دانند باید به کجا مراجعه کنند و با چه مکانیزمی حق خود را بستانند. 
 
ثالثاً امیدی هم به احقاق حق و پاسخگویی ندارند کما این که تا کنون نیز هر گاه مشکلات در این حوزه مواجه تشدید شده ، مردم از مسوولان مربوطه ؛ چیزی جز فرافکنی و انداختن تقصیرها به گردن هم و به گردن خود مردم ، ندیده اند . به عنوان مثال در ماجرای قطع ایمیل ها ، آیا کسی جوابگو بود و کسی توضیحی به مردم داد؟
 
اتفاقاً وقتی مردم شکایت حقوقی نمی کنند ، الزاماً نه تنها به معنای رضایت شان نیست بلکه نشان دهنده آن است که کار از نارضایتی گذشته و به ناامیدی هم رسیده است!
 
در چنین شرایطی ، مسؤولان نباید منتظر شکایت شهروندان باشند یا به بازرسی های روتین دوره ای بسنده کنند ، بلکه از آنجا که با یک "اپیدمی" مواجه هستیم ، باید رأساً وارد گود شوند و اگر در ادعاهایشان صداقت دارند مشکل را به طور ریشه ای حل و فصل کنند تا دیگر کسی جرأت نکند دزدی و کم فروشی پهنای باند نداشته باشد.
 
3 – برغم کیفیت پایین اینترنت در ایران ، بهایی که ایرانیان برای خرید همین خدمات نامطلوب پرداخت می کنند ، ده ها برابر متوسط جهانی است. این امر باعث ناراحتی مردم است که هم پول زیاد بدهند و هم خدمات نازل بگیرند.
 
4 – گذشته از سرعت پایین و قیمت بالا ، قطع مکرر اینترنت هم مزید بر علت است تا کاربران ایرانی ، بیشتر و بیشتر اذیت شوند و جالب این که مجبورند برای زمان هایی که اصلاً اینترنت هم نداشته اند نیز هزینه بپردازند!
 
5 – عدم پاسخگویی ارائه دهندگان اینترنت هم نشان می دهد که برای اکثر آنان ، مشتری مداری حتی یک شعار هم نیست .
"مشکل سراسری است" ، " خدا را شکر کنید که همین سرعت را هم دارید" ، "به ما مربوط نیست" ، "مشکل از شرکت زیرساخت است" ، " لنگر کشتی به کابل اینترنت گرفته" ، "معلوم نیست کی وصل شود" و در نهایت صدای منشی تلفنی که "پشت خط بمانید" جواب های آشنایی هستند که کاربران اینترنت از بسیاری از ارائه دهندگان سرویس ها می گیرند و ره به جایی نمی برند! 
 
همه این عوامل در کنار هم جمع می شوند تا استفاده راحت و بی دردسر از اینترنت ، به یک دغدغه دائمی برای کاربران این عرصه تبدیل شود و وقت و اعصاب و پول میلیون ها ایرانی ، از بین برود و کسی هم به استناد حرمت "حق الناس" جوابگو نباشد ، گو این که نه قبری در کار است و نه قیامتی!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

4 دیدگاه

 1. دوست عزیز هر ملتی که نخواد باج بده باید خودشو برای مشکلات زیادی آماده کنه ملت ما پس از انقلاب و خارج شدن از زیر سلطه غرب با مشکلات و موانع بسیاری همچون جنگ تحمیلی ،تحریم ها و بسیاری موانع دیگه روبرو شدن که به لطف خداوند و کوشش ملی و رهبری بسیاری از این مشکلات مرتفع شده و تا به امروز غربی ها نتونستن صدمه ای جدی به این ملت وارد کنن و مانع پیشرفت ما بشن.

  درمورد انرژی هسته ای هم اگر بخوام از دید علمی و رسالت این سایت توضیح بدم باید بگم که انرژی هسته ای یک دانش هست و از هر دانشی هم در راه صلح و دوستی و هم در راه آسیب به دیگران میشه استفاده کرد اما سوال اینجاست که اگر انرژی هسته بد است چرا آنها دارند و اگر خوب است چرا ما نداشته باشیم؟!؟

  به عقیده بنده مهم ترین دلیلی که اینها با دستیابی ایران به انرژی هسته ای مخالف هستند باز هم همان جلوگیری از پیشرفت ماست که به بهانه استفاده تسلیحاتی ایران از این دانش سعی دارند مانع پیشرفت این مرز و بوم بشن و در اقدامات تروریستی که اخیرا دارن انجام میدن ماهیت خودشون رو کاملا نشون دادن.

  در مورد اینترنت هم باید بگم با وجود این همه مشکلات و موانع بر سر راه پیشرفت این مملکت و ۸سال جنگ که بسیاری از زیر ساخت های ما رو یا نابود کرد و یا مانع از توسعه اونا شد،بازهم پیشرفت ما خوب بوده و به یاری خداوند و جوانان عزیز ایران بهتر هم خواهد شد.

 2. لعنت خدا بر دشمنان مردم ایران.
  من الان ۸ ساله از اینترنت استفاده میکنم و ۸۰% عمرم با سرعت کم اینترنت میسوزه!!!!!!آخه چرا؟!!!فقط انرژی هسته ای نیاز مردمه و سوختن عمر مردم چیزی نیست؟
  آیا باید ۱۷ همین کشور ثروتمند جهان ۸ مین کشور کم سرعت اینترنت از ۱۷۶ کشور جهان باشه؟پول نداریم چی نداریم؟؟؟؟!چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!
  چرا من باید برای اینترنت ۲۵۶ کیلو بیت ۱.۵ برابر پول یارانمو بدم اونوقت از ۲ تا ۶ صبح بیدار باشم که پهنای باندم تموم نشه؟!!!!!!!
  لعنت خدا بر دشمنان مردم ایران و درود بر ملت صبور و بزرگوار ایران و درود بر کسایی که تو این ۳۳ سال با جهاد کشور رو ساختن

 3. با توجه به تحریم های اعمال شده از طرف کشور های غربی بروز همچین اشکالاتی در اینترنت امری طبیعی است و مشکلات ایجاد شده اخیر در اینترنت هم از همین موضوع سرچشمه میگیرد.

  امید است که این مشکلات به زودی مرتفع گردد

  با تشکراز نظر شما

 4. مردیم از دست این اینترنت .یا جیمیل باز نمیشه یا سرعت پایینه