موشک بالستیک میان برد

آزمایش موشک بالستیک میان برد برای اولین بار پس از جنگ سرد توسط آمریکا

روز گذشته و در جریان یک آزمایش، نیروی هوایی آمریکا با همکاری دفتر توانایی‌های اسراتژیک یک موشک بالستیک میان برد را پرتاب کرد. این نخستین بار پس از جنگ سرد است که آمریکا یک موشک بالستیک با بردی بیش از ۵۰۰ کیلومتر را آزمایش می‌کند.

در طی دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی و در اوج جنگ سرد، آمریکا و شوروی برای مقابله با یکدیگر در اروپا موشک‌های میان برد هسته‌ای پیشرفته‌ای را توسعه دادند. این روند با ورود به خدمت موشک بالستیک SS-20 توسط شوروی اغاز شد و آمریکا نیز در پاسخ موشک‌ بالستیک Pershing 2 و مدل زمین پایه موشک کروز تاماهام را در اروپا مستقر کردند.

موشک بالستیک میان برد

موشک های Pershing 2 و SS-20

دو طرف در نهایت بر سر توقف تولید، آزمایش و استقرار این گونه موشک‌ها به توافق رسیدند و پیمان منع گسترش موشک‌های هسته‌ای میان برد در سال ۱۹۸۷ بین آمریکا و شوروی به امضاء رسید. بر اساس این پیمان، هر دو کشور متعهد شدند که از تولید، نگه داری و استقرار تمامی موشک‌های زمین پایه با برد بین ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر خودداری کنند.

موشک بالستیک میان برد

ریگان و گورباچف در حال امضاء پیمان منع گسترش موشک های میان برد

پس از جنگ سرد، در پی گسترش توان موشکی میان برد چین به دلیل عدم عضویت در این پیمان و همچنین توسعه موشک‌های جدید توسط روسیه که ناقض این معاهده بودند، باعث شد که آمریکا نیز امسال رسما از این پیمان خارج شود. از آن زمان این کشور در پی گسترش توان موشکی میان برد خود برای مقابله با چین و روسیه بوده است و در همین راستا نیز نیروی هوایی آمریکا بلافاصله پس از خروج از پیمان منع گسترش موشک‌های میان برد، مدل زمین پایه موشک کروز تاماهاک را آزمایش کرد.

موشک بالستیک میان برد

روز گذشته آمریکا دومین گام پس از خروج از این پیمان را نیز برداشت و برای اولین بار از زمان پایان جنگ سرد، یک موشک بالستیک میان برد را به شکل آزمایشی پرتاب کرد. در جریان این آزمایش، موشک مورد نظر در ساعت ۸:۳۰ صبح به وقت محلی از پایگاه هوایی وندنبرگ در کالیفرنیا پرتاب شد و پس از طی مسافتی بیش از ۵۰۰ کیلومتر در دریا فرود آمد. به گفته سخنگوی پنتاگون از اطلاعات به دست آمده از این پرتاب برای توسعه سلاح‌های میان برد در آینده استفاده خواهد شد.

رقابت تسلیحاتی بین قدرت‌های بزرگ که در این سال‌ها سرعت و شدت بیشتری گرفته است، یادآور سال‌های تاریک جنگ سرد و وجود سابه همیشگی فاجعه هسته‌ای است. پس از چنین آزمایشی، حال باید منتظر واکنش رقبای آمریکا باشیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*