تامین آب تهران

تامین آب تهران طی ۵ سال آینده به چالش بزرگی تبدیل خواهد شد!

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران اعلام کرد با توجه به این که جمعیت تهران سالانه ۲۵۰ هزار نفر افزایش پیدا می‌کند، تامین آب تهران طی ۵ سال آینده به چالش بزرگی تبدیل خواهد شد!

سید حسن رضوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران عنوان کرد به صورت سالانه حدود ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت استان تهران اضافه می‌شود که این میزان به اندازه جمعیت یک شهر متوسط در ایران محسوب می‌شود. از این رو طرح‌های آب‌رسانی تهران که در حال اجرا است یا باید به سرعت به اجرا برسند یا مسئولان مربوطه برنامه‌ای برای آن در نظر بگیرند؛ در غیر این صورت قطعا تامین آب تهران طی ۵ سال آینده به چالش بزرگی تبدیل خواهد شد!

وضعیت فعلی تامین آب تهران مساعد است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران در ادامه بیان کرد آمار بارندگی‌هایی که از ابتدای مهر تا ۱۸ دی در کشور انجام شده است، نسبت به سال گذشته حدود ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده است، اما نسبت به بلندمدت شاهد افزایش بارندگی‌ها به میزان ۴۷ درصد هستیم. وی افزود از ابتدای مهر تا ۱۶ دی نیز ورودی آب سدهای پنج‌گانه تهران حدود ۴ درصد افزایش پیدا کرده و به ۲۲۶ میلیون متر مکعب رسیده است. سید حسن رضوی در ادامه بیان کرد در سال جاری شرایط مخازن سدها مناسب بوده و به همین دلیل آب‌های سطحی را به تامین آب شرب اختصاص داده‌ایم.

این مقام مسئول با اشاره به این که میزان ذخایر سدها در سدهای پنج‌گانه تهران در شرایط خوبی دارد، عنوان کرد:

مردم به دلیل اینکه شرایط سدها و وضعیت بارش‌ها در سال جاری خوب بوده صرفه‌جویی را فراموش کردند، در شرایطی که در خیابان‌ها از آب شرب برای شستن خودروها استفاده می‌کنند. مردم می‌بایست در فصل زمستان نیز مدیریت مصرف آب را فراموش نکنند و تصور نکنند که با یک یا دو سال بارندگی وضعیت منابع زیرزمینی و وضعیت آب شرب بهبود یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان خاطرنشان کرد طرح‌های بزرگ آب تهران حدود ۱۰ سال از برنامه عقب است و به همین دلیل می‌بایست برای این طرح‌ها تدابیری اتخاذ شود؛ زیرا عمر طرح‌های بزرگ آب تهران از ۳۰ سال هم گذشته است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

 1. اصلاً چرا گذاشتید کلانشهر تهران رشد سرطانی یابد؟
  این قارچ افسار گسیخته تا کِی و به کجا می‌تازد؟
  عاقلانه و منصفانه نیست! بیش از دو ثلث امکانات کشور به کمتر از ربع جمعیتش (پاتختی) اختصاص داده شود
  انتقال پایتخت یک ضرورت [دستکم] دو فوریتی است
  هر تعلّلی در این باره، باعث تداوم خیانت گذشته و تشدید مشکلات کلان برای کشور است
  از بامداد تاریخ تا همین شامگاه، بشر بسوی منابع آب رفته
  الآن هم هرکی تشنه شه [دریای آزاد سرجاشه] آن آب، آنهم دریا
  جزایر خلیج فقط برای اعرابه؟ برا ما نیس؟
  ایرانی، بجای آبادکردن دُبی، قشم را آباد کن!
  بودجۀ کشوری کفاف شیرین‌سازی نمیدهد، ولی ظاهراً کفاف شیرین‌کاری یارو [طرح وهمی کشاندن دریا به کوه] را میدهد