کرونا ویروس مرگبار

مارها منشا احتمالی کرونا ویروس مرگبار هستند!

مارهای کریت چینی و کبرای چینی، می‌توانند منشا کرونا ویروس جدیدی باشند که اخیرا باعث شیوع یک بیماری مرگبار تنفسی در چین شده است.

اواخر دسامبر 2019 بود که نخستین موارد ابتلا به یک بیماری مرموز در ووهان گزارش شد؛ شهری 11 میلیون نفری در مرکز چین. بیماری به سرعت انتشار یافت و مسافران ورودی از ووهان، افراد دیگری را در سایر شهرهای چین نیز مبتلا کردند. حتی بیمارانی در تایلند، ژاپن، کره جنوبی و آمریکا نیز شناسایی شدند. بررسی‌ها نشان داده که یک کرونا ویروس (coronavirus)، عامل ایجاد این بیماری مرگبار است.

ویروس جدید که از سوی سازمان بهداشت جهانی 2019-nCoV نام‌گذاری شده، خانواده مشترکی با ویروس سارس (SARS-CoV) و ویروس مرس (MERS-CoV) دارد؛ بیماری‌هایی که در سالیان اخیر، جان صدها نفر از مردم دنیا را گرفته‌اند.

کروناویروس چیست؟

نام این نوع ویروس از شکل ظاهری‌اش می‌آید؛ چرا که هنگام تصویربرداری با میکروسکوپ الکترونی، شبیه تاج خورشید به نظر می‌رسد. ویروس کرونا با انتقال از طریق هوا، دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی فوقانی را در پرندگان و پستانداران آلوده می‌سازد.

اکثر اعضای خانواده کروناویروس، علائمی مانند آنفولانزای خفیف ایجاد می‌کنند؛ اما ابتلا به سارس و مرس، باعث بروز عفونت در هر دو مجاری تنفسی فوقانی و تحتانی می‌شود. پیامد آن، می‌تواند بیماری شدید تنفسی و مشکلات حاد دیگر باشد.

کرونا ویروس مرگبار

این کرونا ویروس مرگبار جدید هم علایمی مانند ابتلا به SARS-CoV و MERS-CoV ایجاد می‌کند. متاسفانه فعلا هیچ درمان دارویی یا واکسن تایید شده‌ای برای مقابله با عفونت وجود ندارد. پیشگیری و درمان بیماری، مستلزم شناخت بهتر 2019-nCoV است؛ اینکه منشا آن چیست، چگونه انتقال می‌یابد و چطور تکثیر می‌شود؟

سرایت از حیوان به انسان

سارس و مرس جزو بیماری‌های ویروسی zoonotic طبقه‌بندی شده‌اند؛ یعنی نخستین مبتلایان، ویروس را به طور مستقیم از حیوانات گرفته‌اند. چیزی که این نحوه انتقال را امکان‌پذیر می‌سازد، مجموعه‌ای از جهش‌های ژنتیکی ویروس در میزبان حیوانی خود است که به آن امکان می‌دهد انسان‌ها را نیز آلوده کند. حالا این ویروس‌ها به اندازه‌ای تغییر و تکامل یافته‌اند که از انسان به انسان انتقال می‌یابند.

مطالعات نشان داد که منشا اصلی SARS-CoV و MERS-CoV خفاش‌ها بوده‌اند. زباد نخلی نقاب‌دار (نوعی پستاندار بومی آسیا و آفریقا) و شتر هم به ترتیب، نقش میزبان حدواسط برای انتقال ویروس از خفاش به انسان را ایفا کرده‌اند.

نخستین گروه از افرادی که به کروناویروس جدید آلوده شدند، کارکنان و مشتریان یک بازار عمده ماهی فروشی در ووهان بودند. ظاهرا در آنجا گوشت زنده و فرآوری شده‌ی حیواناتی مانند مرغ، گوسفند، خوک، شتر، الاغ، روباه، گورکن، جوجه تیغی، موش بامبو و خزندگان نیز به فروش می‌رسید.

کرونا ویروس مرگبار

از آنجایی که پیش‌تر هیچ گزارشی مبنی بر آلودگی حیوانات آبزی به کرونا ویروس وجود نداشت، نگاه‌ها به سمت دیگر حیوانات موجود در آن بازار دوخته شد. بررسی‌های اولیه روی توالی کد کننده‌ی پروتئین اسپایک که تاج ویروس را شکل می‌دهد؛ حاکی از آن بود که 2019-nCoV مانند ویروس‌های مرس و سارس از خفاش‌ها‌ آمده و پیش از آلوده کردن انسان‌ها، در بدن این حیوانات دچار جهش‌یافتگی شده است. اما با بررسی دقیق‌تر توالی ژنتیکی در DNA ویروس، احتمال منشا گرفتن آن از مارها مطرح شد.

سرمنشا کرونا ویروس مرگبار چینی

محققان، آنالیزی را روی کدهای پروتئینی‌ این ویروس جدید ترتیب دادند و به مقایسه آن با پروتئین کروناویروس‌هایی پرداختند که در جانوران میزبان مختلف (پرندگان، مار، موش خرما، جوجه تیغی، مورچه‌خوار، خفاش و انسان) یافت شده‌اند. نتیجه اینکه کدهای پروتئینی 2019-nCoV، بسیار شبیه آن‌هایی بود که در مارها وجود داشت.

خفاش‌ها در حیات وحش، شکار مار می‌شوند. پس احتمالا با تغذیه مارها از خفاش‌، این کرونا ویروس مرگبار یک میزبان تازه پیدا کرده است و مارهایی که در بازار ماهی‌فروشان ووهان فروخته می‌شدند، باعث شیوع بیماری در بین انسان‌ها شده‌اند. البته اینکه چگونه ویروس توانسته خود را با میزبان‌های خون‌سرد و خون‌گرم سازگار کند، یک معما باقی مانده است.

کرونا ویروس مرگبار

محققان برای تایید سرمنشا ویروس، به انجام آزمایش‌های بیشتری نیاز دارند و جستجوی توالی 2019-nCoV در مارها، نخستین گام خواهد بود. البته بسته شدن بازار محلی ووهان پس از شیوع بیماری، ردگیری منشا ویروس جدید را کمی مشکل کرده است. این یافته‌ها می‌تواند به تهیه پروتکل‌هایی برای پیشگیری و درمان بیماری کمک کند.

به هر حال شیوع 2019-nCoV یک بار دیگر نشان داد که برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های zoonotic، مصرف گوشت حیوانات وحشی باید محدود شود.

۷ دیدگاه

 1. کم کم داریم وارد عصر اگاهی میشیم ،
  اولین اگاهی مهمی که داره نمایان میشه ، خام گیاه خواری هست ،
  در مورد تغذیه ناسالم همه چی برملا خواهد شد ،
  همین الان با کمی تحقیق متوجه خواهید شد که ؛
  مواد غذایی گوشتی ، سمی و سرطان زا هستن ، همچنین لبنیات ، مواد غذایی حاوی فلوراید ، در بهترین شرایط حتما از تصفیه کن اب استفاده کنین ، کلر حاوی فلوراید و سمی هست ، در مورد گوشت ،باورش سخته و تحقیق کنید متوجه خواهید شد ،
  ماهی ،مرغ، گوشت ، به شدت سمی و باعث غیر فعال شدن شعورات و مختل شدن سلولی و dna میشن ، با مختل بودن این ها ، تمامی بیماری ها شیوع پیدا میکنن …
  بیماری وجود نداره ، در اصل تغذیه ناسالم باعث بوجود امدن انواع اقسام بیماری میشه … پس همین حالا کم کم شروع به تغذیه سالم بر مبنای گیاه خواری کنید ،به نفع خودتون خواهد بود ،
  عزیزان
  الان زمان استفاده از مار ، مورچه ، خفاش ، سگ ،گربه ، غورباغه و غیره نیست
  کالبد انسان برای گوشت طراحی نشده ، چه برسه تازهگوشت رو بپزی بخوری !!!!!!!
  همون ماهی سرشار از جیوه سمی هست ! چه برسه به مار خفاش یا سوپ مورچه !
  نخورید اینارو ،
  راستی همیشه این جمله رو تو ذهنتون تکرار کنید :
  هر موقع
  کفتار کلم خورد
  منم
  گوشت میخورم !
  دیگه باید یاد بگیریم حداقل از حیوانات یاد بگیریم ،
  یاد نمیگیریم هیچ ، تازه بیچاره خوده حیواناتم میل میکنیم 😁😁😁😁😁

  (1)
  • عدالت به از «همه / هیچ» است
   البته حبوبات و غلات (سویا، عدس، قارچ، لپه، لوبیا، گندم …) تا اندازه‌ای میتواند خلأ پروتئین گوشتی را پُر کند؛ ولی
   1. گیاه‌خواری برای همه و همیشه مناسب نیست
   2. گیاهانِ بازاری هم به همان درد (آلودگیهای مستقیم و غیرمستقیم) دچارند
   3. دولت باید مبارزه با سموم کشاورزی را -مثل مبارزه با مواد مخدر- جدّی بگیرد
   4. افرادِ سالم و معمولی، گوشت قرمز را با فاصله (3 روز) مصرف کنند
   5. گوشت قرمز از دام سبک (برّه / بزغاله) تهیه شود
   6. علاوه بر نکات بهداشتی، ذبح اسلامی رعایت شود
   7. قبل از طبخ، گوشت را آبکشی کنید
   8. گوشت بایستی بیشتر -از حدّ معمول- پخته شود
   9. ذکر بسم الله قبل از شروع به خوردن، فراموش نشود
   برای رعایت بیشتر استقلال بهداشتی و اقتصادی خانوار، بهتر است -با مهاجرتِ معکوس- محصولات غذائی مورد نیاز را خودمان کشت و ماست‌بندی نموده، نان را در تنور خانگی بپزیم

   (2)
 2. البته یجورایی مجبورن این کارو بکنن چون جمعیت زیاده اگه چیزی نباشه بخورن مثل هندوستان گشنه میمونن بخاطر همین دولت گفته هر چیتو تونستید بخورید ایناهم فقط وسایل نقیله را نمیخورن😁

  (2)
  • 1. کثافت‌خواری با زیادی نفوس توجیه نمیشود، و إلّا می‌بایست سایر ملل هم کثافت‌خوار میشدند؛ چون جمعیت کلّ دنیا بیشتر از چین است
   2. جمعیتِ زیادی هم خودش، بلائی زادۀ این قوم کثافت‌خوار است؛ آنکه به بهداشت تنش اهمیت ندهد، البته به بهداشت روانش اهمیت نمیدهد
   3. گرسنگی توجیه‌گر خطا نیست؛ آدم شریف -حتّا اگر از گرسنگی بمیرد- ذلّت را نمی‌پذیرد

   (0)
 3. پایبند نبودن به حلال و حرام الاهی، منجر به کثافت‌خواری میشود
  دین مجموعه‌ای از آموزه‌های اخلاقی است که دود سرپیچی از آنها اوّل به چشم خود میرود
  پاکیزه‌خوارترین مذهب، شیعۀ اثناعشری است
  مشکل بشر، انتخاب مذهب حَقّه از میان مذاهب حُقّه است که
  با استغفار، پرهیزگاری و توسل به پیشوایان راستین، إن‌شاءاللّه هدایت حاصل میشود
  بخدا شیعۀ ما نیست اگر در غم ما * نشه رنجیده و در شادی ما غرق سرور
  ما مهیّای شفاعت و شفای دلها * دل صافی اگه پیدا بشه در عصر غرور
  راه ما راه خدا و یاد ما یاد خدا * ره ما راست نیابد نه هوازی نه شرور
  گفت: قرآن ز خدا، ساقی کوثر از ما * هرکه با ایندو بوَد، رست ز پروای عبور
  شب شیطان بسر آمد، بمان روزِ خدا * بینشان گرچه تلاطم بسیارست، صبور
  رنگ بسیار بوَد، پرچم ما هم پیدا * لاکن از دور چه بیند تفاوت، دل‌کور؟
  زنگ از دل بزدائید همان وقتِ خطا * توبه پالایش دلهاست از نار به نور
  کشتی اهل نجاتیم ولی کرب و بلا * کشتی نوحه فراخست و تندست مرور
  هرکه پیروزی حق خواست با سعی صفا * لاجرم پاک کند دل به تمنّای ظهور
  گرچه این فرجه گرانست بر باد صبا * انضباطیست بسی سخت فردای حضور

  (-6)
 4. این چینیا هم مسخرشو در آوردن …
  وقتی هر بوقی که میاد میخورن . بهتر از این نمیشه!
  اینا کرم خاکی هم میخورن ، اونم زنده زنده …

  واقعا کشور به این پیشرفته نمیفهمه این موجودات ممکنه حامل انواع بیماری و ویروس باشن؟

  خخخمنشع ویروس از اون پوستیه که رو زمین مونده رها شده و تولید خیلی باکتری و تولید خیلی میکروب ها رو رقم زده .. خخخخخ

  (12)
 5. این چینی ها هم هر چیزی تکون بخوره میگیرن میپزن میخورن

  (11)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*