مصرف روزانه تخم مرغ سلامتی را به خطر نمی‌اندازد

مصرف روزانه تخم مرغ سلامتی را به خطر نمی‌اندازد!

تخم مرغ یکی از اصلی‌ترین اجزای بسیاری از رژیم‌های غذایی بوده که برای مدت‌ها جنجال‌های زیادی را به همراه داشته است. در همین رابطه محققان نتایج جالب‌توجهی را در مورد مصرف روزانه این ماده غذایی ارائه کرده‌اند.

تخم مرغ به دلیل ارزانی نسبی و مغذی بودن، بخش مهمی از وعده‌های غذایی ما را تشکیل می‌دهد و بسیاری از غذاهایی که هر روز مصرف می‌کنیم، به این ماده غذایی وابسته هستند. با این حال مدت‌هاست که محققان در مورد مصرف تخم مرغ با یکدیگر توافق ندارند و هنوز هم بسیاری از افراد به دلیل مشکلاتی که تخم‌مرغ ممکن است برای سیستم قلب و عروق به وجود بیاورد، از مصرف بیش از اندازه این ماده غذایی خودداری می‌کنند.

در همین رابطه دانشمندان دانشگاه مک مستر (McMaster University) به تازگی تحقیق جدیدی در مورد میزان مصرف تخم مرغ در هفته انجام داده‌اند که در ادامه به بررسی نتایج آن خواهیم پرداخت.

تحقیقات در مورد مصرف تخم مرغ

محققان مک مستر اعلام کرده‌اند که با وجود جنجال‌های مربوط به مشکلات مصرف بیش از اندازه این ماده غذایی، خورد یک عدد تخم مرغ در روز ممکن است سلامتی کسی را به خطر نیاندازد. این پژوهشگران با استفاده از اطلاعاتی که در تحقیقات قدیمی‌تر به دست آمده، به این نتیجه رسیده‌اند که حتی اگر مصرف کننده سابقه بیماری‌های قلبی عروقی و یا دیابت داشته باشد، مصرف یک عدد تخم مرغ در روز احتمالا مشکلی برای او ایجاد نخواهد کرد.

از طرف دیگر در این تحقیق اظهار شده که هنوز رابطه مشخص و مستقیمی بین مصرف این ماده غذایی و افزایش کلسترول خون و یا سایر فاکتورهای دخیل در بیماری‌های قلبی پیدا نشده است.

سلیم یوسف (Salim Yusuf)، سرپرست تیم تحقیقاتی مک مستر می‌گوید که سایر مقالاتی که در این رابطه به چاپ رسیده‌اند، نتایج متناقضی را ارائه کرده‌اند و در بسیاری از کشورها توصیه می‌شود که افراد در هفته بیشتر از ۳ تخم‌مرغ مصرف نکنند. با این وجود یوسف معتقد است که این تحقیقات در اکثر مواقع افراد ساکن کشورهای محدودی را مورد پژوهش قرار داده‌اند و همچنین، دامنه تحقیقات این مقالات به اندازه کافی گسترده نبوده است.

این در حالی است که پژوهش یوسف و تیمش چیزی در حدود ۱۷۷ هزار نفر از اقشار مختلف جوامع را که در ۵۵ کشور دنیا زندگی می‌کنند، مورد تحقیق قرار داده و نتایج این تیم از دانشمندان نشان می‌دهد که خوردن یک عدد تخم مرغ در روز به احتمال قوی هیچ مشکل قلبی عروقی را به وجود نمی‌آورد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.