سال 99

نگاه علمی به تحویل سال و کبیسه بودن سال ۹۹

عضو کمیته علمی ستاد استهلال استان تهران با اعلام اینکه سال ۹۹ کبیسه است عنوان کرد در زمان تحویل سال، خورشید به آسمان نیمکره شمالی ورود پیدا می‌کند که این موضوع پیدایش فصل بهار را به همراه خواهد داشت.

علی ابراهیمی سراجی، کارشناس نجوم و عضو کمیته علمی ستاد استهلال استان تهران عنوان کرد تحویل سال جدید یک اتفاق نجومی است که ساکنان نیمکره شمالی به ویژه ایرانیان آن را جشن می‌گیرند. وی افزود در زمان تحویل سال، خورشید با ورود به نیمکره شمالی باعث پیدایش فصل بهار می‌شود؛ اعتدال بهاری یکی از دو اعتدالین زمین محسوب می‌شود که هر ساله اتفاق می‌افتد.

سال 99

این کارشناس نجوم در ادامه بیان کرد اعتدال بهاری هنگامی رخ می‌دهد که دو محور استوای آسمان (امتداد استوای زمین در آسان) و محور دایره البروج (مدار حرکت انتقال زمین) با یکدیگر برخورد کنند. وی افزود نقطه اعتدال بهاری با نرم افزارهای ویژه به صورت بسیار دقیق محاسبه می‌شود. طبق گفته ابراهیم سراجی، هنگامی که مرکز خورشید دقیقا روی تقاطع دو محور استواری آسمان و دایره البروج قرار بگیرد، آن لحظه به عنوان تحویل سال محسوب می‌شود که زمان تحویل سال ۹۹ نیز در ساعت ۷:۱۹:۳۷ بود.

دلیل کبیسه بودن سال ۹۹

ابراهیمی سراجی در ادامه اظهار کرد سال کبیسه هر ۴ یا ۵ سال اتفاق می‌افتد تا تقویم نجومی با خطا مواجه نشود. وی افزود سال ۹۹ نیز یک سال کبیسه است و لحظه تحویل سال از ساعت صفر تا ۱۲:۰۷ دقیقه (در ساعت ۷:۱۹:۳۷) محاسبه شد که طبق آن روز تحویل نیز همان روز اول سال محسوب می‌شود. طبق گفته این کارشناس نجوم، قاعده نوروز تحویلی باعث می‌شود تا هم فاصله تحویل سال تا ساعت صفر ۱ فروردین بیش از ۱۲ ساعت نشود و علاوه بر آن با عبور تحویل سال از لحظه ظاهر حقیقی، کبیسه بودن سال مشخص گردد. وی تاکید کرد از این رو تحویل سال ۱۴۰۰ از لحظه ظهر حقیقی عبور می‌کند و همین موضوع باعث شد تا سال ۹۹ سال کبیسه با ماه اسفند ۳۰ روزه باشد.

عضو کمیته علمی ستاد استهلال استان تهران در ادامه عنوان کرد تقویم هجری شمسی یک تقویم بدون خطا نسبت به سایر تقویم‌ها محسوب می‌شود. در واقع قاعده نوروز تحویلی باعث خواهد شد سال‌های کبیسه به درستی تعیین شوند و تقویم هجری شمسی با هیچ خطایی مواجه نشود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. واقعا برام سوال بود که چرا باید ساعت ۷ و نیم سال تحویل باشه در صورتی که از ساعت ۱۲ به بعد یک ام میخوره تو تقویم
    مرسی مفید بود 🌹