هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8C

هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8C کار آزمایی خود را با موفقیت تمام کرد

هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8C به تازگی آزمایش‌های خود را با موفقیت پشت سر گذاشت و آماده ورود به خدمت کامل در نیروی دریایی آمریکا است.

هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8C فایر اسکاوت (Fire Scout) توسط کمپانی هوافضا، دفاعی و امنیتی آمریکایی نورثراپ گرومن (Northrop Grumman) توسعه و بر اساس هلیکوپتر سرنشین دار بل 407 ساخته شده است.

بل 407 هلیکوپتری است که امتحان خود را با سربلندی پس داده است. از این هلیکوپتر بیش از 1600 فروند ساخته شده و مجموعا بیش از 4.4 میلیون ساعت پرواز در کارنامه خود دارد. ترکیب Bell 407 با سامانه‌های مختلف نورثراپ گرومن و هوش مصنوعی این کمپانی، از MQ-8C یک پرنده بسیار توانمند با توان عملیاتی بالا ساخته است.

هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8C

MQ-8B مجهز به رادار چند حالته در دماغه و برجک دوربین تلوزیونی و دید در شب زیر دماغه

پهپاد MQ-8C به سفارش نیروی دریایی آمریکا طراحی و حاصل توسعه بیشتر طرح اولیه هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8 است. نمونه‌های اولیه MQ-8 که RQ-8A (بعدها به MQ-8A تغییر نام داد) و MQ-8B نام داشتند نیز بر اساس هلیکوپتر S-434 ساخت کمپانی هوافضا و دفاعی آمریکایی سیکورسکی (Sikorsky) طراحی شده و توسعه یافتند.

در آزمایش‌های انجام شده اخیر، هلیکوپتر با کشتی USS Hershel “Woody” Williams (ESB-4) متعلق به نیروی دریایی این کشور همراه شد. این کشتی در اصل یک پایگاه دریایی اعزامی متحرک است که از آن‌ها با نام ESB یاد می‌شود. همچنین به آن‌ها بستر فرود متحرک یا پایگاه استقراری شناور نیز گفته می‌شود. این کشتی‌ها که بخشی از آن زیر آب قرار دارد،‌ مسلح نیستند و با خود نیرو حمل می‌کنند. این نیروها هنگام عملیات و در مواقع ضروری، با هلیکوپتر، شناورهای سبک‌تر و هاورکرافت‌ها به خشکی منقل می‌شوند.

هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8C

USS Hershel “Woody” Williams (ESB-4)

در حال حاضر 5 فروند از این کشتی‌ها در دنیا وجود دارد که همگی متعلق به نیروی دریایی آمریکا هستند و توسط کمپانی هوافضا، امنیتی و دفاعی آمریکایی جنرال داینامیکس (General Dynamics) ساخته شده‌اند. هر یک از این کشتی‌ها ضمن داشتن خوابگاه برای سربازان، آشیانه‌های داخلی برای حمل خودروهای مختلف نظامی و هلیکوپتر، انبار مهمات، حوضچه خشک برای شناورهای سبک و هاورکرافت، یک عرشه پرواز بسیار وسیع برای هلیکوپترها و هواپیماهای عمود پرواز نیز دارند و عملا یک پایگاه نظامی شناور هستند. آشیانه‌ها زیر باند فرود هستند و هواگردها با آسانسورهای بزرگ به عرشه پرواز منتقل می‌شوند.

یواس‌اس هرشل “وودی” ویلیامز که بستر آزمایش هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8C است، به تازگی در تاریخ 7 مارچ 2020 وارد خدمت شد. طی کارآزمایی‌های صورت گرفته، رابط دینامیک کشتی با هلیکوپتر مورد آزمایش قرار گرفت. البته این هلیکوپتر سال گذشته وارد خدمت اولیه و همراه شناورهای رزم ساحلی برای ماموریت اعزام شد.

هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8C

هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8C دارای یک موتور توربوشفت مدل 250-C47B ساخت کمپانی انگلیسی رولز رویس (Rolls-Royce) است که 813 شفت اسب بخار قدرت دارد. فایر اسکاوت با این موتور قدرتمند می‌تواند 320 کیلوگرم بار حمل کند. بیشینه سرعت این هلیکوپتر 260 کیلومتر بر ساعت و پیوستگی پروازی آن با مخزن سوخت کامل 15 ساعت است. البته زمان پروازش با سوخت گیری هوایی افزایش نیز می‌یابد.

این هلیکوپتر می‌تواند از هر باند آماده و غیرآماده‌ای عملیات نشست و برخاست انجام دهد. ارتفاع پروازی عملیاتی آن 6100 متر و شعاع عملیاتی آن نیز 300 کیلومتر است؛ بدان معنا که تا 300 کیلومتر از کشتی فاصله می‌گیرد.

هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8C

آزمایش نشست خودکار MQ-8C روی سطح فرود ناهموار برای شبیه سازی عرشه پرواز کشتی در آب متلاطم

این هلیکوپتر سیستم‌های الکترونیکی پیشرفته‌ای داشته و سنسورها و دوربین‌های متنوعی همچون دوربین‌های تلوزیونی (الکترو اپتیکال)، سنسورهای تصویرساز فروسرخ برای دید در شب، فاصله یاب و نشانه گذار لیزری،‌ سیستم پیوند داده لینک 16 برای به اشتراک گذاری اطلاعات با نیروهای خودی و نبرد شبکه محور، سیستم شناسایی خودکار و… با خود حمل می‌کند. همچنین دارای هوش مصنوعی بوده و برخی کارها را به صورت خودمختار انجام می‌دهد. برای مثال قادر است تمام فرایند پرواز، از برخاستن تا پیمایش مسیر و فرود را بی نیاز از هدایت کننده انسانی انجام دهد.

MQ-8C ضمن انجام ترابری سبک، عملیات‌های دیگر همچون جستجو و نجات، عملیات نبرد ضد سطحی و ضد زیردریایی، عملیات‌های چهارگانه اطلاعاتی (جاسوسی)، دیده‌بانی، شناسایی و هدف یابی موسوم به ISR&T را نیز انجام می‌دهد. همچنین می‌تواند خود مسلح شده و ضمن حمل موشک‌های هدایت لیزری APKWS، با نیروهای دشمن درگیر شود. این هلیکوپتر می‌تواند در هر ساعت از شبانه روز و هر شرایط آب و هوایی، به انجام عملیات بر فراز دریا و خشکی بپردازد.

هلیکوپتر بدون سرنشین MQ-8C آزمایش‌ها و کارآزمایی‌‌های خود را پشت سر گذاشته و به زودی وارد خدمت عملیاتی می‌شود. این هلیکوپتر تا اواسط 2019 بیش از 1500 ساعت پرواز و 700 نوبت پروازی تجربه کرده بود. نیروی دریایی قصد دارد 38 فروند از آن را خریداری کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*