تومان , واحد پول , ریال

تبدیل واحد پول ملی از ریال به تومان تصویب شد + جزئیات تغییرات واحد پول ایران

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح تبدیل واحد پول ملی از ریال به تومان به اجرا می‌رسد و تا 3 سال آینده واحد پول ایران تغییر پیدا می‌کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز دوشنبه 15 اردیبهشت 98 جزئیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را به تصویب رساندند. طبق این لایحه واحد پول ایران تومان خواهد شد و هر تومان برابر 10 هزار ریال جاری و معادل یکصد قران است. همچنین بانک مرکزی وظیفه دارد تا ظرف مدت 2 سال از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، شرایط اجرا را برای آغاز دوره تبدیل پول ملی از ریال به تومان فراهم سازد.

مزایای تبدیل واحد پول ملی به تومان

در همین راستا محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص مزایای حذف چهار صفر از پول ملی عنوان کرد:

با توجه به تحلیل تورم 50 سال گذشته قیمت‌های ما 3600 برابر رشد داشته و این در حالی است که اسکناس رسمی ما فقط 50 برابر افزایش داشته است؛ فرسودگی اسکناس‌ها، هزینه امحا و همچنین هزینه خروج اسکناس‌ها از گردونه برای کشور سالانه 800 میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه در بر دارد که باید برای آن فکری کنیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد حذف 4 صفر از واحد پول ملی به هیچ عنوان باعث تورم نیست. وی افزود در حال حاضر به دلیل ناکارآمدی اسکناس‌های مورد استفاده در نظام پرداخت نقدی، قیمت به سمت بالا گرد می‌شود که افزایش هزینه‌ها را به همراه دارد.

حذف صفر از پول‌های ملی در 19 کشور

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس نیز عنوان کرد سابقه حذف صفر از پول ملی در سایر کشورها نیز سابقه دارد و تا به امروز 19 کشور طرح حذف صفر از پول‌های ملی خود را به اجرا رساندند. وی افزود 10 کشور دو مرتبه و آرژانتین 4 مرتبه این اقدام را انجام دادند. همچنین روسیه، اوکراین، لهستان و بلژیک نیز 3 مرتبه و ترکیه و کره نیز هر کدام یک مرتبه این طرح را اجرا کردند. طبق گفته این نماینده مجلس در واقع بسیاری از کشورها دنیا هنگام مواجهه با تورم، طرح حذف صفر از پول ملی را به اجرا رساندند و ما نیز با این مشکل مواجه‌ایم، اما تورم در اقتصاد ما یک مسئله جدی است.

سکه 2 تومانی جایگزین اسکناس 2 هزار تومانی

همتی، رئیس بانک مرکزی با اشاره به این که سکه 2 تومانی جایگزین اسکناس 2 هزار تومانی خواهد شد عنوان کرد:

در حال حاضر 8 میلیارد اسکناس داریم که ۵ میلیارد آن کمتر از ۲ هزار تومان است در حالی که با این تغییر سکه‌های ۲ تومانی به ۲ هزار قبل و یک تومانی به هزار قبل تغییر پیدا می‌کند و می‌توانیم به این روش وارد صحنه شده و پول ملی را به جریان بیندازیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. پسرفت پشت پسرفت
    یک تورم شدید و وحشتناک
    خداب دادمون برسه

  2. یعنی پول باارزش تر میشه 🤔

  3. برگشتیم به سی سال قبل
    امید وارم تاثیر داشته باشه و یکم پول ایران با ارزش تر بشه