افزایش قیمت موبایل

وزیر ارتباطات دلایل افزایش قیمت موبایل در بازار ایران را شرح داد

قیمت گوشی طی هفته‌های گذشته به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرده است و در همین راستا وزیر ارتباطات دلایل اصلی افزایش قیمت موبایل را شرح داد.

شیروع کرونا باعث شد بسیاری از تولیدکنندگان گوشی های موبایل با مشکل مواجه شوند. کمبود کالا در بازارهای جهانی در کنار مشکلات واردات این کالا در ایران افزایش قیمت تلفن همراه را به همراه داشت. از سویی در بحران کرونا خانه‌نشینی مردم افزایش یافت و بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان برای ادامه تحصیل به استفاده از گوشی هوشمند نیاز پیدا کردند که این افزایش تقاضا به همراه افزایش نرخ ارز، کمبود جهانی کالا و محدودیت‌های وارداتی باعث شد طی هفته‌های گذشته با افزایش چشمگیر قیمت موبایل مواجه شویم.

واکنش وزیر ارتباطات به افزایش قیمت موبایل

یکی از کاربران در صفحه اجتماعی توییتر پرسشی را در خصوص نابسامانی بازار موبایل مطرح کرد و از وزیر ارتباطات خواست به این پرسش پاسخ دهد که چرا در وضعیت فعلی قیمت تلفن همراه در دبی با تغییر خاصی همراه نبوده اما در بازار ایران قیمت برخی از گوشی های موبایل با افزایش 100 درصدی مواجه شده است.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال عنوان کرد:

از وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پرسم، اما احتمالا به دلیل تعطیلی کارخانه‌های تولیدی در کشورهای تولیدکننده‌ای مثل کره جنوبی و چین، واردات کاهش دارد. البته تا دو روز پیش، آمار واردات نشان می‌داد که ۱.۴ میلیون موبایل وارد شده که روشن نشده است. شاید کمی هم احتکار باشد، البته اطمینان ندارم.

فعالان بازار تلفن همراه بر این باورند که قیمت گوشی به دلیل پارامترهای مختلفی طی هفته‌های گذشته افزایش پیدا کرده است و همین موارد باعث کاهش واردات موبایل و عرضه آن به بازار شده‌اند. همچنین بانک مرکزی و وزارت صنعت نیز اگر شرایط تخصیص ارز و ثبت سفارش را برای واردات تلفن همراه مهیا سازند، قسمتی از مشکلات واردات موبایل برطرف خواهد شد. هرچند این فعالان تاکید دارند اگر مشکلات واردات نیز برطرف شود، به دلیل وجود بحران کرونا و کمبود کالای جهانی قیمت گوشی های موبایل به قبل بر نخواهد گشت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. والا اینذقیمتذکوشی هر جور دارم حساب میکنم حبابه دلار داره میاد پایین ولی کوشی همچنان داره میره بالا

  2. باز کنن راه واردات و تا قیمت ها بشکنه دیگه

  3. راه. واردات رو باز کنن همه چی اوکی میشه