املاک

تغییر زمین بازی حوزه املاک با پلتفرم ­های آنلاین

پلتفرم های آنلاین می‌توانند زمین بازی حوزه املاک را تغییر دهند و تهدیدهای فعلی این حوزه را به فرصتی طلایی و ایمن برای مستاجران و مالکان تبدیل کنند.

فرصت دست روی دست گذاشتن نیست باید فکر چاره بود. در آخرین آمار منتشر شده در سال ۹۸ مستاجران ۳۵ درصد جمعیت ۸۱ میلیونی ایران را تشکیل می‌­دهند و این یعنی ۲۸ میلیون نفر هر سال با دغدغه جابه‌جایی محل سکونت خود زندگی می‌­کنند. جست‌و‌جوی روزانه بیش از ۲۰ هزار نفر در تهران برای اجاره خانه، خود گواه این ادعاست که کشور پرجمعیتی مانند ایران با چالش عمده‌ی مسکن روبه‌روست و اینجاست که جای خالی پلتفرم آنلاین جامعی که بتواند رابطه میان مستاجر و موجر را طبق استاندارهای شفاف مدیریت کند بسیار دیده می‌شود.

ارتباطی آنلاین و شفاف

کنترل و مدیریت فرایندهای سنتی رهن و اجاره مسکن، مسلما نیازمند فاصله گرفتن از روندهای معمول و رسیدن به راهکاری دقیق و البته نوآور است. پلتفرم های آنلاین می‌توانند جریان ساز یک بازی دو سر برنده باشند، حتی در یک شرایط آرمانی که همه شرایط برای مستاجر و موجر ایده‌آل باشد. مستاجر یک فرد متاهل، متمول، بدون فرزند و یا موجر صاحبِ‌خانه‌­ای تمام و کمال… اگر انتقال ویروس و امراض این دوران هم در نظر گرفته نشود، تصور کنید یک مستاجر برای پیدا کردن خانه مورد نظر با بودجه‌­ای مشخص چه میزان وقت و انرژی باید صرف کند تا گزینه مناسب را پیدا کند و یا یک مالک با چه تعداد مستاجر و متقاضی و بنگاه و مشاور باید روبه‌رو شود. این قاعده بازی سنتی حوزه املاک است. این بازی بر اساس فرایندهای گذشته بنا شده است و خواسته یا ناخواسته طعم عرف­‌های منقضی شده را به خود گرفته است. در واقع سوخت زمان و هزینه کارشناسانی را که میان مطالبات مشتریان بلاتکلیف، معلق مانده‌اند در این فرایند مد نظر قرار گرفته نشده است.

املاک

در حال حاضر پلتفرم های آنلاین رهن و اجاره و خرید مسکن در بسیاری از کشورها شیوه و فرایندهای معامله و ارتباط میان مستاجر و مالک را تغییر داده‌اند. این حوزه نیز مانند سایر بخش‌ها با کمک اینترنت به سمت آنلاین شدن پیش رفته است و ارتباط دو طرف معامله از طریق پلتفرم ­های آنلاین شکل می­‌گیرد. به­ این صورت که اپلیکشن‌ها یا سایت‌ها ملک را برای فروش یا اجاره با تمام اطلاعات لازم و دقیق در اختیار مشتریان می‌­گذارند و طرفین را به یکدیگر وصل می‌کنند و با نظارت کافی تضمین­‌گر روند بازدید و امنیت ملک هستند و در صورت توافق بین طرفین، تمدید قرارداد سالیانه نیز از طریق همان پلتفرم آنلاین، قانونی انجام می‌­شود.

آنلاین اما گل آلود!

نکته حائز اهمیت اینجاست که نبود نظارت‌­های کافی و عدم حضور کارشناسان خبره بستر ناچیز اینترنتی و آنلاین بازار مسکن را هم به جولانگاه جدید سلطه طلبان این صنعت مبدل کرد. ثبت یک آگهی مشترک از جانب چندین معاملات ملکی مختلف با عکس­‌هایی متفاوت و غیر واقعی، عدم بررسی‌­های کافی قبل از تایید آگهی­‌ها، مالکان و مستاجران زیادی را با آشفتگی­‌های بسیار و حتی با خطر عدم امنیت مواجه ساخت و هجوم دلالان قیمت ساز در این فضا بازار سیاه تازه‌­ای را رقم زد و در این میان، دولت نیز با حذف صورت مسئله مجبور به دستور حذف قیمت از سایت‌ها و اپلیکشن های آنلاین شد و باز هم معامله گران واقعی و نیازمند با در بسته دیگری روبه‌رو شدند.

حضور بیش از ۹ هزار بنگاه معاملات املاک در تهران که سالانه بیش از هزاران قرارداد در آنها ثبت می‌شود. حجم انبوهی از تبادلات مالی را فراهم ساخته است که خارج از ساختاری یکپارچه و قابل نظارت مبتنی بر سلایق فردی، اداره می‌شود که همین موضوع جدا از مشکلاتی که در حوزه مدیریت کلان ایجاد کرده است چالش‌هایی جدی و گاه آزاردهنده را پیش روی طرفین معامله قرار داده است. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای حل مشکلات بخش رهن و اجاره مسکن، کارکرد سنتی بنگاه‌های مسکن است که هرچند وجودشان ضروری است اما فقدان اطلاعات شفاف و به‌روز، از کارآیی مثبت آنها کاسته است. حل این موضوع پیشروی به سمت فضای آنلاین است که فرصت قرار گرفتن تخصص شرکت‌های دانش بنیان را در کنار تجربیات ارزشمند مشاورین املاک عملی می­‌کند.

رد پای امنیت در حوزه املاک

نوسانات قیمت در حوزه مسکن خصوصا بخش رهن و اجاره، اثر مستقیم‌ و شدیدی بر سطح زندگی و رفاه قشر آسیب‌پذیر جامعه دارد و از این رو گل آلود بودن فضای حوزه املاک بیشترین آسیب را به بدنه ضعیف جامعه خواهد زد. از این رو تهران به عنوان درگیرترین شهر ایران با معضل مسکن به طور جدی نیاز به راهکارهایی اساسی در این زمینه دارد. طبق برآوردهای تقریبی در حال حاضر میانگین اجاره مسکن در شهر تهران آن هم در منطقه شرق حدود سه میلیون و هفتصد هزار تومان است که این رقم مسلما بخش قابل توجهی از سبد هزینه یک خانواده را تشکیل می‌دهد. از همین رو باید به شیوه‌ای اصولی، مدرن و مدیریت‌پذیر این سردرگمی­‌های کلافه کننده برای طرفین معامله را به پایان رساند. میدان‌گاه حوزه املاک ایران عمیقا نیازمند یاری دو جانبه شرکت‌های دانش بنیان و مشاوران املاکی است که فضای تهدیدآلود فعلی را به کمک ساخت پلتفرمی آنلاین جامع و شفاف به فرصت‌­های طلایی مبدل سازند و بتوانند امنیت روانی مستاجران و مالکان و افراد فعال در این حوزه را فراهم آورند.

این مطلب در قالب رپورتاژ آگهی و توسط شرکت های ثالث به عنوان بیانیه مطبوعاتی یا متن تبلیغاتی برای گجت نیوز ارسال شده و گجت نیوز در قبال موارد مندرج در آن مسئولیتی ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*