استورم بریکر

استورم بریکر ؛ سلاحی که به کابوس لشکرهای زرهی تبدیل خواهد شد

نیروی دریایی آمریکا به تازگی یکی از جدیدترین مهمات خود، به نام بمب هدایت شونده استورم بریکر – StormBreaker را آزمایش کرده است.

اکثر جنگ‌های رخ داده در سال‌های اخیر در محیط‌های شهری جریان داشته است و تعداد قربانیان غیرنظامی بمباران‌های هوایی در این جنگ‌ها بسیار زیاد بوده است. به علاوه استفاده از خودروهای سبک، پرتحرک و ارزان قیمت در این جنگ‌ها بسیار رواج داشته که هدف قرار دادن آن‌ها با سلاح‌های معمولی هزینه زیادی در بر خواهد داشت.

استورم بریکر

کشورهای غربی که تجربه سال‌ها جنگیدن در عراق و افغانستان را دارند، همواره به دنبال توسعه مهمات هدایت دقیق بوده‌اند که در کنار دقت بالا و قدرت کنترل شده برای جلوگیری از تلفات جانبی، قیمت پایین‌تری نیز داشته باشد. آمریکا در همین زمینه بمب‌های کم قطر – Small Diameter Bomb (SDB) را به خدمت گرفت. این سلاح یک بمب بسیار سبک و فوق العاده دقیق است که برد زیادی نیز دارد و می‌تواند علیه انواع اهداف به کار برود.

استورم بریکر

نوع اول بمب‌های کم قطر – SDB I که حدود ۱۰ سال است وارد خدمت شده‌اند، بسیار موفق بوده‌اند و تا کنون ۱۷۰۰۰ تیر از این بمب توسط بوئینگ برای ۸ کشور مختلف تولید شده است. این مهمات هدایت دقیق ۱۱۰ کیلومتر برد دارد و دارای هدایت ترکیبی اینرسی و جی پی اس است. این بمب با حالت‌های انفجاری مختلف می‌تواند با انواع اهداف درگیر شود. وزن کم و ابعاد کوچک به هواگردها اجازه می‌دهد که تعداد زیادی از این سلاح را حمل کنند. برای مثال هر جنگنده F-15E می‌تواند تا ۲۸ تیر از این بمب را حمل کند. هزینه این مهمات نیز به نسبت دیگر مهمات هدایت دقیق بسیار نازل بوده و هر بمب کم قطر تنها ۴۰۰۰۰ دلار قیمت دارد.

استورم بریکر

مدل اول بمب‌های کم قطر تنها می‌تواند بر علیه اهداف ثابت مانند تجمعات و استحکامات دشمن به کار رود. از همین رو شرکت بوئینگ، سازنده این مهمات، نوع دوم این سلاح (SDB II یا GBU-53/B StormBreaker) را نیز توسعه داده که می‌تواند بر علیه اهداف متحرک نیز به کار رود. استورم بریکر علاوه بر هدایت اینرسی و جی پی اس، دارای هدایت سه گانه نیمه فعال لیزری، فروسرخ و راداری است. به همین دلیل می‌تواند در بدترین شرایط جوی و تحت جمینگ شدید، اهداف متحرک را نابود کند. با وجود همه این خصوصیات، همانند SDB I هر جنگنده F-15E می‌تواند تا ۲۸ تیر از این بمب را حمل کند و با این که استورم بریکر نسبت به SDB I گران‌تر است، اما این بمب تقریبا با موشک‌های ضد تانک هم قیمت بوده و در عین حال یک جنگنده می‌تواند ۲۸ هدف مجزا را تنها در یک ماموریت با استفاده از آن نابود کند.

استورم بریکر

این بمب که به تازگی با موفقیت توسط نیروی دریایی آمریکا آزمایش شده است، برتری قابل توجهی را خصوصا در نبردهای نا متقارن برای استفاده کنندگان از آن به ارمقان خواهد آورد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. چقدر وحشت ناک
    خدا رحم کنه