همراه اول

سالروز واگذاری اولین سیم کارت همراه اول ؛ تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

امروز یکشنبه ۱۹ مردادماه سالروز واگذاری اولین سیم کارت همراه اول است. همچنین امروز فناوری تلفن همراه در کشور ۲۶ ساله شد.

۱۹ مرداد ۱۳۷۳، اپراتور همراه اول با واگذاری چهار سیم کارت به کارکنان نهاد ریاست جمهوری به صورت رسمی عرضه سیم کارت به بازار را آغاز کرد. اولین فاز شبکه تلفن همراه کشور در گام نخست در مرداد سال ۱۳۷۳ در شهر تهران با ۲۴ سایت BTS و ظرفیت ۹۲۰۰ شماره به بهره‌برداری رسید و با توجه به استقبال مردم از آن، شرکت مخابرات ایران طرح پوشش شبکه تلفن همراه از تهران به کل کشور را آغاز کرد. به دنبال تغییر پارادایم‌های ارتباطی در دنیا و بر اساس نیازهای جامعه، در آن زمان توسعه شبکه تلفن همراه جزو اهداف عالی مجموعه مخابرات کشور محسوب شد.

واگذاری وظایفت امور ارتباطات سایر به شرکت همراه اول

در آن زمان بر اساس پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، هیئت‌دولت اساسنامه شرکت ارتباطات سیار را با سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد ریال به تصویب رساند که طبق آن تمامی وظایفت ارتباطت سیار شرکت مخابرات ایران به شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) واگذار گردید. با توجه به شرایط بازار رقابت، شرکت ارتباطات سیار ایران فعالیت خود را از سال ۱۳۸۶ با نام تجاری همراه اول ادامه داد.

شرکت همراه اول در سال ۸۹ از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و در ۲۸ آذر ۸۹ نیز حدود ۵ درصد سهام برابر با ۱۰۳ میلیون سهم خود را در فرابوس عرضه کرد. در ۲۹ مرداد ۹۲ شاهد بازگشایی نماد همراه اول در بازار بورس بودیم و این شرکت از آن سال تا به امروز در بازار بورس ایران حضور دارد.

این اپراتور تلفن همراه دارای بیش از ۹۰ میلیون مشترک بوده که کلیه شهرهای کشور و حدود ۴۵ هزار روستا و بیش از ۷۴ هزار کیلومتر از جادهای کشور تحت پوشش این اپراتور قرار دارد. این اپراتور در کنار اینکه در عرضه سیم کارت نیز همواره پیشتاز بوده است، پس از دریافت مجوز ارتقا خدمات نسل ۳ و نسل‌های بالاتر از آن در ۴ شهریور ۹۳ شبکه خود را به صورت مداوم نوسازی کرده تا جدیدترین تجهیزات شبکه تلفن همراه کشور در اختیار مشترکان این اپراتور قرار گیرد.

همراه اول در حال حاضر از ۴۵ هزار و ۶۰۰ سایت و ۳۵.۶ میلیون مشترک ۳G و ۴G برخوردار است که به واسطه چنین آماری وسیع‌ترین شبکه باند پهن سیار در اختیار این اپراتور قرار دارد. در ارزیابی‌های رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطی رادیویی همواره این اپراتور موفق شده است تا عنوان برترین جایگاه اپراتورهای تلفن همراه کشور را به دست آورد.

این شرکت به عنوان تنها اپراتور بورسی ایران موفق شد طی ۶ ماه گذشته ارزش خود را به بیش از ۴ برابر برساند و ارزش بازار آن به حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. گفتنی است این اپراتور در فروردین سال ۹۹ موفق شد به رکورد بیش از ۱۱ پتابایت ترافیک دیتای روزانه دست پیدا کند که نسبت به میانگین روزانه ترافیک دیتا مدت زمان مشابه سال قبل یک رشد ۲.۵ برابری محسوب می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۵ دیدگاه

  1. با کره جنوبی مقایسه شود ⁦☺️⁩ شب بخیر 💙🤣

  2. فکر می کردم حدود ۱۲ ساله که وارد شده اما نگو که ۲۶ ساله